1%

salamsch.com

نقش هنر در تحول کودک

اهمیت «هنر» در تحول کودکان

احتمالا شما هم می‌دانید که هنر راه بسیار خوبی برای درمان استرس و مشکلات اضطرابی در کودکان است، اما؛ آیا می‌دانید که هنر چه آثار مثبت دیگری بر تحول شناختی و جسمانی کودکان دارد؟ بازی‌های هنری خیلی بیشتر از آنچه که شما فکرش را می‌کنید بر تحول کودکان نقش دارند. فعالیت‌های هنرمندانه به بچه‌ها کمک می‌کنند موضوعات دیگری مثل خواندن و ریاضیات را بهتر یاد بگیرند. هچنین به بهبود تحول دیداری، حرکتی و اجتماعی کودکان نیز کمک می‌کنند.  همچنین استفاده از هنر به عنوان وسیله‌ای برای بیان، تجربه‌ای غنی و بسیار توانمندساز است، چرا که کودکان می‌توانند از آن به عنوان روشی برای برقراری ارتباط استفاده کنند. گونه‌های مختلف هنری می‌توانند افکار، احساسات و علایق کودک را نشان دهند.

شواهد علمی برای هنر کودک

یکی از محققان در زمینه‌ی هنرهای تجسمی کودکان معتقد است که هنر به کودکان اجازه‌ی ابراز و بیرونی کردن احساساتشان را می‌دهد. همچنین از فوایدی که هنر برای افراد کم‌توان دارد نیز نباید غافل شد. کودکان به وسیله‌ی موسیقی، رقص و بیان بدنی، احساسات و اندیشه‌هایشان را به اشتراک می‌گذارند. اگر بزرگسالان از نحوه‌ی تفسیر این زبان آشنایی داشته باشند، خیلی بهتر می‌توانند دنیای درونی کودکان را درک کنند. روانشناسان معتقدند هنر در هر سنی که باشد، آثار مثبتی دارد، با این وجود، مراحل ابتدایی کودکی بهترین زمان برای شروع آموزش هر نوع رشته‌ی هنری هستند؛ به این علت که مغز آنها در کودکی مانند اسفنجی است که هر نوع اطلاعاتی را به راحتی جذب خود می‌کند.

اهمیت «هنر» در تحول کودکان

کارکردهای عمومی هنر برای کودکان دبستانی

شاخه‌های مختلف هنری نظیر نقاشی، موسیقی، نمایش، کاردستی، کلاژ و…. هرکدام به نوعی در تحول ذهنی، جسمانی، هیجانی و اجتماعی کودکان ما تأثیر گذارند؛ اما می‌توان کارکردهای عمومی هنر در تربیت کودکان را به شرح زیر دسته‌بندی کرد:

راهی برای بیان احساسات

ویژگی بارز تمام فعالیت‌های هنری این است که راهی برای ابراز احساسات و اندیشه‌های کودکان از جمله تاب‌آوری را مهیا می‌کنند.

تقویت اعتماد به نفس و خلاقیت

اساس کار هنری کودکان دبستانی این است که به آنها فرصتی برای اکتشاف داده شود. دانش‌آموز از طریق به وجود آوردن کارهای هنری، احساسات و عقاید خود را آشکار می‌سازد و از این راه نیروی خلاقیت نیز در درون او پرورش می‌یابد.

اشتیاق به علم آموزی در کودکان

درک محیط پیرامون

هنر می‌تواند به عنوان نوعی واسطه برای برای درک و شناخت از محیط پیرامون به کودکان کمک کند. بعد از این شناخت کودکان می‌توانند با محیط هماهنگ شوند یا در حد خود آن را تغییر دهند.

تقویت توانایی کلامی

رشته‌هایی هنری نظیر سرود، قصه گویی و… در بهره‌گیری از کلام و قدرت بخشیدن به آن نقش مهمی دارند.

آموزش کارِ گروهی

در حدد سن 8 سالگی، کودکان بیشتر به تشکیل گروه و دسته تمایل پیدا می‌کنند. برخی فعالیت‌های هنری نظیر نمایش و سرود که اغلب ماهیت فردی ندارند و گروهی هستند، زمینه مناسبی برای آموزش کارهای اجتماعی و گروهی برای کودکان فراهم می‌کنند.

این روزها باید با بازی‌های در خانه، جای فعالیت‌های گروهی را پر کنیم. اجتماعی نگه داشتن کودکان در این دوران بسیار مهم است و با مشارکت کودک در کارهای خانه، می‌توان کارگروهی و اجتماعی بودن کودکان را تمرین کرد.

آموزش هنر به کودک

ایجاد نشاط

در دنیای دیجیتال و ماشینی امروز، هنر یکی از آن غنیمت‌هایی است که با آموزش آن به کودکان می‌تواند نیروها و هیجاناتشان را در جهت صحیح هدایت کرد.

هنردرمانی

امروزه دیگر نقش هنر و روش‌های مختلف هنردرمانی در درمان اختلالات مختلفی نظیر اوتیسم، اضطراب، پرخاشگری، کمبود توجه، بیش‌فعالی، افسردگی و… بر کسی پوشیده نیست.

نقش هنر در یادگیری

هنر به علت بار عاطفی و تاثیر پایداری که دارد در فرایند یادگیری مورد توجه قرار گرفته و استفاده از شاخه‌های مختلف آن باعث به یاد سپردن و به خاطر آوردن، تقویت کلام و ایجاد انگیزش در امر آموزش می شود. همچنین به صورت چشمگیری به آموزش غیر مستقیم یاری می‌رساند از همین روی اندیشمندان هنر را ابزاری در جهت یادگیری و شکوفایی استعدادهای کودکان و نوجوانان می‌شناسند. اشتیاق به علم آموزی و یادگیری هنرهای مختلف را نیز باید به کودکان آموزش دهیم.

شکوفایی ارزش‌های انسانی

احترام به هم‌نوعان مستلزم داشتن بینش و گرایش مطلوبی نسبت به بشر و ارزش‌های اصیل بشری است و ضروری است که ایجاد چنین نگرش از اولین سال‌های کودکی و از طریق روش‌هایی متناسب با فهم و علایق کودک دنبال شود.  هنرهای تجسمی از جمله هنرهایی هستند که این نقش را به خوبی بر عهده می‌گیرند.

ایجاد آرامش

روح بدون دریافت زیبایی نمی‌تواند آرامش بگیرد؛ همان‌طور که ارسطو می‌گوید: «هنر وسیله‌ای است برای تسکین آشوب‌های روانی».

هنر تجسمی

روشی برای اصلاح رفتار

و در پایان هنر، ادبیات و فعالیت‌های بدنی یکی از بهترین واسطه‌ها برای اصلاح رفتار کودکان و مقابله با مشکلات رفتاری آنهاست.

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید