1%

salamsch.com

معرفی رشته تربیت بدنی

رشته تربیت بدنی | آینده درسی و شغلی

بسیاری از دانش‌آموزان حسابی فعال و پر جنب و جوش هستند، به ورزش علاقه دارند و فعالیت ورزشی و کسب مقام در ورزش برای سیراب کردن میل آن‌ها کفایت نمی‌کند و دوست دارند به صورت آکادمیک آن را دنبال کنند. اگر شما هم جزو این دسته هستید، توصیه می‌کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید چون راجع به تمام ابعاد این رشته از ورود به تربیت بدنی در دانشگاه و ادامه تحصیل در رشته تربیت بدنی تا بازار کار آن و شغل‌هایی که می‌توانید در آن‌ها فعالیت کنید، صحبت کرده‌ایم.

معرفی رشته تربیت بدنی

رشته تربیت بدنی (علوم ورزشی در مقطع کارشناسی) تلفیقی از رشته‌هایی همچون مدیریت، زیست‌شناسی، پزشکی، جامعه‌شناسی و فیزیولوژی محسوب می‌شود و هدف از آموزش آن به صورت آکادمیک، ایجاد متخصصانی است که بتوانند در زمینه بهبود و تقویت سلامتی چه از جهت روحی و چه جسمانی به جامعه خدمت کنند. دانشجویان علوم ورزشی را به صورت علمی و عملی آموزش می‌بینند، در دروس تربیتی و روانشناسی با تنش‌ها و واکنش‌های بدنی و روانی موثر بر جسم آشنا می‌شوند. همچنین ساختار، فیزیک و فیزیولوژی بدن انسان را مطالعه می‌کنند.

رشته تربیت بدنی مناسب چه کسانی است؟

 برای اینکه بتوانید در آینده موفقیت کسب کنید باید توانایی لازم رشته تربیت بدنی را داشته باشید که در عرصه‌های مختلف قابل بررسی است و آن‌ها را در ادامه توضیح داده‌ایم.

توانایی درسی برای تربیت بدنی

برای این رشته باید به دروس پایه زیست‌شناسی علاقه داشته و علاوه بر آن در درک مسائل زیستی، پزشکی و همچنین فیزیک قوی باشید. همچنین خیلی از دروس این رشته حفظی هستند بنابراین در هنگام انتخاب رشته به این نکته توجه کنید.

توانایی لازم رشته تربیت بدنی

شرایط جسمی انتخاب رشته تربیت بدنی

 • قد آقايان داوطلب رشته تربيت بدني بايد حداقل ۱۶۵ سانتي‌متر و خانم ها ۱۵۸ سانتي‌متر باشد (قهرمانان تيم ملي از شرط ياد شده مستثني هستند).
 • حداقل ديد چشم ۷ از ۱۰
 • نداشتن معلولیت‌های حاد جسمی، بیماری قلبی و تنفسی

این ۳ شرط برای انتخاب رشته شرط لازم هستند. اما علاوه بر این دو شرط واجب، باید خودتان از نظر بدنی سلامتی نسبی و قدرت بدنی کافی داشته باشید. در غیر اسن صورت حتی ممکن است در آزمون عملی کنکور هم قبول نشوید.

شرایط روحی رشته تربیت بدنی

این رشته پویا است و به عنوان یک متخصص تربیت بدنی، برای بیشتر مشاغل آن باید علاقه و اشتیاق به جنب و جوش و فعالیت داشته باشید. بیشتر کارهای این رشته ممکن است ارتباط مستقیم با ورزشکاران یا بیماران مبتلا به مشکلات اسکلتی داشته باشند بنابراین علاقه به چنین شرایطی را در نظر بگیرید. داشتن اخلاق  ورزشی، روحیه رقابتی، علاقه  به کار گروهی و تیمی هم از دیگر ویژگی‌های شخصیتی و روحی است که در برخی از مشاغل به شما کمک خواهند کرد موفق‌تر باشید.

علاقه و توجه به بازاریابی

شما به عنوان یک مربی، تولید کننده وسایل ورزشی یا با هر عنوان شغلی دیگری در زمینه تربیت بدنی، نیاز به مطرح کردن خودتان، راضی نگاه داشتن مراجعان و شاگردان و کسب نتایج خوب دارید. علاوه بر این‌نتایج خوب، باید بازاریابی مناسب داشته باشید و با افرادی که به شما مراجعه می‌کنند به خوبی ارتباط بگیرید تا کسب و کارتان درآمد بهتری داشته باشد.

رشته تربیت بدنی فنی و حرفه ای

رشته تربیت بدنی در دبیرستان

دانش‌آموزان در پایه دهم می‌توانند وارد فنی و حرفه‌ای، شاخه تربیت بدنی را انتخاب کنند و از طریق کنکور فنی و حرفه‌ای وارد دوره کاردانی تربیت بدنی شوند. برای ورود به رشته تربیت بدنی یک سری شرایطی مورد نیاز است:

 • قبولی در کلیه دروس هفتم، هشتم و نهم
 • معدل حداقل ۱۴
 • حداقل قد ۱۵۸ برای دختران
 • کسب نتایج لازم برای انتخاب رشته فنی و حرفه‌ای در فرم مربوط به هدایت تحصیلی دانش‌آموزان
 • شرکت کردن و کسب نمره لازم در آزمون عملی هنرستان

هنرجویان رشته تربیت بدنی در طی ۳ سال تحصیل در دوره متوسطه دوم، با مباحثی مانند آمادگی جسمانی، آناتومی، روانشناسی، تغذیه و بهداشت مواد غذایی، فیزیولوژی آشنا می‌شوند.

دروس تربیت بدنی در هنرستان

تعلیمات دینی، عربی و زبان قرآن، فارسی، زبان خارجه، آمادگی دفاعی، جغرافیای عمومی و استان، تاریخ هویت اجتماعی، ریاضی، سلامت و بهداشت، زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی، ارتباط موثر، هنر مدیریت خانواده و سبک زندگی، الزامات محیط کار، انسان و محیط زیست، اخلاق حرفه‌ای، دانش فنی پایه (تربیت بدنی)، کارگاه نوآوری و کارآفرینی، دانش فنی تخصصی (تربیت بدنی)، آمادگی جسمانی، کاربرد فناوری نوین کارآموزی، ژیمناستیک، فوتبال، برنامه‌ریزی بازی‌ها و ورزش‌های سنتی، دو و میدانی، والیبال، روان‌درمانی ورزشی، شنا، بسکتبال، برنامه‌ریزی تغذیه ورزشی، کشتی، هندبال، برنامه‌ریزی ورزش برای سطوح مختلف، تنیس روی میز، فوتسال، برنامه‌ریزی ورزش در فضای سرپوشیده و روباز، بدمینتون، تیراندازی، برنامه‌‎ریزی تمرین دادن، شطرنج، تیر و کمان، پیشگیری از آسیب‌های ورزشی، دارت تکواندو، جدول‌‎نويسی مسابقات ورزشی، اسکیت، کاراته، پیکرسنجی، پینت بال، بدنسازی مدرن
انتخاب رشته تربیت بدنی در دانشگاه

مسیر انتخاب رشته تربیت بدنی در دانشگاه

برای انتخاب این رشته دو مسیر وجود دارد:

 • انتخاب یکی از شاخه‌های دبیرستان یعنی ریاضی، تجربی و انسانی
 • انتخاب رشته فنی حرفه‌ای و شاخه تربیت بدنی

مسیر فنی حرفه‌ای را در بخش قبل توضیح دادیم اما اگر بخواهید می‌توانید از مسیر اول یعنی ورود به دبیرستان و شرکت در کنکور هر زیرگروه، رته تربیت بدنی را انتخاب کنید و در کنکور سراسری و آزمون علمی آن شرکت کنید. در هریک از این رشته‌ها، تربیت بدنی مربوط به زیرگروه متفاوتی است که هریک دروس امتحانی و ضرایب متفاوتی در کنکور دارند.

انتخاب رشته تربیت بدنی از ریاضی

این رشته در زیرگروه ۱ ریاضی قرار دارد.

ریاضیفیزیکشیمی
۴۳۲

شغل های رشته ریاضی را هم مطالعه کنید تا بتوانید مقایسه‌ای بین تربیت بدنی و سایر رشته‌ها انجام دهید.

انتخاب رشته تربیت بدنی از تجربی

تربیت بدنی در زیرگروه ۵ تجربی است.

زیست‌شناسیزمین‌شناسیشیمیریاضیفیزیک
۲۱۲۳۲

اگر در رشته تجربی درس می‌خوانید مطالعه مطلب شغل های رشته تجربی را هم به شما توصیه می‌کنیم.

انتخاب رشته تربیت بدنی از انسانی

رشته تربیت بدنی یکی از رشته‌های زیرگروه ۵ انسانی محسوب می‌شود.

ریاضیاقتصادزبان و ادبیات فارسیعربیتاریخ و جغرافیاعلوم اجتماعیفلسفه و منطقروانشناسی
۳۲۲۱۱۳۲۳

مطلب شغل های رشته انسانی را نیز مطالعه کنید.

آزمون عملی رشته تربیت بدنی

آزمون عملی تربیت بدنی

دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، برای پذیرش دانشجویان تربیت بدنی، یک آزمون عملی برگزار می نمایند. همچنین این آزمون عملی، برای داوطلبان ورود به رشته علوم ورزشی نیز اجرا می شود. علاقه مندان می بایست برای شرکت در آزمون عملی رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی، اعلام آمادگی و علاقه مندی نمایند که برگزاری آن در دو مرحله مقدماتی و تخصصی انجام می‌شود. فقط داوطلبانی که‌ در جلسه آزمون کنکور سراسری حاضر شده‌اند، برای انتخاب رشته تربیت بدنی در آزمون عملی هم شرکت کنند که معمولا در تیرماه ثبت نام و در شهریور خود آزمون عملی برگزار می‌شود. برای شرکت در این آزمون و معاینه پزشکی و تست‌های سلامت و تندرستی هزینه پرداخت کنند. دقت داشته باشید که نتیجه این آزمون در قبولی نهایی شما اثر دارد و نمره آن با ضریب ۴ در تعیین رتبه کنکور محاسبه می‌شود. در آزمون عملی تربیت بدنی ۸ تست ورزشی بررسی می‌شوند که رکورد در آن‌ها اهمیتی ندارد بلکه باید در زمان استاندارد انجام شوند و عبارتند از موارد زیر:

 • بارفیکس دراز کشیده در ۲۰ ثانیه
 • دراز نشست در ۲۰ ثانیه
 • دریبل با توپ فوتبال و بسکتبال از بین ۵ مانع
 • پرش از روی ۴ مانع
 • راه رفتن از روی چوب تعادل به عرض ۲۰ سانتی متر و طول ۶ متر
 • پرتاب توپ midecinball به حجم ۳ کیلو از روی سینه
 • رفت و برگشت از مسیری ۹ متری همراه با چوب
 • دو دویست و پنجاه متر

در آزمون عملی تربیت بدنی اولویت اول با زمان ثبت شده است و به ازای هر خطایی که انجام بدن زمان کم می‌شود. نتایج نهایی قبولی در رشته تربیت بدنی همزمان با سایر رشته‌ها اعلام می‌شود.

رشته تربیت بدنی بدون کنکور

تربیت بدنی در برخی از واحدهای دانشگاه آزاد، علمی کاربردی و غیر انتفاعی پذیرش بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی و معدل دارد. معدل لازم برای رشته تربیت بدنی بدون کنکور، حداقل ۱۴ است.

دروس رشته تربیت بدنی

دروس رشته تربیت بدنی

تعداد واحد های رشته تربیت بدنی در دوره کارشناسی ۱۳۳ واحد است که معمولا ۴ سال و ۸ ترم طول می‌کشد و دروس آن به چند دسته تقسیم می‌شوند.

 • دروس عمومی: ۱۹ واحد
 • دروس پایه: ۱۴ واحد
 • دروس نظری: ۳۸ واحد
 • دروس عملی: ۳۶ واحد
 • دروس اختیاری: ۲۶ واحد

جدول دروس رشته تربیت بدنی

لیست دروس این رشته را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

دروس پایهآناتومي انساني، فيزيولوژي انساني، شيمي عمومي، فيزيک عمومي، رياضيات پايه و مقدمات آمار، کمک‌هاي اوليه، زيست‌شناسي
دروس اصلیاصول فلسفه آموزش و پرورش، مباني برنامه‌ريزي آموزش متوسطه، روانشناسي کودکي و نوجواني، روانشناسي تربيتي، اصول و فنون مشاوره و راهنمايي، سنجش و اندازه‌گيري، توليد و کاربرد مواد آموزشي، روش‌ها و فنون تدريس، مديريت آموزشي
دروس تخصصیاصول و مباني تربيت بدني، تاريخ تربيت بدني، تغذيه و ورزش، آسيب‌شناسي ورزشي، رشد و تکامل حرکتي، فيزيولوژي ورزشي، يادگيري حرکتي، سنجش و اندازه گيري در تربيت بدني، بهداشت و ورزش، تربيت بدني در مدارس، مديريت سازمان‌هاي ورزشي، مديريت و طرز اجراي مسابقات، زبان اختصاصي، حرکت‌شناسي ورزشي، حرکات اصلاحي، تربيت بدني و ورزش معلولين، مقدمات بيومکانيک ورزشي، مباني رواني و اجتماعي، تربيت بدني، آمادگي جسماني، فوتبال، دو و ميداني، ژيمناستيک، شنا، واليبال، بسکتبال، هندبال، تنيس روي ميز، کشتي، بدمينتون

گرایش های رشته تربیت بدنی

دانش‌آموزان زیادی هستند که تمایل به ادامه تحصیل در تربیت بدنی دارند و برایشان مهم است بدانند پس از اتمام دوره کارشناسی، چطور می‌توانند تحصیلات خود را در این رشته ادامه دهند. فارغ‌التحصیلان تربیت بدنی (علوم ورزشی) می‌توانند در مقاطع ارشد و دکتری، در گرایش های رشته تربیت بدنی شرکت کنند که عبارتند از موارد زیر:

 • ‌شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی
دانشگاه های برتر تربیت بدنی

دانشگاه های برتر تربیت بدنی

برترین دانشگاه‌های این رشته عبارتند از:

 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه خوارزمی
 • دانشگاه گیلان
 • دانشگاه فردوسی مشهد

بازار کار رشته تربیت بدنی

همه شاخه های رشته تربیت بدنی بازار کار تقریبا مشابهی خصوصا در سطح کارشناسی دارند.اما فارغ‌التحصیلان مقاطع بالاتر می‌توانند در رده‌های کاری متفاوتی مانند مدیریت یا تدریس فعالیت کنند. مزیت این رشته این است که نیاز به آن نه تنها تمام نمی‌شود بلکه با توسعه بهداشت و توجه به سلامت در جامعه، افراد تمایل بیشتری به ورزش مداوم، تمرینات اصلاحی و رفع مشکلات اسکلتی دارند. بنابراین درآمد رشته تربیت بدنی با بازاریابی مناسب، دانش بالا و فعالیت و تلاش مداوم، حتی در مقطع کارشناسی بسیار خوب و راضی‌کننده است. علاوه بر این دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند از نیمسال پنجم دانشگاه برای دریافت مربیگری اقدام کنند. اگر هنوز تصمیم قطعی برای انتخاب رشته نگرفتید و درباره مشاغل رشته‌های مختلف مطالعه می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب انواع رشته های تحصیلی و شغل ها را هم بخوانید.

مشاغل رشته تربیت بدنی

افرادی که در این رشته فارغ‌التحصیل شده باشند می‌توانند در مشاغل زیر فعالیت کنند:

 • داوری مسابقات ورزشی
 • استخدام در اداره تربیت بدنی
 • تدریس در مدارس
 • حوزه‌های تحقیقاتی، دانشگاهی و آزمایشگاهی
 • تحقیق و پژوهش در شاخه‌های مختلف ورزشی
 • مربیگری و کمک مربیگری در باشگاه‌های ورزشی
 • هیات علمی دانشگاه‌ها
 • کارآفرینی‌های حوزه آنلاین، خبری و گزارشگری
 • سرپرستی بخش‌های مختلف مثل اماکن ورزشی و میادین ورزشی
 • در صدا و سیما به عنوان گوینده و کارشناس ورزشی
 • راهنمایی و برنامه‌ریزی ورزشی برای افراد
 • ساخت، تولید و فروش وسایل و پوشاک ورزشی
 • حرکت درمانی و تجویز حرکات اصلاحی
 • غربال‌گري و راهنمايي در زمينه ناهنجاري‌هاي اسكلتي عضلاني در كليه اقشار جامعه به ويژه دانش‌آموزان
بازار کار رشته تربیت بدنی

سخن پایانی

اگر آدم فعال و پر جنب و جوشی هستید، به ورزش علاقه‌مند هستید، با دروس حفظی مشکلی ندارید، مسئولیت‌پذیر و دقیق هستید، آمادگی جسمانی خوبی دارید و از ورزش چیزی فراتر از ورزش کردن می‌خواهید، توصیه ما به شما این است که روی انتخاب رشته تربیت بدنی فکر کنید چون در گرایش‌های مختلف می‌تواند برایتان لذت‌بخش باشد. این رشته را تا مقطع دکترا هم می‌توانید ادامه بدهید و در عین حال برای کارشناسی تربیت بدنی هم به اندازه کافی بازار کار و فعالیت وجود دارد، به شرط اینکه به فکر کسب تجربه، دانش، ارتباط خوب با شاگردان و مراجعان خود و بازاریابی مناسب باشید و هیچ‌وقت از تلاش کردن خسته نشوید.

سوالات متداول

 1. برای تربیت بدنی چه رشته‌ای را انتخاب کنیم؟
  دانش‌آموزان رشته ریاضی، تجربی، انسانی و هنرستان، می‌توانند این رشته را در دانشگاه نیز ادامه دهند. این رشته شناور است و از اکثر رشته‌ها می‌توان به تربیت بدنی وارد شد.
 2. رشته تربیت بدنی چه گرایش‌هایی دارد؟
  این رشته در مقطع ارشد و دکترا داری ۵ گرایش فیزیولوژی ورزشی، بیومکانیک ورزشی، رفتار حرکتی، آسیب‌شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، مدیریت ورزشی و روانشناسی ورزشی است.
 3. دانشگاه های برتر تربیت بدنی کدام هستند؟
  از بهترین دانشگاه های تربیت بدنی می‌توان به دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه اصفهان، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه گیلان و دانشگاه فردوسی مشهد اشاره کرد.
Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

رشته تربیت بدنی | آینده درسی و شغلی

جهت دانلود این مقاله به صورت فایل کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعیه ها و اخبار مجموعه مدارس سلام شماره تماس یا ایمیلتان را وارد کنید

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید