1%

salamsch.com

بازار کار رشته ریاضی چگونه است

بازار کار رشته ریاضی

به درس‌های محاسباتی علاقه دارید و سرتان درد می‌کند برای حل مسئله و زیرورو کردن فرمول‌ها؟ پس بدون شک در انتخاب رشته‌ی سال نهم، ریاضی فیزیک را انتخاب کرده‌اید و حالا بیشتر از قبل با ریاضی، فیزیک و درس‌های این‌چنینی رفیق و عجین هستد. ولی آینده چه می‌شود؟ شما به‌عنوان یک داوطلب کنکور قرار است چه انتخابی داشته باشید؟ راستش پاسخ این سوال‌ها بستگی زیادی به بازار کار رشته ریاضی دارد. چراکه وضعیت اشتغال رشته‌ها و اوضاع درآمد فارغ‌التحصیلان بیشتر از آن چیزی که فکر کنید در رضایت هر فرد از زندگی خود اهمیت دارد. در این مقاله می‌خواهیم درباره آینده شغلی رشته ریاضی فیزیک توضح دهیم، اوضاع رشته‌های مهندسی را بررسی کنیم و درمورد بازار کار پرطرفدارترین رشته های ریاضی توضیح دهیم. اگر اول این مسیر هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید تا در شناخت آینده رشته ریاضی راه برایتان هموارتر و روشن‌تر شود.

معرفی رشته ریاضی

رشته ریاضی را می‌توانید با داشتن حد نصاب معدل، نمرات و کسب نتیجه مناسب آزمون هدایت تحصیلی در سال نهم انتخاب کنید. در مطلب شرایط انتخاب رشته ریاضی مفصل راجع به انتخاب این رشته صحبت کرده‌ایم. درس‌های اصلی رشته ریاضی، دروس محاسباتی ریاضی و فیزیک هستند و علاقه و استعداد شما در دروس محاسباتی نقش اصلی در موفقیتتان خواهند داشت.

آینده شغلی و بازار کار رشته ریاضی

آینده شغلی رشته ریاضی در شاخه های علوم پایه

رشته‌های علوم پایه‌ای مثل علوم کامپیوتر، ریاضیات، فیزیک، آمار جزو شاخه های رشته ریاضی هستند. ولی بازار کار رشته ریاضی در این زیرشاخه‌ها چگونه است؟
فارغ‌التحصیلان علوم پایه می‌توانند در شرکت‌های دانش بنیان، مراکز علمی و تحقیقاتی، مراکز کشاورزی، مدرسه و دانشگاه کار کنند. خیلی از فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها با ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، به تدریس روی می‌آورند. البته بازار کار رشته‌های علوم پایه بستگی زیادی به شهر محل سکونت، نوع رشته، میزان تلاش و مهرات‌های افراد هم دارد. ساکنان شهرهای بزرگ شانس بهتری برای اشتغال در رشته‌های علوم پایه را دارند. قبلا درباره آینده شغلی بسیاری از شاخه‌های میان‌رشته‌ای که از طریق ریاضی فیزیک هم می‌توانید انتخاب کنید مانند مدیریت، روانشناسی، حسابداری، اقتصاد و سایر رشته‌های دبیرستان، در مطلب رشته هایی که بازار کار دارند توضیح داده‌ایم و مطالعه آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بازار کار رشته های ریاضی در شاخه های مهندسی

هرجا نام رشته ریاضی می‌آید ناخودآگاه تمام ذهن‌ها به‌سمت رشته‌های مهندسی می‌رود. البته در پرطرفدار بودن رشته‌های مهندسی شکی نیست ولی قرار نیست تمام کسانی که ریاضی فیزیک می‌خوانند بعدها وارد رشته‌های مهندسی شوند و رشته های درامدزا ریاضی محدود به مهندسی‌ها نیستند. رشته‌های علوم پایه، رشته‌های مدیریت، اقتصاد، جهانگردی، فقه و حقوق هم جزو زیرشاخه‌های ریاضی هستند و داوطلبان کنکور ریاضی می‌توانند در دانشگاه در یکی از این رشته‌ها تحصیل کنند. پس قرار نیست تمام داوطلبان ریاضی در آینده مهندس شوند ولی به‌ هرحال بیشتر سودای مهندسی درسر دارند بنابراین رقابت برای این رشته‌ها و مشاغل آن‌ها بیشتر است. در ادامه درباره آینده شغلی رشته ریاضی و درآمد رشته های ریاضی پرطرفدار صحبت کنیم.

آینده شغلی در رشته ریاضی

بازار کار مهندسی برق

یکی از رشته‌های پرطرفدار ریاضی مهندسی برق است. مهندسی برق چهار گرایش مخابرات، الکترونیک، کنترل و قدرت دارد و برای موفقیت در تمام این گرایش‌ها باید حسابی در درس ریاضی قوی بوده و از توان محاسباتی بالایی برخوردار باشید. فارغ‌التحصیلان مهندسی برق می‌توانند در صنایع خودرو سازی، مخابرات، نظامی، دفاعی کار کنند. شرکت‌های تولید کننده برد الکترونیکی و صنایع الکترونیکی مثل لپ‌تاپ، تلویزیون و موبایل هم به مهندسان برق نیاز دارند. اگر می‌خواهید آینده روشنی در بازار کار مهندسی برق داشته باشید بهتر است دانش‌تان را مدام به‌روز کنید و نرم‌افزارهای مربوط به حوزه‌ی کاری‌تان را هم خوب یاد بگیرید.

بازار کار مهندسی کامپیوتر

رشته‌ مهندسی کامپیوتر شامل سه گرایش سخت‌افزار، نرم‌افزار و فناوری اطلاعات یا IT است. به‌لطف پیشرفت دنیای دیجیتال و رسوخ اینترنت به گوشه و کنار زندگی‌مان، مهندسان کامپیوتر بازار کار متنوع و خوبی دارند. می‌توان گفت این روزها در بازار کار رشته ریاضی، مهندسی کامپیوتر جزو رشته‌های سرآمد است. یک دانش‌آموخته مهندسی کامپیوتر می‌تواند در زمینه‌های طراحی وب، برنامه نویسی، طراحی و بهینه سازی پایگاه‌های داده، امنیت شبکه فعالیت کند. به‌عنوان یک مهندس کامپیوتر اگر زبان انگلیسی‌تان خوب باشد و به یک یا چند زبان برنامه نویسی پرکاربرد مسلط شوید، جای سفت و محکمی در بازار کار این رشته پیدا می‌کنید. مهندسان کامپیوتر به‌صورت پروژه‌ای، پاره‌وقت و حتی از راه دور و به‌‌عنوان فریلنسر هم می‌توانند کار کنند.

بازار کار ‎مهندسی مکانیک

مهندس مکانیک در دانشگاه همه چیز را درمورد طراحی، ساخت و راه‌اندازی انواع دستگاه‌ها و ماشین‌آلات می‌آموزد و بعدها می‌تواند در صنایع مختلف زیر فعالیت کند:

 • طراحی و ساخت وسایل نقلیه هوایی، زمینی، دریایی
 • طراحی و ساخت سیستم‌های برودتی و حرارتی
 • ساخت تجهیزات نظامی، ربات‌ها
 • ساخت و طراحی بالابر، آسانسور
 • طراحی وسایل انتقال و تصفیه آب

اگر به این رشته علاقه‌مند هستید بهتر است زبان انگلیسی‌تان را حین تحصیل تقویت کنید و نرم‌افزارهای مربوطه را هم یاد بگیرید. علاوه‌بر این‌ها کسی در این رشته موفق است که روحیه‌ی کار تیمی و کار در صنایع، کارخانجات را هم داشته باشد و از قدرت تجسم و خلاقیت بالایی بهره‌مند باشد. اگر این ویژگی‌ها را درخودتان می‌بینید مطمئن باشید شما یک مهندس مکانیک موفق خواهید شد.

بازار کار رشته های ریاضی

بازار کار مهندسی عمران

روزگاری مهندسی عمران جایگاه بالایی در بازار کار رشته ریاضی داشت و جزو رشته‌های پرطرفدار ریاضی بود ولی حالا اوضاع به‌خوبی آن روزها نیست. با این همه فارغ‌التحصیلی که نرم‌افزارهای حوزه مهندسی عمران را به‌خوبی بلد باشد و مهارت خوبی در ریاضیات داشته باشد؛ بیکار نخواهد ماند و می‌تواند در پروژه‌های ساختمان سازی، ساخت پل، راه، سد و تونل با شرکت‌های دولتی و خصوص همکاری کند.

بازار کار مهندسی صنایع

یک مهندس صنایع واحدهای دانشگاهی متنوعی را پاس می‌کند و با مدیریت، برنامه‌ریزی و چگونگی افزایش بهره‌وری در حوزه‎‌های مختلف آشنا می‌شود. مهندسی صنایع روی بهره‌وری تکنولوژی و نیروی انسانی به‌طور همزمان کار می‌کند و می‌تواند اوضاع صنایع مختلف را سروسامان بدهد.

صنایع مختلفی مثل صنعت بیمه، هواپیمایی، کشت و صنعت، بانک‌ها، مراکز خدمات درمانی و شهری و انواع کارخانه‌ها به وجود یک مهندس صنایع کاربلد احتیاج دارند. توانایی تجزیه تحلیل بالا، اطلاعات علمی به‌روز و قوی و تسلط به نرم‌افزارهای مربوط به رشته صنایع از مولفه‌هایی است که می‌تواند هر مهندس صنایعی را به موفقیت و درآمد بالا نزدیک‌تر کند.

بازار کار مهندسی معماری

مهندس معمار یاد می‌گیرد چطور برای ساخت‌وسازها نقشه‌کشی کند، تا آخر پروژه پای کار بماند و تک‌تک مراحل ساخت‌ و ساز را جلو ببرد. این رشته تلفیق و ترکیبی از ریاضی و هنر است و به ذوق و خلاقیت خاصی نیاز دارد. مهندس معمار می‌تواند در زمینه‌های زیر فعالیت کند:

 • طراحی و ساخت ساختمان از ابتدا تا انتها
 • طراحی دکوراسیون داخلی
 • مشارکت در پروژه‌های طراحی فضاهای طبیعی و باز
 • کمک به طراحی فضاهای شهری مثل پارک‌ها، میادین، محوطه سازی
 • تاسیس و سرپرستی یک دفتر خصوصی مشاوره‌ و طراحی

کار رشته ریاضی رشته شیمی

بازار کار مهندسی شیمی

نمی‌توان از بازار کار رشته ریاضی حرف زد و نامی از مهندسی شیمی نبرد. مهندس شیمی می‌تواند فرایندهایی طراحی کند و از مواد اولیه، فرآورده‌های باارزش و کاربردی بسازد. ولی دانش مهندس شیمی در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد؟ صنایعی مثل پتروشیمی، پلیمر، صنایع گاز، مواد شیمیایی، صنعت نفت به دانش مهندسان شیمی نیاز دارند. اگر در رشته مهندسی شیمی درس بخوانید بعدها می‌توانید نرم‌افزارهای مربوط به این رشته را هم یاد بگیرید و شانس بیشتری برای ورود به صنایعی که نام بردیم داشته باشید.

بازار کار مهندسی هوافضا

به صنایع هوایی علاقه دارید و دل‌تان می‌خواهد از ساخت بالگرد، هواپیما و موشک سر در بیاورید؟ پس رشته مهندسی هوافضا را برای شما ساخته‌اند. مهندسان هوافضا در طراحی و ساخت هواپیما و بالگرد مشارکت دارند و روی نگهداری و تعمیر این تجهیزات هم نظارت می‌کنند. فارغ‌التحصیلان این رشته در صنایع هوایی مثل طراحی و ساخت انواع هواپیما و بالگرد، به‌عنوان کارشناس تحقیق در عیب‌یابی آن‌ها و حتی در صنایع خودروسازی و تحلیل موتورها می‌توانند کار کنند.

بازار کار مهندسی نفت

در بازار کار رشته ریاضی می‌توان از مهندسی نفت هم به‌عنوان پرطرفدارترین‌ها نام برد. البته این رشته شرایط ویژه‌ای دارد و فارغ‌التحصیلانش باید در شهرهای خاص و در شرایط سختی کار کنند. ایران کشوری نفت‌خیز است و یک مهندس نفت کاربلد می‌تواند جایگاه خودش را پیدا کند.

آینده رشته ریاضی فیزیک رشته ام بی ای

بازار کار ارشد MBA

رشته مدیریت MBA به مدیریت مالی و فضای کسب و کار مربوط می‌شود و متقاضیان مخصوص به خودش را هم دارد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در زمینه‌ی بازاریابی و مدیریت فروش، مدیریت مالی، مدیریت تولید و منابع انسانی در شرکت‌ها و اداره‌های مختلف کار کنند و بنا به دانش و تجربه خود درآمد خوبی داشته باشند. در بازار کار رشته ریاضی و مدیریت MBA این روزها یکی از پرطرفدارترین‌ها است.

بازار کار علوم کامپیوتر

رشته علوم کامپیوتر پلی بین ریاضیات و مهندسی کامپیوتر است و هدف آن دستیابی به بهترین روش حل مسائل در کوتاه‌ترین زمان و با بالاترین دقت ممکن است. موقعیت‌های شغلی علوم کامپیوتر شبیه به مهندسی کامپیوتر است اما به فارغ‌التحصیلان این رشته خاطر مطالعه دروس مدیریت و اقتصاد، توانمندی مدیریت پروژه‌های گوناگون را نیز دارند. فرصت‌های شغلی این رشته روز به روز بیشتر می‌شود. فارغ‌التحصیلان می‌توانند در بسیاری از حوزه‌ها از جمله موارد زیر کار کنند:

 • توسعه دهنده نرم افزار
 • مدیر پایگاه داده
 • تحلیلگر سیستم‌های کامپیوتری
 • مدیر پروژه‌های نرم‌افزاری
 • توسعه دهنده وب
 • دیتا ساینتیست

سخن پایانی

اگر رشته ریاضی می‌خوانید و بعدها می‌خواهید وارد بازار کار ریاضی شوید باید از همین اول کار میانه‌تان با درس‌های محاسباتی مثل فیزیک، شیمی و ریاضی حسابی خوب باشد. پس از همین حالا خوب فکر کنید و تصمیم درست بگیرید. چراکه کسانی که پایه قوی در درس‌های محاسباتی دارند بعدها در رشته‌های مهندسی بهتر درس می‌خوانند و دانش عمیق‌تری پیدا می‌کنند. به علاوه این افراد می‌توانند کار با نرم‌افزارهای مربوط به هر رشته را یاد بگیرند و کاملا به‌روز و قوی وارد بازار کار رشته ریاضی شوند. پس اگر حس می‌کنید آدم این راه هستید یک بسم‌الله بگویید و بدانید با دانش و پشتکار حتما در رشته‌های پرطرفدار مهندسی خواهید درخشید.

بازار کار رشته ریاضی در رشته‌های دانشگاهی مدیریت، اقتصاد، حسابداری، روانشناسی و علوم کامپیوتر خوب است.

سوالات متداول

 1. بهترین مشاغل رشته ریاضی کدامند؟

اغلب رشته‌های خوب ریاضی با محاسبات، تکنولوژی و فناوری سر و کار دارند.

 1. رشته های پرطرفدار ریاضی فیزیک کدام هستند؟

رشته‌های مهندسی طرفداران بیشتری دارند چون بازار کار و درآمد آن‌ها به نسبت بیشتر است که در این مطلب درباره آن‌ها توضیح دادیم.

 1. درآمد کدام رشته های ریاضی بیشتر است؟

درآمد در هر رشته‌ای به توانایی و پشتکار به خودتان بستگی دارد اما به طور کلی چون موقعیت کاری در برخی از رشته‌های مهندسی، مدیریت، حسابداری و روانشناسی بیشتر است درآمد بالاتری هم دارند.

 

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

بازار کار رشته ریاضی

جهت دانلود این مقاله به صورت فایل کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعیه ها و اخبار مجموعه مدارس سلام شماره تماس یا ایمیلتان را وارد کنید

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید