1%

salamsch.com

وسواس مطالعه چه پیامدها و نشانه‌هایی دارد؟

وسواس مطالعه؛ آفتی در کمین دانش آموزان

آیا بارها و بارها یک مطلب را مطالعه می‌کنید؟ آیا همش نگرانید که مطالب مطالعه شده را فراموش کنید؟ آیا وقت مطالعه استرس دارید و نگرانید؟ آیا با وجود بارها مطالعه، مطالب از ذهن‌تان پاک می‌شوند؟ اگر جواب‌تان مثبت است، باید بگوییم شما دچار وسواس مطالعه شده‌اید.

اما نگران نباشید، وسواس مطالعه همواره در کمین دانش آموزان است ولی راهکارهایی برای رهایی از آن وجود دارد. وسواس در درس خواندن، باعث می‌شود شما با وجود ساعت‌ها مطالعه‌، به نتیجه‌ي دلخواه‌تان دست پیدا نکنید و همیشه در استرس باشید. اما وسواس مطالعاتی چیست؟ چه‌طور می‌توان حساسیت در درس خواندن را کاهش داد؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات، تا پایان این مقاله از سلام همراه ما باشید.

وسواس مطالعه

وسواس مطالعه چیست؟

وسواس نوعی اختلال شخصیتی است که انواع مختلفی دارد؛ ریشه‌ی اصلی تمام وسواس‌ها، استرس و اضطراب است. وسواس مطالعاتی یا حساسیت مطالعاتی، نوعی وسواس است که در دانش آموزان ظهور می‌کند و باعث اختلال در روند تحصیل و زندگی شخصی‌شان می‌شود. دانش آموزان مبتلا به وسواس مطالعه، ساعت‌ها روی مطلبی مکث می‌کنند، بارها آن را می‌خوانند و باز هم احساس می‌کنند فراموشش کرده‌اند. در واقع وسواس ناشی از استرس فراموشی و یا حجم بالای درس‌ها است، اغلب دانش آموزان، برای یک بار هم که شده، این نواع وسواس را تجربه کرده‌اند.

اما وسواس مطالعاتی، نه‌تنها باعث بهتر شدن نتایج درسی شما نمی‌شود، بلکه زمان زیادی از شما می‌گیرد و بدتر باعث فراموشی می‌شود.

وسواس کمال‌ گرایی در درس خواندن به‌طور افراطی، باعث می‌شود با کوچک‌ترین نتیجه‌ی ضعیفی ناامید شوید و استرس شدیدی بگیرید. دانش آموزان کمال‌گرا فکر می‌کنند باید در تمام درس‌ها نمرات کامل بگیرند، به تمام سوال‌ها جواب دهند و با کوچک‌ترین نقصی احساس ناکارآمدی می‌کنند.

مشاور تحصیلی دبیرستان

وسواس مطالعه چه پیامدها و نشانه‌هایی دارد؟

دانش آموزهای وسواسی نشانه‌های واضحی دارند؛ آ‌ن‌ها همیشه مضطرب‌اند، هر مطلب، حتی مطالب ساده را بارها و بارها از اول می‌خوانند، همیشه باید در جای مشخصی درس بخوانند و اگر یک وسیله‌ی کوچک جابه‌جا شود، تمرکزشان را از دست می‌دهند، حتی وقتی مطلبی را کامل یاد گرفته‌اند، احساس ضعف می‌کنند و حس می‌کنند بلد نیستند، زمان زیادی را برای مطالعه‌ی یک مبحث ساده می‌گذارند و هیچ‌وقت از نتایج‌شان راضی نیستند.

حساسیت در درس خواندن، نه‌تنها باعث بهتر شدن وضعیت تحصیلی‌تان نمی‌شود، بلکه پیامدهای زیادی برای‌تان دارد. وسواس مطالعه، علاوه‌بر آسیب‌های زیاد روحی روانی و تحمیل استرس زیاد، باعث می‌شود شما علی‌رغم صرف زمان زیاد، از شدت استرس بخشی از مطالب را فراموش کنید، به دلیل مکث زیاد روی هر بخش، به برنامه‌های مطالعاتی‌تان نرسید و نتوانید برنامه‌های جانبی مثل کلاس‌های هنری و ورزشی را جلو ببرید.

این مقالات را نیز مطالعه کنید: ورزش مناسب برای نوجوانان و اهمیت هنر در تحول کودکان

وسواس، تمام وقت شما را به خودش اختصاص می‌دهد و جلوی استفاده‌ی بهینه از زمان را می‌گیرد. دانش آموزانی که مبتلا به وسواس در درس خواندن هستند، همیشه ذهن آشفته‌ای دارند و از شدت استرس، همه‌چیز را فراموش می‌کنند.

۱۰ راه مفید برای درمان وسواس مطالعه

وسواس مطالعه، مثل هر وسواس دیگری باید برطرف شود، وگرنه باعث اخلال در کارهایتان می‌شود. اگر وسواس مطالعاتی طولانی شود، از تمام برنامه‌های‌تان عقب می‌مانید، دچار استرس بیش از حد می‌شوید و نتیجه‌ی دلخواه را نمی‌گیرید. در گام اول نگران نشوید و بدانید وسواس مطالعه ممکن است برای هر دانش‌آموزی پیش بیاید، در گام بعدی باید مشکل خودتان را بپذیرید و سعی کنید به تدریج عادت وسواس را ترک کنید. اما چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم ؟ راه‌کارهای زیر کمکتان می‌کند حساسیت در درس خواندن را کاهش دهید.

مشخص کردن زمان و مبحث پیش از مطالعه

خودتان را محدود کنید. قبل از شروع مطالعه، مبحث یا تعداد صفحات مشخصی را در نظر بگیرید و با خود قرار بگذارید این مبحث یا صفحات را در زمان مشخصی، مثلاً دو ساعت، مطالعه کنید. این کار باعث می‌شود به‌مرور سرعت مطالعه‌تان بیشتر شود و بین مطالعه، وقت کمتری برای افکار منفی و استرس داشته باشید.

خلاصه‌نویسی و یادداشت برداری از مطالب مهم

خلاصه‌‌نویسی و یادداشت‌برداری دروس، یکی از راه‌های بسیار موثر در درمان وسواس مطالعه هستند. با یادداشت‌برداری و خلاصه‌نویسی نکات مهم، دیگر نیازی نیست تمام مطالب را جز‌به‌جز چندین بار بخوانید، می‌توانید برای مرور از یادداشت‌های‌تان استفاده کنید.

همچنین نوشتن، باعث افزایش تمرکز و تثبیت مطالب در ذهن‌تان می‌شود.

بهترین روش درس خواندن و برنامه ریزی تحصیلی

رهایی از افکار مزاحم و درمان وسواس مطالعه

در طول مطالعه، نگذارید افکار مزاحم وارد ذهن‌تان شوند؛‌ افکاری مثل اگه نمره‌م کم شه؟ اگه تو آزمون نتیجه‌ی بدی بگیرم؟ اگه نتونم به تمام سوالا جواب بدم؟ اگه یادم بره؟ و… همگی باعث ترس و استرس می‌شوند و مطالب را از ذهن‌تان پاک می‌کنند.

اگر در حین مطالعه، فکری به ذهن‌تان رسید، می‌توانید آن را روی کاغذ یادداشت کنید تا بعداً به سراغش بروید. این‌طوری می‌توانید تمرکزتان را افزایش دهید.

تمرکز

یکی از راه‌های درمان وسواس مطالعاتی، افزایش تمرکز است. اگر شما یک بار با تمرکز کافی مطلبی را مطالعه کنید، نتیجه‌ی بهتری کسب می‌کنید تا این‌که با نگرانی و وسواس، بارها همان مطلب را بخوانید. مطالعه با تمرکز، به نتایج بهتری می‌انجامد. بنابراین سعی کنید عوامل پرت‌کننده‌ی حواس را از اطرافتان دور کنید، به مسائل متفرقه فکر نکنید و به خودتان بگویید: «من می‌خوام این درس رو مثل یک کتاب داستان یا مجله بخونم و نباید نگران فراموش شدنش باشم.»

تندخوانی و مرور

بعد از این‌که در یک زمان مشخص و با تمرکز درس‌ها را مطالعه کردید، نوبت تندخوانی دروس است. تندخوانی یعنی روی مطالب مکث نکنید و تنها با حضور ذهن و آرامش، یک بار از روی مبحث بخوانید. تکرار چند باره، تنها باعث نگرانی و استرس‌تان می‌شود. تندخوانی شما را وادار می‌کند زودتر از مباحث مختلف بگذرید و وسواس‌تان به مرور کمتر و کمتر شود.

ذهن‌تان را تقویت کنید

همان‌طور که گفتیم، بخش زیادی از وسواس،‌ ناشی از استرس است. استرس هم می‌تواند زاییده‌ی افکار منفی باشد؛ نگرانی برای نمره‌ها و نتیجه‌ها، نگرانی برای کنکور، نگرانی برای عقب افتادن از دوست‌ها و هم‌سالان، کمال گرایی و میل به بهترین بودن و بدون نقص بودن، هر کدام می‌تواند بخشی از عوامل وسواس در درس خواندن باشد.

این مقالات را برای آمادگی در کنکور بخوانید: مدیریت زمان در کنکور و برنامه‌ریزی کنکور و سهمیه‌های کنکور

اگرچه درس و تحصیل، یکی از مهم‌ترین و پررنگ‌ترین دغدغه‌ی هر فرد در دوران دانش آموزی است، اما با این حال تمام زندگی شما نیست. همیشه نباید بهترین نمره‌ها را بگیرید و نفر اول آزمون‌ها باشید؛ تا حد ممکن تلاش‌تان را بکنید و نتیجه مایوس‌تان نکند. نباید از بخش‌های دیگر زندگی مثل تفریح، هنر آموزی و ورزش غافل شوید.

همچنین سعی کنید اعتمادبه‌نفس‌تان را تقویت کنید. مدام احساس نکنید همه‌چیز را فراموش کرده‌اید. به حافظه‌تان اعتماد کنید.

تمرین و تست و سوال

به جای خواندن چند باره و نگرانی از فراموشی، بعد از مطالعه‌ی هر مطلب، تعدادی نمونه‌سوال و تست حل کنید. حل کردن سوال‌ها باعث می‌شود جای مطالب در ذهن‌تان حسابی امن و محکم شود. پس بدون نگرانی و استرس از خودتان امتحان بگیرید، بعد برگه‌ها را تصحیح کنید و سعی کنید نقاط ضعف‌تان را بشناسید و یادداشت کنید؛ حالا در مرورها و دوره‌ها، سراغ نقاط ضعف‌تان بروید و آن‌ها را بر طرف کنید. نیازی نیست تمام مطالب را دوباره بخوانید، تنها باید سراغ نقاط ضعف‌تان بروید و برطرفشان کنید. در واقع تست‌زنی و حل سوال، از موثرترین راه‌ها برای درمان وسواس مطالعه است.

برنامه ریزی و مشاور کنکور انسانی

مکث نکنید

اگر حس می‌کنید مطلبی برای‌تان سنگین است یا باید دوباره مطالعه‌اش کنید، مکث نکنید. مکث کردن باعث می‌شود ساعت‌ها روی یک مطلب بمانید و در آخر ذهن‌تان خسته شود و نتوانید به برنامه‌ی مشخص شده برسید. به‌جای این‌که زمان زیادی را روی یک موضوع بایستید، علامتی کنار مباحث مشکل‌تر بگذارید و عبور کنید. در مرور مطالب، می‌توانید کمی مکث کنید و دوباره این قسمت‌ها را بخوانید.

تغذیه و خواب کافی

اگر هنگام مطالعه، تمرکز زیادی نداشته باشید، مدام حس می‌کنید باید برگردید و دوباره مطالب را بخوانید. تمرکز هم تا حدودی به وضعیت جسمانی وابسته است. شب‌ها حداقل هفت تا هشت ساعت بخوابید، تغذیه‌ی مناسب داشته باشید و از ورزش غافل نشوید. همچنین رفتن به یک کلاس هنری موردعلاقه‌تان، باعث می‌شود از نظر ذهنی و روحی وضعیت بهتری پیدا کنید.

انتخاب بهترین زمان برای مطالعه، قدرت حافظه‌تان را بالا می‌برد. با روحیه‌ای خوب و وضعیت جسمانی مناسب سراغ درس‌ها بروید و در طول مطالعه، اصلاً به نتیجه فکر نکنید.

تکنیک‌های علامت‌گذاری و درمان وسواس مطالعه

علامت‌گذاری‌های مختلف، می‌تواند به ذهن شما نظم ببخشد و مطالب را اولویت‌بندی کند. اولویت‌بندی مطالب باعث می‌شود بدانید در کدام قسمت‌ها وقت بیشتری بگذارید و از کدام قسمت‌ها زودتر عبور کنید. می‌توانید با علامت‌های مختلف، قسمت‌های مهم‌تر و پرتکرارتر، قسمت‌هایی که خوب بلدید، قسمت‌های مشکل‌تر و قسمت‌های ساده‌تر مباحث را مشخص کنید. این کار در مرور و دوباره‌خوانی به کمکتان می‌آید و بازدهی مطالعه‌تان را بالاتر می‌برد.

وسواس مطالعه چیست؟

و در آخر این‌که

همیشه به یاد داشته باشید، تلاش بدون درایت و آگاهی، نمی‌تواند نتیجه‌بخش باشد. لزوماً ساعت‌ها مطالعه و وقت‌گذاشتن بیش از حد، شما را به موفقیت نمی‌رساند. دانش آموزانی که دچار وسواس مطالعه هستند، بارها و بارها یک موضوع درسی را مطالعه می‌کنند، ولی در آخر هم نتیجه‌ی دلخواهشان را نمی‌گیرند. شما باید باهوش باشید و با تکنیک‌های درست درس خواندن آشنا شوید.

وسواس مطالعاتی، اختلالی ناشی از استرس است که به کمک تمرین‌ها و راه‌کارهایی که در این مقاله از سلام مطالعه کردید، قابل درمان و رفع شدن است. بنابراین وقت را تلف نکنید و از همین امروز، برای برطرف کردن وسواس مطالعاتی گام بردارید. 

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

وسواس مطالعه؛ آفتی در کمین دانش آموزان

جهت دانلود این مقاله به صورت فایل کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعیه ها و اخبار مجموعه مدارس سلام شماره تماس یا ایمیلتان را وارد کنید

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید