1%

salamsch.com

نحوه ورود و ثبت اطلاعات در سامانه همگام

نحوه ورود و ثبت اطلاعات در سامانه همگام ( hamgam medu ) چگونه است؟

از آنجایی که این روزها که بیشتر کارها به صورت آنلاین انجام می‌شود، آموزش و پرورش هم یک سامانه‌ همگانی به نام سامانه همگام ساخته است تا معلم‌ها، دانش‌آموزان و مدیران راحت‌تر بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند و به امکانات تحصیلی آنلاین دسترسی داشته باشند. ویژگی خوب سامانه همگام این است که همه‌ی دانش‌آموزان، مدیرها، معلم‌ها و کادر اداری مدرسه‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند. در این مقاله با نحوه ورود و ثبت اطلاعات در سامانه همگام آشنا می‌شویم.

این مقاله را نیز در مورد سایت همگام مطالعه کنید: راهنمای جامع سامانه همگام برای پایه نهم و راهنمای جامع ثبت نمرات در سایت همگام

سامانه همگام مدارس چیست؟

قبل از آشنایی با نحوه ورود و ثبت اطلاعات در سامانه همگام، لازم است با این سامانه آشنا شویم. آموزش و پرورش برای اینکه فعالیت‌های مدارس را هماهنگ کند، این سامانه را راه‌اندازی کرده است. معلم‌ها و دانش‌آموزها می‌توانند کارهای مختلفی را با سامانه‌ همگام انجام بدهند.

معلم‌ها، مدیرها، کارمندان مدرسه، دانش‌آموزها و والدین‌شان می‌توانند با داشتن نام کاربری و رمز عبور وارد سامانه همگام شوند و از اطلاعات و امکانات آن استفاده کنند. مهم‌ترین کاری که این سامانه انجام می‌دهد، اطلاع رسانی از وضعیت مدارس، اخبار و اطلاع رسانی آموزش و پرورش است.

علاوه بر این‌ها، اطلاعاتی مثل برنامه‌ هفتگی دانش‌آموزها، غیبت‌ها، تشویقی‌ها و کارنامه‌ دانش‌آموز در سامانه همگام قابل مشاهده است. دانش‌آموزان می‌توانند به کمک سامانه همگام به صورت آنلاین در آزمون‌های هدایت تحصیلی و آزمون‌های مشاوره شرکت کنند.

برای اطلاع بیشتر در مورد هدایت تحصیلی این مقالات را مطالعه کنید: فرایند هدایت تحصیلی و سوالات متداول دانش آموزان پایه نهم درباره‌ی هدایت تحصیلی

گزینه‌های دیگری هم مثل ثبت‌ نام المپیادهای مختلف دانش‌آموزی، آزمون استعداد درخشان و نمونه دولتی وجود دارد. این گزینه‌ها توسط مدیر مدرسه فعال می‌شوند. یعنی والدین و دانش‌آموزان برای ثبت نام در المپیادها و آزمون‌های دانش‌آموزی باید به مدیر مدرسه مراجعه کنند و ثبت نام را به شکل حضوری انجام دهند. دانش‌آموزانی که دوست دارند در مدارس تیزهوشان ثبت نام کنند، می‌توانند غیرحضوری مراحل ثبت نام را طی کنند.

این مقالات را در مورد المپیادها مطالعه کنید: المپیاد زیست شناسی و المپیاد فیزیک

ورود به سامانه همگام چگونه انجام می‌شود؟

نحوه ورود و ثبت اطلاعات در سامانه همگام با داشتن نام کاربری و رمز عبور امکان‌پذیر است. نام کاربری کد ملی دانش‌آموزان است و رمز ورود را مدیر مدرسه مشخص می‌کند.

ثبت نمرات ماهانه در سامانه همگام

رمز همگام را فراموش کردم

خیلی از دانش‌آموزها می‌پرسند که اگر رمز عبور همگام را فراموش کردم چه کار کنم؟ بازیابی رمز عبور همگام فقط توسط مدیران انجام می‌‌شود. بنابراین اگر رمز عبور همگام را فراموش کردید، باید به مدیر مدرسه مراجعه کنید.

مدیر مدرسه برای بازیابی رمز عبور دانش‌آموزها یا معلم‌ها وارد پورتال شخصی می‌شود و با ورود به قسمت مدیریت کاربران، کد ملی دانش‌آموز را درج می‌کند. در این قسمت، گزینه بازنشانی رمز عبور نشان داده می‌شود. با کلیک روی این گزینه، سیستم رمز عبور جدید را در اختیار مدیر می‌گذارد.

نحوه ثبت نام دانش آموزان در سایت همگام چگونه است؟

نحوه ورود و ثبت اطلاعات در سامانه همگام به سادگی ثبت نام در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های دیگر است. بعد از اینکه رمز عبور را از مدیر مدرسه گرفتید، وارد سایت همگام می‌شوید. بعد در دو قسمت نقش و نام سازمان، نقش دانش‌آموز را وارد می‌کنید. نام مدرسه هم در قسمت نام سازمان قرار می‌گیرد.

با ورود این اطلاعات وارد پنل کاربری می‌شوید و می‌توانید بخش‌ها و کاربردهای مختلف سامانه همگام را مشاهده کنید. المپیادهای دانش‌آموزی، جشنواره‌ها و مسابقه‌ها، بیمه دانش‌آموزی و تکلیف‌ها از بخش‌های گوناگون سامانه همگام است.

نحوه ثبت نام دانش آموزان در سایت همگام چگونه است؟

سامانه همگام فرهنگیان چه تفاوتی با سامانه همگام مدارس دارد؟

سامانه همگام فرهنگیان و سامانه همگام آموزش و پرورش هیچ تفاوتی با سامانه همگام مدارس ندارد. در واقع آموزش و پرورش یک سامانه هماهنگ برای تمام فعالیت‌های دانش‌آموزها، مدیرها و معلم‌ها ایجاد کرده است. معلم‌ها می‌توانند به کمک سامانه همگام آزمون طراحی کنند و دانش‌آموزها هم می‌توانند در زمان مشخص وارد سایت شده و بدون استرس امتحان دهند.

چگونه با سایت همگام، هدایت تحصیلی انجام دهیم؟

برای ورود به سایت همگام هدایت تحصیلی به نام کاربری و رمز عبور جداگانه‌ای احتیاج ندارید. فقط باید وارد سایت همگام شوید و به بخش هدایت تحصیلی بروید. در این جا دو بخش وجود دارد: تکمیل فرم اولویت و نتایج فردی دانش‌آموز.

برای هدایت تحصیلی، فرم اولویت را پر کنید و برای مشاهده نتایج، به قسمت نتایج فردی دانش‌آموز بروید. آزمون هدایت تحصیلی برای سنجش توانایی‌های دانش‌آموزان پایه نهم طراحی شده است و رغبت تحصیلی آنها را می‌سنجد. آزمون‌های مشاوره‌ای دیگری هم در سایت همگام وجود دارد که برای شناسایی مشکلات رفتاری، نقاط قوت و ضعف دانش آموزان طراحی شده است. آزمون‌ها شش مرحله‌ای هستند و در نهایت دانش‌آموز به کمک نتایج نهایی بهترین رشته تحصیلی مطابق با شخصیت و استعدادش را انتخاب می‌کند.

این مقالات را نیز مطالعه کنید: چگونه رشته مورد علاقه خود را پیدا کنیم نهم و انتخاب رشته نهم

بخش‌های مختلف سامانه همگام مدارس چیست؟

علاوه بر قسمت‌های ذکر شده، بخش‌های دیگری هم در سامانه همگام هستند. پرسش و پاسخ، ثبت نام اوقات فراغت، شرکت در انتخابات، استعدادهای درخشان پایه هفتم، آزمون آنلاین، انضباطی و تشویقی، محتوای الکترونیک، فرم ساز، هدایت تحصیلی، برنامه کلاسی، کارنامه، فعالیت‌های پژوهشی، جشنواره‌ها و مسابقات، تکالیف، آزمون‌های مشاوره‌ای، سامانه نماد، جشنواره جوان خوارزمی، جشنواره خلاقیت و نوآوری از بخش‌های دیگر سامانه همگام است.

در بخش آزمون‌های مشاوره‌ای، علاوه بر آزمون‌ هدایت تحصیلی، دانش‌آموزان می‌توانند در آزمون سلامت روان همگام هم شرکت کنند. این آزمون برای کم کردن آسیب‌های روانی و اجتماعی دانش‌آموزان طراحی شده است و بر نتایج هدایت تحصیلی هم تاثیر می‌گذارد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص آزمون‌ها، می‌توانید به مقاله «چگونه در سایت همگام ازمون دهیم» مراجعه کنید.

قسمت کارنامه هم به کارنامه نهایی، کارنامه ماهانه و کارنامه هفتگی اختصاص دارد. در هر کدام از این بخش‌ها معلم‌ها می‌توانند آزمون‌های متعدد طراحی کرده و دانش‌آموزان هم در ساعت و تاریخ مشخص در آزمون حاضر شوند. برای شرکت در المپیادهای دانش‌آموزی و استعدادهای درخشان برای کسانی است که می‌خواهند در المپیادهای مختلف مثل المپیاد ریاضی، المپیاد کامپیوتر، المپیاد شیمی و ادبی شرکت کنند.

بخش‌های مختلف سامانه همگام مدارس چیست؟

 گزینه اوقات فراغت برای برنامه‌های فوق برنامه، فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی و هنری است. در گزینه انضباطی و تشویقی، دانش‌آموزان می‌توانند حضور و غیاب‌ در کلاس‌ها را ثبت کنند و از موارد انضباطی آگاه شوند. جشنواره خوارزمی هم به ثبت‌ نام در این جشنواره اختصاص دارد.

در آخر اینکه

سامانه همگام با هدف هوشمندسازی فعالیت‌های مدارس، دانش‌آموزان، معلم‌ها و مدیران طراحی شده است. ما در این مقاله تلاش کردیم علاوه بر معرفی سامانه همگام، نحوه ورود و ثبت اطلاعات در سامانه همگام را هم توضیح دهیم. بیشتر فعالیت‌های سامانه همگام مجازی هستند، به جز دریافت رمز عبور که مدیر مدرسه آن را به دانش‌آموزها و مدیران تحویل می‌دهد.

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

نحوه ورود و ثبت اطلاعات در سامانه همگام ( hamgam medu ) چگونه است؟

جهت دانلود این مقاله به صورت فایل کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعیه ها و اخبار مجموعه مدارس سلام شماره تماس یا ایمیلتان را وارد کنید

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید