1%

salamsch.com

قوانین اعتراض به نمره دوازدهم

آیا امکان دارد با اعتراض، نمره امتحانات پایه دوازدهم کمتر شود؟

آیا امکان دارد با اعتراض نمره کمتر شود؟ این سوال خیلی از دانش‌آموزان پایه‌ی دوازدهم است. از آنجایی که نمره‌ی امتحان نهایی تاثیر زیادی در نتایج کنکور دارد، برای همین برخی از دانش‌آموزان پایه‌ی دوازدهم بعد از تحویل نتایج امتحانات فکر می‌کنند نمره‌شان درست محاسبه نشده است.

ان مقالات را نیز مطالعه کنید: چگونه برنامه ریزی درسی کنم؟ و خلاصه برداری برای کنکور

4 قدم اساسی برای نوشتن یک برنامه جامع کنکور ریاضی

این گروه از دانش‌آموزان تصمیم می‌گیرند به نمره‌های‌ امتحان نهایی‌ اعتراض کنند تا شاید تغییری در نتیجه‌ی آن حاصل شود. اگر شما هم فکر می‌کنید شاید با اعتراض نمره‌تان کمتر بشود یا قوانین اعتراض به نمره دبیرستان را نمی‌دانید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

نحوه محاسبه نمره امتحان نهایی دوازدهم چگونه است؟

برای اینکه ببینیم آیا امکان دارد با اعتراض نمره کمتر شود یا خیر، باید با نحوه‌ محاسبه نمره امتحان نهایی دوازدهم آشنا شویم. محاسبه‌ نمره‌ امتحان نهایی به نمره‌ هر درس و ضریب آن احتیاج دارد. اول از همه یک جدول بکشید. نام درس‌ها در ردیف اول، ضریب  هر درس در ردیف دوم، نمره‌ امتحان نهایی دوازدهم در ردیف سوم و حاصل ضریب نمره امتحانی در ضریب در ردیف چهارم قرار می گیرد.

بعد از محاسبه ضرب نمره امتحانی در ضریب، نتایج ضرب را با هم جمع می‌کنید و بر تعداد دروس تقسیم می‌کنید. دانش‌آموزان ریاضی و تجربی برای محاسبه نمره امتحان نهایی دوازدهم عدد حاصل را بر 29 تقسیم می‌کنند و دانش‌آموزان رشته انسانی با تقسیم عدد به دست آمده بر 27 به نمره امتحان نهایی دوازدهم می‌رسند. برای محاسبه نمره امتحان نهایی دوازدهم می‌توانید از جدول‌های زیر کمک بگیرید.

ضرایب دروس دانش‌آموزان دوازدهم ریاضی

درسضریب
تعلیمات دینی 32
عربی زبان قرآن 32
فارسی 32
زبان خارجی 34
هندسه 32
حسابان 23
ریاضیات گسسته2
فیزیک 34
شیمی 34
سلامت و بهداشت2
علوم اجتماعی2

ضرایب دروس دانش‌آموزان دوازدهم تجربی

درسضریب
تعلیمات دینی 32
عربی زبان قرآن 32
فارسی 32
زبان خارجی 34
ریاضی 34
زیست شناسی 34
فیزیک 33
شیمی 34
سلامت و بهداشت2
علوم اجتماعی2

ضرایب دروس دانش‌آموزان دوازدهم انسانی

درسضریب
تعلیمات دینی 34
عربی انسانی 32
فارسی 32
زبان خارجی 34
ریاضی و آمار 32
علوم و فنون ادبی 32
جغرافیا 32
تاریخ 32
جامعه شناسی 33
فلسفه 22
سلامت و بهداشت2

این مقالات را نیز مطالعه کنید: راهنمای سامانه کارسنج و انتخاب مشاور تحصیلی

آیا امکان دارد با اعتراض نمره کمتر شود؟ نحوه‌ اعتراض به نمره‌ دانش‌آموزها چگونه است؟

قبل از اینکه جواب سوال اصلی مقاله را بدهیم، بیایید راجع به اعتراض به نمره‌ دانش‌آموزان پایه دوازدهم صحبت کنیم. امتحانات نهایی پایه دوازدهم معمولا در خردادماه برگزار می‌شود. دانش‌آموزان نتایج را در اواخر تیرماه می‌بینند و بعد هر کسی که به نمره‌اش اعتراض دارد و فکر می‌کند نمره‌ بالاتری می‌گیرد، اعتراضش را ثبت می‌کند.

نکته مهم در اعتراض به نمره‌ نهایی دوازدهم ثبت سریع اعتراض است. بهتر است دانش‌آموزان بلافاصله بعد از اعلام نتایج اعتراض‌شان را بیان کنند.

در حال حاضر، سایت اعتراض به امتحانات نهایی وجود ندارد و دانش‌آموزان 5 تا 6 روز بعد از دریافت نتایج می‌توانند به صورت حضوری به مدرسه‌ مراجعه کرده و به نمره‌ امتحان‌شان اعتراض کنند.

فراموش نکنید که قبل از اعتراض به نمره نهایی دوازدهم حتما پاسخ‌نامه امتحان را مشاهده کنید. بعد از ثبت اعتراض‌ها، معلم‌ها و بازرسین برگه‌های امتحانی را بررسی می‌کنند و نتایج به مدرسه‌ها اعلام می‌شود. پارسال، نتایج نهایی حضوری اطلاع رسانی می‌شد. پیش‌بینی می‌شود که در سال جدید تغییراتی در خصوص انجام شود.

آیا امکان دارد با اعتراض نمره کمتر شود؟ تجربه دانش‌آموزان

به طور کلی دو یا سه نفر برگه‌ امتحانی دانش‌آموز معترض را بررسی می‌کنند. نمره‌ نهایی به پاسخ‌های شما بستگی دارد. با توجه به تجربه‌های ثبت‌شده از دانش‌آموزان در خصوص اعتراض به نمره امتحان نهایی، امکان کمتر یا بیشتر شدن نمره وجود دارد.

بهترین روش درس خواندن و برنامه ریزی تحصیلی

در صورتی که حق شما اجحاف شده باشد و پاسخی را درست نوشته باشید، نمره‌تان بیشتر می‌شود. اما اگر معلم اول بعضی از اشکلات را در نظر نگرفته باشد، ممکن است مصحح دوم یا سوم نمره کمتری به شما بدهد. در بعضی مواقع هم نمره تغییری نمی‌کند.

سایت اعتراض به امتحانات نهایی چیست؟

سال 99 تمام امتحانات نهایی به شکل حضوری و رعایت پروتکل‌ها برگزار شد. دبیرستان‌ها هم نتایج امتحانات نهایی دوازدهم را حضوری به دانش‌آموزان اعلام می‌کردند. طبق آخرین اخبار مربوط به امتحان نهایی دوازدهم و اعتراض به نمره‌ها سایتی در خصوص اعتراض به امتحان نهایی وجود ندارد.

با توجه به وضعیت کرونا و مجازی شدن کلاس‌ها و برنامه‌های مدارس، پیش‌بینی می‌شود که سایت اعتراض به امتحانات نهایی در دستور کار آموزش و پرورش قرار بگیرد. دانش‌آموزان می‌توانند بعد از دریافت نمره‌ نهایی برای مشاوره اعتراض به نمره دبیرستان با مشاوران مدرسه تماس بگیرند.

قوانین اعتراض به نمره دبیرستان چیست؟

به طور کلی، با توجه به قوانین اعتراض به نمره دبیرستان، هر دانش‌آموزی حق دارد به نمره‌‌اش اعتراض کند، اما اینکه آیا امکان دارد با اعتراض نمره کمتر شود یا خیر به مصحح و برگه‌ امتحانی شما بستگی دارد. توصیه می‌شود که قبل از اعتراض پاسخ‌نامه را مطالعه کنید، از نادرست بودن نمره‌تان مطمئن شوید و بعد اعتراض کنید.

آیا امکان دارد با اعتراض نمره کمتر شود؟

به علاوه، آموزش و پرورش در آیین‌نامه‌هایش قوانین اعتراض به نمره دبیرستان را اعلام کرده است. طبق آیین‌نامه‌ها، دانش‌آموزان می‌توانند در دو مرحله به نمره دبیرستان‌ اعتراض کنند. در مرحله اول دانش‌آموزان به مدرسه خودشان مراجعه کرده و اعتراض‌شان را به مدیر مدرسه اعلام می‌کنند.

مرحله دوم اعتراض در مرکز شکایات و واحد امتحانات آموزش و پرورش منطقه مربوط به مدرسه انجام می‌شود. توجه کنید که اگر امتحانات داخلی باشند، برای اعتراض فقط به مدیر مدرسه می‌توانید مراجعه کنید. نمره‌ امتحانات عملی، آزمایشگاهی و کارگاهی هم قطعی است و اعتراضی نسبت به نمرات این درس‌ها انجام نمی‌شود.

فرایند پاسخ‌گویی به اعتراض‌ها به این صورت است که مدیر مدرسه برگه امتحانی را به مصحح اول می‌دهد. اگر مصحح اول برگه امتحانی را مجددا تصحیح نکند، محصص دومی برای این کار درنظر گرفته می‌شود. در صورت اختلاف نظر بین نظرات معلم اول و دوم، معلم سوم برگه امتحانی دانش‌آموز را تصحیح می‌کند.

فرم اعتراض امتحان نهایی چیست؟

فرم مشخصی برای اعتراض به امتحان نهایی وجود ندارد. می‌توانید از فرم زیر برای اعتراض به نمره‌ امتحان نهایی استفاده کنید.

مدير محترم مدرسه………………………

باسلام ؛ باستحضار مي رساند اينجانب ……………………………………….. دانش‌آموز رشته …………………………….. بشماره دانش‌آموزی ……………………………… درس……………………………………………………………

را در نيمسال …………. سال تحصيلي …………. با استاد ارجمند جناب آقای / سركار خانم …………………………….

 انتخاب نموده و در درس مذكور نمره …………………. را اخذ نموده‌ام . لذا درخواست بررسي مجدد برگه امتحانی خود را دارم .

تاريخ و امضاء دانش‌آموز

این مقالات را درمورد مدارس متوسطه دوم مطالعه کنید: شناخت بهترین مدارس متوسطه دوم تهران و بهترین مدارس متوسطه دوم کرج و بهترین مدارس متوسطه دوم تبریز

در آخر اینکه

امتحان نهایی برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم امتحان‌های مهمی محسوب می‌شود. نمره‌ درس‌ها و همین‌طور معدل پایه دوازدهم در کنکور تاثیر دارد. برای همین دانش‌آموزان همواره نگران نمره امتحان‌ها، نحوه تصحیح برگه‌ها و همین‌طور نحوه اعتراض هستند. خیلی از دانش‌آموزانی که تصمیم می‌گیرند به نمره‌شان اعتراض کنند با این سوال رو به رو می‌شوند که آیا امکان دارد با اعتراض نمره کمتر شود یا خیر.

ما در این مقاله علاوه بر بررسی کامل نحوه‌ محاسبه نمره امتحان نهایی دوازدهم و قوانین اعتراض به نمره دبیرستان به این نتیجه رسیدیم که ممکن است در اثر اعتراض نمره شما افزایش پیدا کند، کم شود و یا تغییری نکند. در واقع نتیجه اعتراض به پاسخ‌های شما و نمره‌های سه مصحح بستگی دارد.

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

آیا امکان دارد با اعتراض، نمره امتحانات پایه دوازدهم کمتر شود؟

جهت دانلود این مقاله به صورت فایل کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعیه ها و اخبار مجموعه مدارس سلام شماره تماس یا ایمیلتان را وارد کنید

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید