1%

salamsch.com

بازار کار رشته تجربی

بازار کار رشته تجربی

معرفی رشته‌های تجربی و بازار کار آن‌ها

خیلی‌ از داوطلبان کنکور قبل از انتخاب رشته، هیچ توجهی به بازار کار آینده‌شان ندارند و بدون هیچ تحقیق و شناختی انتخاب رشته می‌کنند. چند سالی می‌گذرد و بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه دیر یا زود با واقعیت بازار کار رشته‌ی تحصیلی‌شان مواجه می‌شوند و آن‌وقت است که احتمالا بابت بی‌توجهی چند سال قبل‌شان افسوس می‌خورند. اگر می‌خواهید جزو این عده نباشید این مقاله را تا انتها بخوانید. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم بازار کار رشته تجربی را به‌طور کامل بررسی کنیم و مخصوصا درمورد رشته‌های بهتر با بازار کار وسیع‌تر و متنوع‌تر توضیح بدهیم.

این مقاله را نیز مطالعه کنید: دروس مهم رشته تجربی ، مشاور کنکور تجربی

رشته‌های تجربی در چند گروه اصلی طبقه‌بندی می‌شوند؟

رشته‌های دانشگاهی علوم تجربی در 5 گروه اصلی قرار می‌گیرند:

  • گروه اول شامل رشته‌های پرطرفداری مثل پزشکی، دندان پزشکی، بیوتکنولوژی، دامپزشکی، اتاق عمل، بینایی سنجی، کار درمانی، مامایی و… است.
  • گروه دوم رشته‌هایی مثل داروسازی، شیمی، بهداشت، مهندسی بهداشت و… را دربر می‌گیرد.
  • گروه سوم دو رشته‌ی زمین شناسی و اقیانوس شناسی را شامل می‌شود.
  • گروه چهارم شامل رشته‌های میان رشته‌ای مثل حسابداری، انواع مدیریت، اقتصاد، علوم قضایی، علوم انتظامی و… است.
  • گروه پنجم هم رشته‌هایی مثل کتابداری در شاخه پزشکی، مددکاری اجتماعی، آموزش تربیت بدنی و… را دربر می‌گیرد.

آیا واقعا این روزها رشته‌های علوم تجربی طرفداران زیادی دارند؟

روزگاری بیشتر داوطلبان کنکور آرزوی مهندس شدن داشتند و تمام تلاش‌شان را می‌کردند تا در یکی از رشته‌های مهندسی پذیرفته شوند. اما این روزها وضع فرق کرده و بازار کار رشته تجربی رونق خوبی دارد. بنابراین کنکوری‌ها ترجیح می‌دهند پی رشته‌هایی را بگیرند که بازار کار بهتری دارند. اما واقعا بازار کار کدام رشته‌ تجربی بهتر است؟ کدام رشته‌ها درآمد بهتری دارند؟ فارغ‌التحصیلان چه رشته‌هایی بعد از فارغ‌التحصیلی به‌سرعت جذب بازار کار می‌شوند؟

همه چیز درمورد بازار کار رشته پزشکی

رتبه‌های برتر رشته تجربی به‌احتمال خیلی زیاد سراغ پزشکی می‌روند؛ رشته‌ای که هم بازار کار خوبی دارد هم می‌توان به درآمد بالا و جایگاه خیلی خوب اجتماعی‌اش امید داشت. البته تمام این مزایا درصورتی‌که دانشجویان بتوانند دوره‌های تخصص را بگذرانند، چند برابر خواهد شد.

این مقاله را نیز مطالعه کنید: چگونه رتبه 1 کنکور تجربی شویم؟

بازار کار رشته تجربی پزشکی

بنابراین این میزان اقبال و توجه به این رشته کاملا عاقلانه و منطقی است؛ هرچند نباید سختی‌هایش را هم ندیده گرفت.

بهتر است بدانید بین رشته‌های تخصصی پزشکی، درآمد متخصصان زیبایی، گوش و حلق و بینی، و متخصصین پوست از همه بیشتر است.

البته رقابت برای قبولی در رشته‌های پزشکی خیلی سنگین است و اگر سودای پزشک شدن درسر دارید باید زحمت خیلی زیادی برایش بکشید. برای رسیدن به این رویا باید جزو چندصد نفر اول کنکور رشته تجربی باشید.

بازار کار رشته داروسازی چگونه است؟

رتبه‌های زیر 1000 کنکور علوم تجربی اغلب خودشان را برای داروسازی یا دندان پزشکی آماده می‌کنند. رشته داروسازی با تولید و ساخت دارو سروکار دارد و سعی می‌کند تاثیر داروها روی سیستم موجودات زنده و به‌خصوص انسان‌ها را بررسی کند.

داروسازی در بازار کار رشته‌ تجربی حسابی سربلند است. نود درصد کسانی که داروسازی می‌خوانند بعد از فارغ‌التحصیلی سرکار می‌روند. خوشبختانه بازار کار این رشته تا دل‌تان بخواهد متنوع است؛ داروسازها می‌توانند در بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها، درمانگاه‌ها و… کار کنند یا وارد صنعت ساخت و تولید دارو، صنعت لوازم بهداشتی و آرایشی و… شوند.

آشنایی با بازار کار رشته دندان پزشکی

دندان پزشکی از آن رشته‌های سخت و ظریف ولی درعین حال آینده‌دار و پردرآمد است. دانشجویان دندان پزشکی همه چیز را درمورد تشخیص و درمان بیماری‌های مربوط به دهان و دندان می‌آموزند و بعدها می‌توانند در کلینیک‌ها یا مطب‌های شخصی‌شان کار کنند.

البته تاسیس مطب، خرید وسایل و… هزینه‌هایی دارد که شاید برای شروع زیاد باشند و هرکسی از عهده‌شان برنیاید. دندان پزشکان می‌توانند در شهرستان‌ها شرایط و درآمد بهتری نسبت به شهرهای بزرگ داشته باشند.

بازار کار رشته تجربی دندان پزشکی

وضعیت بازار کار رشته پرستاری چطور است؟

نمی‌شود از بازار کار رشته تجربی بگوییم و توضیحی درمورد رشته پرستاری ندهیم. پرستاران نقش مهمی در مراقبت از بیماران و ارتقای سطح بهداشت و درمان دارند. کار درمان بیماران دربیمارستان‌ها فقط با کمک پرستاران ممکن می‌شود. پرستارها شغل سخت و طاقت‌فرسایی دارند و باید بیش از اندازه صبور و سازگار باشند. ولی با همه‌ی این‌ها رشته پرستاری بازار کار خوبی دارد و اگر با روحیه‌تان سازگار است، می‌توانید باخیال راحت مشغول تحصیل در این رشته شوید چراکه به‌محض تمام شدن درس‌تان مشغول به کار خواهید شد.

آیا رشته علوم آزمایشگاهی بازار کار خوبی دارد؟

یک فارغ‌التحصیل علوم آزمایشگاهی با دانشی که دارد به بررسی آزمایشگاهی خون و مایعات بافت‌های بدن می‌پردازد. اگر علوم آزمایشگاهی بخوانید بعدها می‌توانید در آزمایشگاه‌های بیمارستان‌ها و مراکز دولتی یا در آزمایشگاه‌های خصوصی کار کنید و در زمینه‌ی تشخیص و درمان بیماری‌ها موثر باشید.

در بازار کار رشته تجربی، رشته علوم آزمایشگاهی از رشته‌های خوب و پرتقاضا محسوب می‌شود.

بازار کار روبه گسترش رشته دامپزشکی

تا همین چند سال قبل، کسی که دامپزشکی می‌خواند بازار کار خیلی محدودتری داشت؛ اما این روزها وضعیت فرق کرده است. خیلی‌ها حیوان خانگی دارند و برای درمان، واکسیناسیون و… باید از دامپزشک کمک بگیرند. تعداد کلینیک‌های دامپزشکی روزبه‌روز درحال بیشتر شدن است. اگر به این حوزه علاقه دارید حتما جزو گزینه‌های اصلی‌تان قرارش بدهید.

بازار کار رشته تجربی دامپزشکی

بررسی بازار کار رشته هوشبری و اتاق عمل

بیمار بیهوش احتیاج به مراقبت دارد و در تیم جراحی باید کسی باشد که بتواند این مراقبت را انجام دهد. به‌ویژه کار با دستگاه‌های موجود در اتاق عمل، تنظیم‌شان و… احتیاج به وجود یک متخصص دارد.

اگر به رشته‌های پیراپزشکی مثل هوشبری علاقه دارید می‌توانید در دانشگاه‌های علوم پزشکی درس بخوانید و بعدها در بیمارستان‌های خصوصی و دولتی مشغول به‌کار شوید. اگر دل به درس بدهید و خوب با زیروبم این رشته آشنا شوید به‌احتمال خیلی زیاد بیکار نخواهید ماند.

همه چیز درمورد بازار کار رشته اعضای مصنوعی

یکی از زیرشاخه‌های توان‌بخشی، رشته‌ی اعضای مصنوعی است. فارغ‌التحصیلان این رشته در زمینه‌ی طراحی و ساخت اعضای مصنوعی و در مراکزی مثل بهزیستی، بیمارستان‌ها، هلال احمر و.. کار می‌کنند.

اگر در حوزه‌ی اعضای مصنوعی خوب کار کنید و تجربه‌ی کافی به‌دست آورید بعدها خودتان می‌توانید کلینیک خصوصی بزنید، به معلولان و کسانی که مشکلات حرکتی و… دارند کمک کنید و درآمد بهتری هم داشته باشید.

آیا بازار کار رشته بینایی سنجی مناسب است؟

مراقبت از چشم و بینایی در حوزه‌ی کاری بینایی سنج‌ها قرار می‌گیرد. خیلی از مشکلات و بیماری‌های مربوط به چشم توسط این افراد تشخیص داده می‌شود و حتی می‌تواند درمان شود. ازطرفی تشخیص نمره‌ی چشم و تجویز عینک هم در تخصص بینایی سنج‌ها است.

در بازار کار رشته تجربی می‌توان به بینایی سنجی به‌عنوان یک رشته‌ی خوب و آینده‌دار اشاره کرد. برای یک بینایی سنج خوب و کاربلد هم در مراکز دولتی و بیمارستان‌ها و هم در بخش خصوصی کار وجود خواهد داشت.

بازار کار رشته تجربی بینایی سنجی

آشنایی با شغل فیزیوتراپی

یکی دیگر از زیرشاخه‌های توان‌بخشی، فیزیوتراپی است. بعضی بیماران به دلایل مختلف دچار آسیب‌هایی می‌شوند و حل مشکل‌شان به‌دست عوامل فیزیکی و مکانیکی است. این افراد باید از خدمات فیزیوتراپی استفاده کنند. فیزیوتراپ بااستفاده از عوامل فیزیکی مثل گرما، سرما، الکتریسیته، نور و… به داد این افراد می‌رسد یا با معرفی حرکات ورزشی، تمرین‌های مختلف و… دردشان را درمان می‌کند.

فیزیوتراپ‌ها می‌توانند در بیمارستان، درمانگاه، کلینیک شخصی و… کار کنند. البته برای تاسیس کلینیک شخصی باید سابقه‌ی حداقل 3 سال کار در شهرستان و 6 سال فعالیت در مرکز استان را داشته باشند.

بازار کار رشته تجربی فیزیوتراپی

بازار کار مامایی این روزها چطور است؟

در بازار کار رشته تجربی، مامایی فقط مختص خانم‌ها است. فقط خانم‌ها می‌توانند در رشته‌ی مامایی تحصیل کنند و به مباحثی مثل بهداشت زنان، مراقبت‌های قبل و بعد از بارداری، زایمان، بیماری‌های زنان، بهداشت نوزاد و مادر، تغذیه نوزاد و… بپردازند.

یک ماما می‌تواند در مطب پزشک خانواده، مطب شخصی، بیمارستان، درمانگاه و… کار کند یا به‌عنوان مربی بهداشت، خدمات بهداشتی و… مشغول فعالیت شود.

فارغ‌التحصیل فوریت‌های پزشکی کجا کار می کند؟

جامعه همیشه به خدمات اورژانس و فوریت‌های پزشکی نیاز دارد بنابراین کسی که دراین رشته تحصیل می‌کند می‌تواند بعد از فارغ‌التحصیلی جذب بیمارستان‌ها و اورژانس‌های دولتی و خصوصی شود. شرایط کار روی آمبولانس‌های خصوصی هم برای این افراد فراهم است. البته داشتن گواهینامه‌ی رانندگی از شرط‌های اصلی ورود به این شغل است.

آشنایی با بازار کار کارشناسی رادیولوژی

اگر به‌دنبال یک رشته‌ خوب و کم حاشیه در بازار کار رشته تجربی باشید ما می‌توانیم کارشناس رادیولوژی را بهتان معرفی کنیم. کسی که در کلینیک‌های رادیولوژی با دستگاه‌های مخصوص اسکن، ام‌آرآی، تصویر برداری دیجیتال و… کار می‌کند و خیلی از نزدیک با بیماران، انواع بیماری‌ها و… در ارتباط نیست.

کارشناس رادیولوژی در کنار پزشک متخصص کار می‌کند و بنابه تجربه و سابقه کاری که به‌دست می‌آورد می‌تواند درآمد قابل قبولی داشته باشد.

بازار کار رشته تجربی دندان پزشکی

فارغ‌التحصیلان شنوایی سنجی کجا مشغول به‌کار می‌شوند؟

مراقبت از گوش و شنوایی در بازار کار رشته تجربی به‌عهده‌ی شنوایی سنج‌ها است. این افراد به شناخت و درمان بیماری‌ها و اختلالات شنوایی کمک می‌کنند و می‌توانند اقدامات تشخیصی خوب و به‌موقعی انجام دهند.

راستش را بخواهید بازار کار رشته شنوایی سنجی به‌اندازه‌ی بازار کار رشته‌های تجربی دیگر چندان پررونق نیست. البته طی سال‌های گذشته این رشته بیشتر شناخته شده است و می‌تواند باعث امیدواری داوطلبان رشته تجربی باشد.

بازار کار رشته تجربی شنوایی سنجی

همه چیز در مورد بازار کار متنوع روان‌شناسی

روان‌شناسی رفتار انسان را مطالعه می‌کند و براساس ابعادی مثل شخصیت، هوش هیجانی و… در تلاش است تا به‌وضعیت روانی مراجعه کنندگان رسیدگی کند و برای حل مشکلات فردی، خانوادگی، شغلی و… پیش‌قدم شود.

این رشته گرایش‌های متفاوتی مثل روان‌شناسی بالینی، عمومی، کودکان استثنایی و… دارد.

درهای بازار کار رشته تجربی روزبه‌روز بیشتر به‌روی فارغ‌التحصیلان روان‌شناسی باز می‌شود و هرچه می‌گذرد مردم نسبت به روان‌شناسی و کارکردهایش آگاه‌تر می‌شوند.

اگر به صحبت کردن با آدم‌ها، شنیدن مشکلات‌شان و… علاقه‌مند هستید برای ورود به این رشته تردید نکنید و بدانید زمینه‌های کاری متنوعی برایتان فراهم می‌شود. فارغ‌التحصیلان رشته روان‌شناسی بنابر گرایش‌شان می‌توانند در بسیاری از ارگان‌ها مثل نیروی انتظامی، زندان‌ها، مدرسه‌ها، مهدهای کودک، خانه سالمندان، مراکز مشاوره‌ی دولتی و خصوصی، بهزیستی و… کار کنند.

بازار کار رشته تجربی روانشناسی

کارشناسی علوم تغذیه بازار کار خوبی دارد؟

موضوع‌های مربوط به رژیم غذایی، چگونگی تغذیه مناسب و… روزبه‌روز بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند و همین باعث رونق گرفتن بازار کار فارغ‌التحصیلان علوم تغذیه می‌شود.

این افراد می‌توانند در کلینیک‌های رژیم درمانی، مطب پزشکان غدد، برخی از بیمارستان‌ها، کارخانه‌های تولید مواد غذایی و… فعالیت کنند.

آشنایی با بازار کار رشته بیوتکنولوژی، جدیدترین رشته علوم تجربی

بازار کار رشته تجربی درحال گسترش است و رشد رشته‌های جدیدی مثل زیست فناوری یا بیوتکنولوژی هم این موضوع را تایید می‌کنند. بیوتکنولوژی از پیشرفت‌های علوم زیستی در حوزه‌های مختلف صنعت استفاده می‌کند و روزبه‌روز هم درحال گسترش است. این رشته آینده‌ی خیلی خوبی دارد و فارغ‌التحصیلانش می‌توانند در حوزه‌های متنوع آموزشی، تحقیقاتی، واحدهای صنعتی، پژوهشی و… کار کنند.

این مقاله را نیز مطالعه کنید: بازار کار رشته‌های مختلف، بازار کار رشته ریاضی، بازار کار رشته انسانی ، بازار کار رشته هنر

روش‌های مناسب برای یادگیری دروس رشته علوم انسانی در یک نگاه

حرف آخر

آدم‌ها باید با چشم باز شغل آینده‌شان را انتخاب کنند؛ اما چطور؟ درواقع تمام افراد باید تلاش کنند رشته‌های مورد علاقه‌شان را بشناسند و در مرحله‌ی بعدی بازار کار رشته‌ی مورد نظرشان را بررسی کنند. بازار کار یک رشته اهمیت زیادی دارد؛ چراکه ممکن است شما حسابی زحمت بکشید و در رشته‌ای فارغ‌التحصیل شوید که هیچ آینده‌ی شغلی روشنی ندارد.

 به‌همی خاطر ما دراین مقاله تلاش کردیم بازار کار رشته تجربی را بررسی کنیم و درمورد رشته‌هایی که این روزها بازار کار بهتر و گسترده‌تری دارند توضیح دهیم. امیدواریم با خواندن این مقاله کمکی کرده باشیم و چراغی برای روشن‌تر شدن مسیر دراختیارتان گذاشته باشیم.

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

بازار کار رشته تجربی

جهت دانلود این مقاله به صورت فایل کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعیه ها و اخبار مجموعه مدارس سلام شماره تماس یا ایمیلتان را وارد کنید

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید