1%

salamsch.com

بازی‌ها و فعالیت‌هایی درون خانه

بازی‌ها و فعالیت‌های پیشنهادی برای تخلیه انرژی کودکان در خانه

کودکان نیز همچون افراد بزرگسال روحیات و ویژگی‌های اخلاقی متفاوتی دارند؛ ویژگی‌هایی که برقراری تعامل با آنها را متمایز می‌کند. حقیقتا پدر یا مادر بعضی از بچه‌ها بودن، انرژی زیادی می‌خواهد! چه به لحاظ جسمی، چه به لحاظ روانی. در برخورد با چنین کودکانی بیش از هر زمانی نیاز داریم که خلاق باشیم و بتوانیم راه‌های مناسبی از جمله بازی برای تخلیه‌ی انرژی‌شان پیدا کنیم.

جدای از تفاوت‌های شخصیتی کودکان، شرایط و موقعیت‌های محیطی نیز بر تعامل ما با فرزندانمان تاثیرگذار هستند. در شرایطی همچون روزهای شیوع بیماری کرونا و ایام قرنطینه که کودکان مجبورند در خانه بمانند، بسیاری از تفریحاتی که در خارج از خانه داشتند از زندگی‌شان حذف شده. در نتیجه ما با میزان زیادی انرژی جمع شده در کودکان مواجه هستیم که ناچاریم با بازی‌ها و فعالیت‌هایی درون خانه، آن را تخلیه کنیم!

در ادامه‌ی این مطلب فهرستی از بازی‌ها و فعالیت‌هایی را آماده کرده‌ایم که به کمک آنها می‌توانید فرزندان خود را درون خانه سرگرم کنید. همراه ما باشید:

بازی‌های ایستگاهی طراحی کنید

برای کودک خود بازی‌هایی طراحی کنید که او را درگیر تحرک و چالش‌های جسمانی کند. برای مثال از او بخواهید از ابتدا تا انتهای راهرو را با یک پا، لِی لِی برود و تمام مسیر را در حالی که روی پنجه‌ی پا قدم می‌گذارد، بازگردد. نوپایان و کودکان خردسال‌تر دوست دارند در بازی‌های ایستگاهی، حرکات شما را تقلید کنند و به دنبال شما مراحل بازی را طی کنند.

ترجیح بچه‌های بزرگتر پیروی کردن از دستورالعمل بازی است. آنها دوست دارند مسیرهای مختلف بازی را برایشان توضیح دهید تا برای اجرای آن، حافظه‌شان هم به چالش کشیده شود. برای مثال می‌توانید مسیری طراحی کنید که دستورالعمل آن اینگونه توصیف شود: «بیا ببینیم همه‌ی این چیزایی که بهت میگم یادت می‌مونه؟! خب اول باید دوبار با هر دو دستت بزنی روی میز. بعد از سبد لباسشویی بری بالا و بعدش مسیر راهرو رو بیای پایین. وقتی رسیدی پشت در اتاق خواب، سه بار در بزنی. بعد از پله‌ها بیای بالا تا برسی به نیمکت». از کودکتان هم بخواهید که او نیز برای شما چنین مسیرهای خلاقانه‌ای طراحی کند!

بازی در جستجوی گنج طراحی کنید

فهرستی از اشیا‌ئی که کودکتان می‌بایست آنها را در خانه پیدا کند در نظر داشته باشید و نام آنها را در یک برگه بنویسید و یا تصویرشان را نقاشی کنید. برای مثال: دو کتاب قرمز، چهار صندلی، دو عدد میز، یک لنگه کفش مشکی، یک جفت دمپایی سفید. به کودکتان کمک کنید هر کدام از این موارد را که پیدا کرد، بر روی اسم نوشته شده در فهرست خط بکشد. برای کودکان بزرگتر می‌توانید یک بازی شبیه به بازی در جستجوی گنج طراحی کنید و با جایگزین کردن ویژگی‌های اشیاء به جای نام آنها، چاشنی چالش را به بازی‌شان اضافه کنید. فهرست پیشنهادی می‌تواند به این ترتیب باشد: دو شیء مثلث، چهار شیء دایره‌ای شکل، سه شیء که رنگ بنفش دارند و…. .

با وسایل کودکتان قایم موشک بازی کنید

یک اسباب‌بازی یا یکی از وسایل کودکتان، مثلا قاشق چوبی‌اش را پنهان کنید و از او بخواهید آن را پیدا کند. زمانی که کودکتان به شیء پنهان شده نزدیک شد او را راهنمایی کند تا آن وسیله را پیدا کند. برای مثال بگویید: «خب حالا بپیچ به چپ، دو تا قدم به سمت جلو بردار، حالا زیر پتو رو نگاه کن!». این بازی را به نوبت با فرزندتان انجام دهید و اجازه دهید او نیز وسایلی را پنهان کند تا شما آنها را پیدا کنید!

بازی‌ و فعالیت‌ در خانه

با توپ جورابی بازی کنید!

یک یا دو عدد جوراب را به گونه‌ای گلوله کنید که شبیه به یک توپ شوند. یک جعبه‌ی مقوایی یا یک سطل، مثل سطل لباسشویی را نیز برای بازی بیاورید. به نوبت توپ‌های جورابی را درون جعبه یا سبد بیندارید. احتمالا برای بچه‌های کوچکتر جذاب‌تر است که نزدیک به سبد بایستند و توپ را داخل آن بیندازند و بعد از خالی کردن سبد روی زمین، بازی را تکرار کنند. اما بچه‌های بزرگتر دوست دارند بدانند از چه فاصله‌ای می‌توانند توپ را درون جعبه بیندازند؛ یا حالت‌های متنوعی که برای پرتاب توپ وجود دارند را امتحان کنند؛ مثلا پرتاب توپ با چشمان بسته، یا پرتاب توپ در حالی که روی یک پا ایستاده‌اند. 

در انجام کارهای خانه از کودکتان کمک بگیرید

اهمیت مشارکت کودکان درکارهای منزل بسیار زیاد است. کودکتان را در انجام کارهایی که نیاز به تحرک و فعالیت جسمانی دارند، مشارکت دهید. احساس مشارکت داشتن در کارهای خانه برای بچه‌ها احساسی لذت‌بخش است. برای مثال می‌توانید از او بخواهید که سبد پر از لباس را برای شما تا مقابل لباسشویی هل بدهد، یا با هم لباس‌های خشک شده را جمع و مرتب کنید. می‌توانید هنگام جمع‌آوری لباس‌ها آنها را دسته‌بندی کنید؛ مثلا دسته‌ی جوراب‌ها، شلوارها، پیراهن‌ها و… . برای اینکه جمع‌آوری لباس‌ها جنبه‌ی سرگرم کننده نیز داشته باشد، زمانی که می‌خواهید هر دسته‌ی لباس را سر جای خودش بگذارید، وانمود کنید یک نامه‌رسان و یا مسئول پیکی هستید که می‌خواهد نامه یا یک جعبه پیتزا را به صاحبش تحویل بدهید!

بازی برای تخلیه انرژی کودکان در خانه

روی یک بند یا طناب راه بروید (بندبازی کنید)

روی زمین یک قطعه بند بگذارید و یا نوار باریکی از چسب کاغذی بچسبانید. از کودکتان بخواهید تا وانمود کند در حال راه رفتن روی یک بند یا یک پل باریک است. پاهایش را به گونه‌ای بگذارد که یکی جلوی دیگری باشد، در حالی که دست‌ها نیز برای حفظ تعادل به دو طرف کشیده شده است. زمانی که کودکتان به انتهای پل رسید، دومین مسیر را با نخ یا چسبی دیگر، به موازات مسیر اول بسازید. این مسیر رودخانه‌ای است که کودکتان باید تا انتهای آن، شنا کند! این ماجراجویی می‌تواند با اضافه کردن قطعاتی برای پرش و همچین داستان‌سازی شما دو نفر در طول این مسیر، ادامه پیدا کند.

قصه‌خوانی را با فعالیت و تحرک همراه کنید

ساعت‌های قصه‌خوانی را به زمان‌هایی برای فعالیت و تحرک داشتن تبدیل کنید. بعد از اینکه کتاب را خواندید، یک دور قصه را با هم مرور کنید. اما این بار در حین خواندن قصه، در قسمت‌هایی که شخصیت‌های داستان کاری انجام می‌دهند توقف کنید و سعی کنید حرکات آنها را تقلید کنید؛ مثلا از جای خود بلند شوید و وانمود کنید که به باغ وحش می‌روید.

هرکدام از این فعالیت‌ها را می‌توانید به گونه‌ای تغییر دهید و اجرا کنید تا به علاقه‌مندی‌های فرزندتان نزدیک‌تر شود. برای مثال بازی‌های ایستگاهی می‌توانند بخشی از ماجراجویی شما و فرزندتان در زیر دریا باشند. یا پیدا کردن عروسک کودکتان می‌تواند به عملیات نجات آن عروسک تبدیل شود. اجازه دهید کودکتان بازی را رهبری کند و شما دستورالعمل‌هایش را دنبال کنید!

در آخر به این نکته تاکید کنیم که بازی سبب افزایش رشد مغذی و خلاقیت او می‌شود. به بازی به چشم یک ابزار برای تقویت مهارت‌های مختلف کودکان نگاه کنید و برای آن وقت بگذارید.

در انتها توصیه می‌کنم محتواهای زیر را نیز مطالعه کنید.

پرورش تاب آوری در کودکان

اجتماعی نگه داشتن کودکان در طول آموزش مجازی

بالا بردن اشتیاق کودکان به علم آموزی

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید