1%

salamsch.com

با کودکان لجباز چه کنیم؟!

با کودکان لجباز چه کنیم؟!

کودکان لجباز اغلب به گونه‌ای رفتار می‌کنند که والدین خود را ناراحت کنند، حتی زمانی که به محبت والدین نیاز دارند. رفتار آنها مثل این است که کسی رژیم داشته باشد و در عین حال شکلات مصرف کند؛ او می‌داند این کار نادرست است ولی نمی‌تواند خودش را کنترل کند. لجازی در کودکان اتفاق عجیبی نیست! اما از همین ابتدا باید بدانیم که مواجهه با این رفتار در کودکان به صبر و تلاش زیادی احتیاج دارد؛ چرا که مستلزم مشاهده‌ی دقیق و درک الگوهای رفتاری کودک است.

لجبازی از چه سنی شروع می‌شود!

فرقی نمی‌کند کودک شما نوزاد باشد، نوپا باشد و یا حتی نوجوان. لجبازی در هر سنی ممکن است شروع شود و تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا کند. به عنوان والدین کودک بسیار مهم است که راهکارهایی برای مقابله با این رفتارها پیدا کنید، یه گونه‌ای که برای هیچ کدامتان منجر به تنش و استرس نشود. در ادامه‌ی این مطلب نکاتی ساده‌ای که می‌توانند برای کنترل لجبازی در کودکان به شما کمک کند را جمع‌آوری کرده‌ایم.

کنترل لجبازی در کودکان

راهکارهایی موثر برای سر و کله زدن با کودکان لجباز!

جر و بحث نکنید

بچه‌های لجباز، همیشه آمادگی شروع بحث و جدال جدیدی را دارند! پس، به آنها این فرصت را ندهید. در عوض گوش شنوایی برای صحبت‌های فرزندتان باشید و این صحبت‌ها را به فرصتی برای گفتگو تبدیل کنید. وقتی که به بچه‌ها نشان دهید آمادگی شنیدن صحبت‌هایشان را دارید، آنها نیز تمایل بیشتری به شنیدن صحبت‌های شما پیدا می‌کنند. بچه‌های لجبار از زدن ماسک نیز طفره می‌روند، باید با خلاقیت کمک به ماسک پوشیدن آن‌ها کنید.

ارتباط برقرار کنید

فرزندتان را به انجام کاری که تمایلی به آن ندارد، مجبور نکنید. این کار باعث سرکشی بیشترش می‌شود و در نهایت باعث می‌شود دقیقا همان کاری را که نمی‌خواهید انجام دهد! اگر می‌خواهید فرزندتان دیگر تلویزیون تماشا نکند و به انجام تکالیفش برسد، سعی کنید زمان کمی را همراه با او تلویزیون نگاه کنید. این کار باعث ایجاد احساس رفاقت و نزدیکی می‌شود؛  و سپس بعد از مدت کوتاهی که خود مشغول خواندن کتاب و یا فعالیت دیگری در نزدیکی او شدید، می‌توانید از کودکتان درخواست کنید که به تکالیفش رسیدگی کند. تاب‌آوری را نیز به کودک یاد بدهید.

چند گزینه برای انتخاب در اختیارش قرار دهید

اگر به یک کودک لجباز بگویید باید این کار را انجام دهی، انگار که آتش سرکشی او را شعله‌ورتر ساخته‌اید! در عوض چند گزینه و حق انتخاب در اختیارش قرار دهید تا احساس کند بر زندگی‌اش کنترل دارد و می‌تواند مستقلانه آنچه را که خودش می‌خواهد، انتخاب کند. سعی کنید این انتخاب‌ها را به اندازه‌ی دو تا سه گزینه محدود کنید تا فرزندتان احساس سردرگمی نکند. برای مثال، اگر لازم است که اتاقش را تمیز کند، به جای اینکه به او بگویید «میخوای تمیز کردن اتاق رو از کدوم قسمت شروع کنی؟!» بگویید: «دوست داری اول رختخوابت رو مرتب کنی یا کمد لباس‌ها رو؟»

کمی هم با کفش‌های فرزندتان قدم بردارید

از زاویه‌ی دید فرزندتان هم به مشکلات نگاه کنید و سعی کنید علت رفتارشان را درک کنید. اگر به کودکتان قول داده بودید که او را به پارک ببرید و حالا به خاطر بد شدن شرایط آب و هوایی نمی‌توانید به قولتان عمل کنید، پس نیاز است دلیل اینکه نمی‌توانید سر قول خود بمانید را به او توضیح دهید. کودکتان این را فقط یک بدقولی می‌بیند؛ با توضیح دادن دلیل رفتارتان و تنظیم کردن یک قرار جدید برای رفتن به پارک، می‌توانید شرایط را تعدیل کنید.

لجازی در کودکان

صلح و آرامش خانه را حفظ کنید

حواستان باشد خانه‌‌ی شما باید محلی باشد که کودکتان در آن همیشه احساس خوشحالی، راحتی و امنیت داشته باشد. رفتارتان با تمام اعضای خانواده خصوصا با همسرتان مودبانه باشد، چرا که کودکان از طریق مشاهده یاد می‌گیرند. آنها احتمالا از آنچه که می‌بینند تقلید می‌کنند پس بسیار مهم است که صلح و آرامش را حفظ کنید و از مشاجره و توهین در مقابل کودکان، تا حد امکان خودداری کنید.

این روزها بچه‌ها به علت وجود کورونا با همسالانشان وقت نمی‌گذرانند، بازی‌های در خانه را یاد بگیرید تا انرژیشان تخلیه شود. همچنین حواستان به اجتماعی نگه‌داشتن کودکان در طول آموزش مجازی باشد.

مهارت‌های خود را در زمینه‌ی مذاکره تقویت کنید

برای کودکان لجباز، پذیرش رد درخواستشان کار آسانی نیست. پس در عوض شما سعی کنید که به جای وضع قانون، با آنها مذاکره کنید. برای مثال اگرکودک شما اصرار دارد که هر شب پیش از خواب به دو قصه گوش دهد، سعی کنید با گفتگو به توافقی برسید که یک قصه را برای امشب و دیگری را برای فردا انتخاب کند.

رفتارهای مثبت را تشویق کنید

با مثال هدایتش کنید و همواره رویکرد مثبتی داشته باشید. اگر از کلماتی مثل “نه”، “نمیتونی”، “نخواهد شد” زیاد استفاده کنید، پس فرزند شما نیز احتمالا همان کار را خواهد کرد. به جای اینکه نسبت به لجبازی کودکتان دیدی منفی داشته باشید، سعی کنید با نگرشی مثبت به این موضوع نگاه کنید. سعی کنید با پرسیدن سوالاتی که کودکتان را به جای جواب‌های منفی، به جواب “مثبت” وادار می‌کند، از آن یک بازی بسازید. سعی کنید سوال‌هایتان را به گونه‌ای طراحی کنید که اکثر اوقات پاسخ آنها “بله” باشد. همین موضوع این پیغام را می‌رساند که فرزندتان حرف‌های شما را شنید و درک کرد.

برنامه‌های روتین را گسترش دهید

پایبندی به برنامه‌های روزانه و هفتگی به بهبود رفتار کودک و عملکرد او در مدرسه کمک می‌کند. مثلا ساعت خواب کودک باید تعریف شده باشد و بتواند مقدار استراحت مورد نیاز کودک را تأمین کند. خستگی و کمبود خواب می‌تواند منجر به بروز مشکلات رفتاری در کودکان 3 تا 12 ساله شود. به کودکان یاد بدهید که مشارکت در کارهای خانه داشته باشند.

کودکان لجباز

قوانین و پیامدهای رفتارها را مشخص کنید

کودکان لجباز برای پیشرفت و شکوفایی به قانون و آئین‌نامه احتیاج دارند. پس حد و حدود واضحی را مشخص کنید و انتظاراتی که دارید را در یک دورهمی خانوادگی، شفاف توضیح دهید. کودک خود را نسبت به عواقب رفتارهایش آگاه سازید و همچنین نظرش را در مورد این پیامدها بپرسید. ثبات داشتن بسیار مهم است اما حواستان باشد که نباید به سخت‌گیری بیش از اندازه تبدیل شود. این نکته‌ی مهم را در نظر داشته باشید که گاهی هم باید انعطاف داشت، مثل زمانی که در تعطیلات یا مناسبت‌های خاصی هستید و کودکتان رفتار خاصی نشان می‌دهد. این موضوع به آنها نشان می‌دهد که پیروی از قوانین می‌تواند برایش پاداش‌آور هم باشد و لزوما خفقان‌آور نیست!

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید