1%

salamsch.com

بازار کار رشته های مختلف

بازار کار رشته های مختلف

بازار کار کدام رشته‌ها بهتر است؟

ما آدم‌ها از یک سنی به بعد به هزار و یک دلیل باید برای خودمان شغلی داشته باشیم. شغلی که هم دوستش داشته باشیم و هم بتوانیم با درآمدش زندگی کنیم. اگر شما می‌خواهید از مسیر تحصیل علم بگذرید و درنهایت به شغل آینده‌تان برسید پس باید از همین حالا به فکر باشید و رشته‌ای را انتخاب کنید که بعدها دست‌تان را در حنا نگذارد. باید پی رشته‌ای را بگیرید که بعدها بتوانید چرخ‌های زندگی را به کمکش بچرخانید. در این مقاله قصد داریم بازار کار رشته‌های مختلف را بررسی کنیم و ببینیم کدام رشته‌ها می‌توانند شما را به یک موقعیت کاری قابل قبول برسانند؟ با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

وضعیت بازار کار رشته‌های مختلف، چقدر در تصمیم گیری ما برای انتخاب رشته اهمیت دارد؟

اوضاع بازار کار بی‌اندازه در تصمیم گیری برای انتخاب رشته مهم است ولی قبل از این‌که درمورد بازار کار رشته‌های مختلف توضیح دهیم بهتر است یک نکته را با شما درمیان بگذاریم؛ نکته‌ای که اگر به آن توجه نکنید بعدها ممکن است حسابی اذیت‌ شوید و حتی یک عمر به کاری مشغول باشید که هیچ‌جوره دوستش ندارید. پس درکنار توجه به شرایط بازار کار رشته‌های مختلف به سه عامل تعیین کننده‌ی دیگر در انتخاب شغل هم توجه کنید:

 • علاقه
 • استعداد
 • توانایی

بهتر است قبل از گرفتن تصمیم نهایی و انتخاب رشته‌ی دانشگاهی، حتما حسابی درمورد این سه عامل فکر کنید و چه‌بهتر که از یک مشاور هم کمک بگیرید.

منابع المپیاد زیست شناسی

بازار کار رشته‌ ریاضی این روزها دست چه رشته‌هایی است؟

اوضاع بازار کار رشته‌ی ریاضی از چند سال پیش تا حالا حسابی فرق کرده است. تعدادی از رشته‌های مهندسی بیش از اندازه ورودی داشته‌اند و حالا تعداد زیادی مهندس، بیکار یا در جستجوی شغل هستند یا در زمینه‌های کاری بی‌ربط به رشته‌شان کار می‌کنند.

این‌ها را نگفتیم که ناامیدتان کنیم یا آیه یاس بخوانیم؛ بلکه قرار است کاری کنیم تا شما واقع‌بینانه و با چشم باز انتخاب کنید. اما این روزها بازار کار کدام رشته‌های ریاضی بهتر است؟

 • مهندسی کامپیوتر نرم‌افزار؛ کد زدن‌های بی‌وقفه اما پرمخاطب و پولساز

مهندسی کامپیوتر دومین شغل پرتقاضا در 5 سال گذشته بوده است. پای اینترنت همه جا باز شده است و استارتاپ‌های کوچک و بزرگی شروع به‌کار کرده‌اند. بیشتر مردم گوشی موبایل دارند و هر روز با نرم‌افزارهای متفاوتی کار می‌کنند. تمام این‌ها می‌تواند برای یک مهندس کامپیوتر زمینه‌ساز شغل‌های متفاوتی باشد.

نکته منفی: خیلی از فارغ‌التحصیلان رشته‌های دیگر با یادگیری زبان‌های برنامه نویسی و… وارد بازار رشته کامپیوتر می‌شوند و کمی جا را برای کامپیوتر خوانده‌ها تنگ می‌کنند؛ البته نه برای یک کامپیوتر خوانده‌ی کوشا و درجه یک.

 • مهندسی برق، مکانیک، صنایع، عمران و معماری؛ این پرطرفدارهای اشباع شده

این رشته‌ها جزو پرطرفدارترین رشته‌های ریاضی-فیزیک بوده‌اند و البته هنوز هم هستند. اگر علاقه، استعداد و توانایی‌تان را در یکی از این رشته‌ها می‌بینید معطل نکنید و برای قبولی‌شان تلاش کنید. درواقع همه چیز به شما بستگی دارد. اگر یک مهندس برق، عمران یا صنایع درجه یک شوید یا تحصیلات عالی در یکی از این رشته‌ها داشته باشید، مسیر شغلی خودتان را پیدا خواهید کرد و به‌چیزی که می‌خواهید می‌رسید.

 • رشته مدیریت بازگانی گرایش بیمه؛ هر ایرانی صد بیمه!

مدیریت بیمه یکی از رشته‌های مشترک بین ریاضی و انسانی است. نیاز به انواع خدمات بیمه‌ای هر روز بیشتر از روز قبل برای مردم حس می‌شود و بیمه‌ها با پوشش‌های مختلف به‌مرور زمان بیشتر می‌شوند. بنابراین کسانی که با فعالیت‌های بیمه‌ای، تجزیه تحلیلی بیمه، ارقام و… به‌طور تخصصی آشنا باشند می‌توانند در این حوزه کار کنند.

رشته مدیریت بیمه بازار کار خوبی دارد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در پروژه‌های بیمه‌ای فعال باشند، خودشان دفتر بیمه تاسیس کنند یا در شرکت‌های بیمه‌ی دولتی یا خصوصی مشغول به‌کار شوند.

 • رشته MBA؛ دنیا دست بازاریاب‌ها است.

اگر از حالا به فکر ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستید رشته‌ی MBA می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای برایتان باشد. مهارت مدیریت مارکتینگ و بازاریابی که در رشته‌ی MBA آموزش داده می‌شود، این روزها حسابی بازار کار دارد و بسیاری از شرکت‌ها دنبال کسی هستند که به‌طور علمی و تخصصی مدیریت استراتژیک بداند و بتواند درمورد مدیریت منابع انسانی کمک کند.

اگر به این مباحث علاقه دارید در مقطع کارشناسی مدیریت بخوانید و برای کارشناسی ارشد سراغ گرایش MBA  یا Master of Business Administrator بروید.

مشاوره کنکور ریاضی5

بازار کار رشته‌های تجربی این روزها چگونه است؟

بازار کار رشته‌های تجربی به‌خصوص رشته‌های مربوط به بهداشت و درمان این روزها داغ است. در خیلی از رشته‌های علوم تجربی کمبود نیروی متخصص در کشور وجود دارد و حالا حالاها هم این کمبود ازبین نمی‌رود. اما بازار کار کدام رشته‌های تجربی بهتر است؟

 • پزشکی؛ مسیر سخت، اما آینده روشن است.

در کشور به‌ازای هر هزار نفر، 106 پزشک، دندان‌پزشک و پزشک متخصص وجود دارد ولی این رقم باید به حداقل 205 نفر برسد و حدود دو برابر افزایش داشته باشد. اگر با پشتکار و صبر وارد رشته‌ی پزشکی شوید بعد از چند سال می‌توانید هم شغل خوبی داشته باشید و هم درصورت داشتن تخصص به درآمد قابل قبولی هم برسید. البته باید کمر همت را حسابی ببندید که راه  سخت ولی شیرینی در پیش است.

 • داروسازی؛ داروسازان روی زمین نمی‌مانند.

بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها، درمانگاه‌ها، صنایع داروسازی و لوازم بهداشتی همه و همه به حضور داروساز احتیاج دارند. بنابراین بازار کار این رشته حسابی پررونق است. به‌خصوص که کمبود داروخانه در مناطق روستایی و شهرستان‌ها حسابی به چشم می‌آید.

 • پرستاری؛ هیچ پرستاری بیکار نمی‌ماند.

از وقتی سروکله‌ی ویروس عجیب و وحشتناک کووید 19 پیدا شد و پزشکان و پرستاران جور همه‌ی ما را یک‌جا کشیدند، خیلی‌ها تازه فهمیدند دنیا باوجود این فرشته‌ها چقدر جای امن‌تر و قشنگ‌تری است. اگر می‌خواهید دنیا را قشنگ‌تر کنید بشتابید! پرستاری بخوانید. شغل سختی است و حسابی صبر و حوصله می‌خواهد ولی بازار کار بسیار خوبی دارد و تمام پرستاران بعد از فارغ‌التحصیلی به‌سرعت جذب بازار کار می‌شوند.

 • علوم آزمایشگاهی؛ پشت صحنه‌ی درمان بیماری‌ها کار کنید.

رشته‌ی علوم آزمایشگاهی در تشخیص و درمان بیماری‌ها نقش اصلی را ایفا می‌کند. تمام آزمایشگاه‌های دولتی و خصوصی به تعدادی فارغ‌التحصیل علوم آزمایشگاهی نیاز دارند. اگر درحال بررسی بازار کار رشته‌های تجربی هستید حتما نگاه ویژه‌ای به شرایط این رشته داشته باشید.

 • فیزیوتراپی؛ به‌کارگیری تمام عوامل فیزیکی برای زندگی بهتر بیماران

تعدادی از بیماران به خدمات توان‌بخشی نیاز دارند. آن‌ها ازنظر جسمی و حتی روحی  شرایطی دارند که باید باکمک یک فیزیوتراپ حال و روز بهتری پیدا کنند. فیزیوتراپ‌ها با استفاده از عوامل فیزیکی مثل گرما، نور، الکتریسیته، ورزش و… به بیماران کمک می‌کنند. بیمارستان‌ها، بعضی درمانگاه‌ها، کلینیک‌های خصوصی و… خدمات فیزیوتراپی دارند و اگر بخواهید می‌توانید بعد از دانش‌آموختگی در این مراکز کار کنید. اگر شش سال سابقه‌ی کار در مرکز استان و 3 سال سابقه در شهرستان داشته باشید می‌توانید کلینیک خودتان را تاسیس کنید و درآمد بهتری داشته باشید.

 • رادیولوژی؛ شانه به شانه‌ی پزشکان در کمک به تشخیص بیماری

علم پزشکی برای تشخیص بهتر بیماری‌ها به خدمات رادیولوژی نیاز دارد. بنابراین مراکز دولتی و خصوصی زیادی وجود دارند که این خدمات را ارائه می‌دهند و همه‌شان به کاردان و کارشناس رادیولوژی نیاز دارند. کارشناسان رادیولوژی نحوه‌ی نگهداری و کار با دستگاه‌ها را می‌دانند و می‌توانند کار رادیوگرافی را انجام دهند. بعد از کار گزارش می‌نویسند و برای پزشک می‌فرستند. اگر دراین رشته درس بخوانید بیکار نخواهید ماند.

یافتن بهترین مدارس سلام تهران

بازار کار رشته‌های انسانی چطور است؟

رشته‌های انسانی خیلی گسترده و متنوع هستند. اما خیلی از این رشته‌ها بازار کار خوبی ندارند ولی باز هم همه چیز به شرایط و توانایی‌های شما برمی‌گردد. با این همه ما می‌خواهیم شرایط و بازار کار رشته‌های انسانی را بررسی کنیم و ببینیم کدام رشته‌های انسانی آینده‌‌دارتر هستند؟

 • حقوق؛ کعبه‌ی آمال دانش‌آموزان انسانی؟!

حقوق شاید پرطرفدارترین رشته‌ی علوم انسانی باشد. تعداد این طرفداران فارغ‌التحصیل الان هفتصد هزار نفر است که خب تعداد کمی هم نیستند. البته از این تعداد فقط 60 هزار نفرشان پروانه‌ی وکالت دارند. بنابراین بهتر است همین اول کار بدانید که حقوق خواندن یک طرف ماجرا است و قبولی در آزمون وکالت و وکیل شدن طرف دیگر.

البته تمام فارغ‌التحصیلان حقوق قرار نیست وکیل شوند و می‌توانند در زمینه‌های محضرداری، کارشناس یا مشاور حقوقی، حقوق قضایی، نیروی انتظامی، قوه‌ی قضاییه، بانک‌ها و خیلی موسسه‌های دولتی و خصوصی دیگر کار کنند.

 • روان‌شناسی؛ کار با روح و روان آدم‌ها

رشته‌ی روان‌شناسی گرایش‌های مختلفی دارد و فارغ‌التحصیلان این رشته باتوجه به گرایش‌شان می‌توانند در جاهای مختلفی کار کنند.

مثلا روان‌شناسان بالینی می‌توانند دفتر یا مرکز مشاوره داشته باشند یا فارغ‌التحصیلان روان‌شناسی کودکان استثنایی می‌توانند در مدارس استثنایی، مراکز و کلینیک‌های توان‌بخشی و… کار کنند.

روان‌شناس‌ها حتی می‌توانند به‌عنوان مشاور در زمینه‌ی تبلیغات و فروش، به‌عنوان افسر تحقیق و پیگیری در اداره‌ی پلیس، به‌عنوان نویسنده، مددکار و… هم کار کنند.

 • حسابداری؛ یک فن همه فن حریف

حسابداری یک فن است. اگر می‌خواهید فن کار با آمار و ارقام را یاد بگیرید و بتوانید سر از کوچک‌ترین تا بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین حساب و کتاب‌ها دربیاورید، حسابداری بخوانید. اگر بازار کار رشته‌های مختلف را بررسی کنید حتما نام حسابداری به چشم‌تان خواهد خورد. تمام شرکت‌ها، کارخانه‌ها و تولیدی‌های کوچک و بزرگ برای تکمیل اظهارنامه‌های مالیاتی‌شان احتیاج به حسابدار دارند.

یک فارغ‌التحصیل حسابداری می‌تواند به‌عنوان حسابدار، حسابرس، مدیر مالی، کارشناس امور مالیاتی، کارمند بانک و… کار کند.

 • زیر شاخه‌های مدیریت ؛ قدم اول مدیر شدن را این‌جا بردارید.

کسانی که مدیریت می‌خوانند بعدها می‌توانند در اداره‌ها و شرکت‌ها به‌عنوان کارگزین، بازاریاب، کارمند امور مالی، تدارکات و… کار کنند و کم‌کم به مدارج بالاتر و پست‌های مدیریتی برسند.

در بازار کار رشته انسانی مدیریت یکی از پرطرفدارترین‌ها است.

 • ارتباطات و روزنامه نگاری؛ در خط مقدم خبرها کار کنید.

این رشته ورودی زیادی در دانشگاه ندارد ولی بازار کار خوبی دارد. یک فارغ‌التحصیل روزنامه نگاری بیکار نمی‌ماند ولی درآمد آن‌چنانی هم نخواهد داشت. البته با داشتن تجربه و سابقه کار شرایط بهتر می‌شود.

آموزش مجازی

آیا شانس زنان و مردان فارغ‌التحصیل در پیدا کردن شغل یکسان است؟

تا اینجا درمورد بازار کار رشته‌های مختلف توضیح دادیم. ولی آیا دختران و پسران بعدا با شانسی برابر وارد بازار کار می‌شوند؟ متاسفانه نه.

با این‌که تعداد دانشجویان دختر از تعداد دانشجویان پسر بیشتر است ولی پسران بعدها بهتر و راحت‌تر کار پیدا می‌کنند. بنابراین دخترها موقع انتخاب رشته باید بیشتر حواس‌شان را جمع کنند.

کدام رشته‌ها برای دختران مناسب‌تر هستند؟

نتایج سایت payscale می‌گوید زنان در رشته‌های انسانی و تجربی عملکرد خیلی خوبی دارند. به‌عنوان مثال خانم‌ها در رشته‌های پزشکی، پرستاری، تخصص زنان و زایمان، ورزش درمانی، مدیریت بیمه، مدیریت فروش، روان شناسی، مدیریت بازگانی، روابط عمومی و مدیریت منابع انسانی، وکالت و مدیریت ارزیابی تحلیلی بسیار خوب عمل می‌کنند.

اما این به این معنی است که خانم‌ها در رشته‌های مهندسی خوب نیستند؟ مسلما نه.

کدام رشته‌های مهندسی برای دختران مناسب هستند؟

درواقع دخترها می‌توانند در یادگیری تمام رشته‌های مهندسی موفق باشند ولی هنگامی که می‌خواهند وارد بازار کار رشته‌های مختلف مهندسی شوند وضع کمی فرق می‌کند.

خیلی از کارفرمایان رشته‌های مهندسی، دنبال استخدام آقایان هستند. مثلا رشته‌های مهندسی برق، تکنسین برق و… بیشتر مردان را مشغول به‌کار می‌کنند.

اما برای خانم‌ها کار در زمینه‌ی مهندسی کامپیوتر، معماری و… راحت‌تر است و کارفرمایان هم حساسیت زیادی ندارند.

وسواس مطالعه چیست؟

آیا به دانشکده‌ی افسری برویم؟

راستش را بخواهید نرخ بیکاری درحوزه‌ی انتظامی و امنیتی خیلی پایین است. فقط 4 درصد کسانی که در دانشکده‌های افسری درس خوانده‌اند بیکار هستند.

پس اگر به این حوزه‌ها علاقه دارید و روحیه‌ی کارهای نظامی را درخودتان می‌بینید حتما درموردش فکر کنید.

گرایش‌هایی مثل امنیت اطلاعات، حفاظت اطلاعات و… هم وجود دارند که درصورت علاقه می‌توانید دنبال‌شان کنید.

در آخر این‌که

ما سعی کردیم بازار کار رشته‌های مختلف را بررسی کنیم و از بازار کار رشته ریاضی تا تجربی و انسانی برایتان بگوییم ولی فراموش نکنید که:

خط‌کش گذاشتن و مشخص کردن مرز بین رشته‌ها و تهیه لیست بدترین و بهترین رشته اصلا معنی ندارد. همه چیز به علاقه، استعداد، شرایط و توانایی‌های شما بستگی دارد و یک فارغ‌التحصیل توانمند در هر رشته‌ای که باشد راه خودش را پیدا می‌کند و بیکار نمی‌ماند. پس بدون ناامیدی؛ پیش‌ به‌سوی موفقیت.

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

بازار کار رشته های مختلف

جهت دانلود این مقاله به صورت فایل کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعیه ها و اخبار مجموعه مدارس سلام شماره تماس یا ایمیلتان را وارد کنید

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید