دپارتمان‌های دبستان‌های دخترانه و پسرانه سلام

ما در مقطع دبستان سعی می‌کنیم آموزش را به صورت خلاقانه و به همراه بازی در یک محیط شاداب انگیزشی برای بچه ها ارائه بدیم. در این صفحه می‌توانید بیشتر با دپارتمان‌های ما در مجموعه دبستان های سلام آشنا شوید. همچنین برای اطلاعات بیشتر در زمینه دبستان‌ها و پیش دبستانی‌های سلام می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دپارتمان آموزش

برنامه‌ریزی این دپارتمان بر عهده‌ی متخصصانی است که به ویژگی‌ها و نیازهای کودکان در این سن شناخت کامل دارند و می‌دانند چه آموزش‌هایی در این سن برایشان ضروی است.
بهترین روش یادگیری برای کودکان قرار گرفتن در محیطی مناسب است تا بتوانند از طریق مشاهده و کسب تجربه، درس‌های جدید را بیاموزند. همه‌ی ما می‌دانیم که کودکان در هر سن و سالی، ویژگی‌های خاصی دارند که بر روی نحوه‌ی یادگیری‌شان تأثیر بسزایی می‌گذارد؛ در همین راستا در مجموعه مدارس سلام طراحی کلاس‌ها و کتب آموزشی به دست متخصصینی سپرده شده که نسبت به ویژگی‌های رشدی کودکان در سنین مختلف شناخت کامل دارند. لازم به ذکر است محتوای کتاب‌های آموزشی هر دوره بر اساس اهداف آموزشی تعریف شده برای آن دوره و نمودار رشدی دانش‌آموزان طراحی شده است و شامل واحد کارهای متنوعی می‌باشد.

دپارتمان زبان انگلیسی

اساتید این دپارتمان از موسسات و مدارس عالی کشور هستند و دانش‌آموزان پس از گذراندن دوره‌های این دپارتمان می‌توانند برای دریافت مدرک بین‌المللی دانشگاه کمریج نیز اقدام کنند.

استفاده از اساتید برتر موسسات و مدارس عالی کشور، آموزش مقدماتی برخی از دروس پایه مانند: ریاضی، علوم به زبان انگلیسی، استفاده از ابزارهای آموزش هوشمند و جدیدترین فایل های آموزش الکترونیکی زبان، ایجاد آمادگی برای دریافت مدارک بین المللی از دانشگاه کمبریج در مراحل پیشرفته تر آموزش، از ویژگی‌های بارز این دپارتمان هستند. کلاس‌های زبان در این دپارتمان در سطوح مختلفی در طی سال تحصیلی برگزار می‌گردند. تعداد جلسات هر هفته معادل با 5 جلسه است و از آنجایی که این کلاس‌ها در بالاترین سطح کیفی برگزار می‌شوند، دانش‌آموزان نیازی به کلاس‌های تکمیلی در زمان و مکانی خارج از مدرسه نخواهند داشت.

دپارتمان کامپیوتر و فناوری‌های مدرن

این واحد جدیدترین و کارآمدترین وسایل الکترونیکی را در اختیار دانش‌آموزان می‌گذارد و 8 سطح برای آن تعریف شده است. کتاب‌های این دپارتمان همگی طبق استاندارد بین‌المللی E-Kids طراحی شده‌اند.

استفاده از تجهیزات به روز کامپیوتری در مدارس، با توجه به شرایط امروز جامعه، گامی مهم در راستای هوشمندسازی مدارس است. یکی از افتخارات مجموعه‌ مدارس سلام داشتن سایت کامپیوتری بسیار مجهزی است که در آن با روش‌های نوینی، به کودکان مهارت‌های کامپیوتری آموزش داده می‌شود. کتاب‌های آموزشی این دپارتمان طبق استاندارد بین‌المللی E-Kids طراحی شده‌اند و دانش‌آموزان بعد از گذراندن هر دوره از 8 سطحی که در دپارتمان IT برای یک سال تحصیلی‌ طراحی شده است، موفق به دریافت گواهی آن دوره می‌شوند؛ ضمن آنکه در پایان سال تحصیلی اگر هر 8 دوره را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند نیز مدرک Salam E-Kids را اخذ می‌نمایند.

دپارتمان پژوهش

کلاس‌های این دپارتمان بر مبنای کار گروهی طراحی شده‌اند. طرح درس این دپارتمان به سه قسمت اصلی «بازی‌های فکری، سازه‌های پژوهشی مثل رباتیک و گلدبرگ و هوافضا، و روش تحقیق علمی» تقسیم می‌شود.

دانش‌آموزان در دپارتمان پژوهش یاد می‌گیرند که پاسخ یک پرسش علمی را طی مراحل مختلفی بدست ‌آورند. این کار، از دوره پیش‌دبستان با تمرکز بر مهارت «مشاهده» آغاز می‌شود و در نهایت، در پایه‌های چهارم، پنجم و ششم، دانش‌آموزان کلیه‌ی مهارت‌ها و مراحل پژوهش را می‌آموزند. این مهارت‌ها در کلاس‌های پژوهش، با انجام پروژه‌های مختلف و مورد علاقه‌ی دانش‌آموزان، تکرار و تمرین می‌شود. نکته‌ی مهم در این دپارتمان، تجربه‌ی «انجام کار گروهی» به صورت جدی توسط دانش‌آموزان است. طرح درس پژوهش به سه قسمت تقسیم می شود: بازی های فکری، سازه های پژوهشی شامل: رباتیک ، گلدبرگ، هوافضا (گلایدر و موشک آبی) و … و روش تحقیق علمی.

دپارتمان مشاوره و مهارت‌های زندگی

استفاده از مهارت‌های مشاوره‌ای در کلاس، استفاده از مهارت‌های مشاوره‌ای از طریق معلم، مشاوره فردی یا مشاوره به صورت گروه‌های کوچک و در نهایت ارجاع به متخصصان، همگی در حوزه فعالیت‌های این بخش هستند.

دور از ذهن نیست اگر دوره‌ای که در آن زندگی می‌کنیم را با ویژگی اساسی «تغییر» بشناسیم؛ شرایطی که مستلزم توانایی بالایی برای هماهنگی با تغییرات را ایجاب می‌کند و بدون شک این هماهنگی برای کودکان دشوارتر است. با این که بسیاری از کودکان می‌توانند به این دست چالش‌های زندگی غلبه کنند ولی فشار روانی دوران کودکی همه‌گیر شده است. ما با در نظر گرفتن این واقعیت وظیفه‌ی خود می‌دانیم که به رشد هیجانی و اجتماعی کودکان بپردازیم. خدمات مشاوره‌ی مجموعه مدارس سلام نیز برای کمک به رشد شخصی، پیشرفت بالقوه و پیشگیری از مشکلات مختلف، طراحی شده‌اند. این خدمات در چهار سطح ارائه می‌شوند: استفاده از مهارت‌های مشاوره‌ای در کلاس، استفاده از مهارت‌های مشاوره‌ای از طریق معلم، مشاوره فردی یا مشاوره به صورت گروههای کوچک و در نهایت ارجاع به متخصصان حوزه‌ی کودک.

دپارتمان تغذیه و سلامت جسم

تهیه و نظارت دقیق بر بهداشت و سلامت میان‌وعده‌ها و غذای اصلی وظیفه‌ی اصلی این دپارتمان است. ضمن اینکه متخصصان این بخش رشد جسمانی دانش‌آموزان را در موعدهای مقرر و بر اساس نمودارهای رشدی بررسی می‌نمایند.

تغذیه‌ی صحیح بر قدرت یادگیری نوآموزان بسیار موثر است؛ کودکان می‌بایست هر ۴ تا 6 ساعت برای باقی ماندن غلظت قند خون در حد طبیعی، غذا میل کنند تا فعالیت سیستم عصبی و عملکرد مغز آنها نیز در حد مطلوب باقی بماند. متخصصان حوزه تغذیه و بهداشت در مجموعه مدارس سلام بر این امر مهم نظارت داشته و همراه با آموزش‌هایی که در فضایی شاد برای دانش‌آموزان دارند آن ها را به استفاده از مواد غذایی مفید ترغیب می‌نمایند. همچنین توجه به نمودار طبیعی رشد و چکاپ منظم دانش‌آموزان نیز در برنامه‌ی بهداشتی پیش‌دبستان و دبستان قرار دارد که طبق جدول برنامه‌ریزی سلامتی انجام می‌گردد.

دپارتمان ورزش

با توجه به اهمیت چشمگیر ورزش در سلامت جسم و روان دانش‌آموزان، این دپارتمان نیز به کمک متخصصان این حوزه و  با هدف تقویت حرکات پایه، افزایش تمرکز و تعادل، به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

اهمیت وجود برنامه‌ی ورزشی منظم از ابعاد مختلفی قابل بررسی است: تقویت سیستم دفاعی بدن؛ سالم ماندن مفاصل، استخوان‌ها و ماهیچه‌ها؛ بالا بردن سطح اعتماد به نفس، حافظه، انرژی و تحمل دانش‌آموزان و کاهش سطح اضطراب و احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها. برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌های این دپارتمان در مجموعه مدارس سلام تحت نظارت متخصصین حوزه تربیت بدنی انجام می‌گیرد.

به ما بپیوندید!

برای دریافت مقالات دوره‌ای در زمینه آموزش و تربیت فرزندتان، ایمیل خود را وارد کنید