1%

salamsch.com

آموزش نحوه محاسبه تراز در کنکور

محاسبه تراز در کنکور

تراز در کنکور چگونه محاسبه می‌شود؟

از روزی که وارد مدرسه شدید تا آخرین امتحانی که دادید، ملاک و معیار موفقیت‌تان نمره‌ای بود که می‌گرفتید. با آن نمره شما را می‌سنجیدند و همان را هم داخل کارنامه‌تان می‌گذاشتند و معدل می‌گرفتند. درواقع وضعیت بقیه‌ی همکلاسی‌ها تاثیری روی شرایط درسی شما نداشت و هرکس چیزی را برداشت می‌کرد که خودش کاشته بود.

ولی درمورد کنکور وضع خیلی متفاوت است. شما با بقیه‌ی شرکت کنندگان در تک‌تک سوال‌ها مقایسه می‌شوید، وضعیت‌تان و نتیجه‌ای که می‌گیرید کاملا بستگی به عملکرد بقیه‌ی داوطلبان دارد و باید ارزش ذاتی نمره‌تان مشخص شود. اما چطور چنین چیزی امکان‌پذیر است؟ سازمان سنجش با محاسبه‌ی تراز در کنکور داوطلبان را باهم مقایسه می‌کند. دراین مقاله می‌خواهیم به‌طور کامل نحوه محاسبه تراز در کنکور را برایتان توضیح دهیم.

این مقاله را نیز مطالعه کنید: تکنیک‌های تست زنی ، تند خوانی برای کنکور

راهنمایی برای نحوه محاسبه تراز در کنکور

تراز چیست و چه چیزی را نشان می‌دهد؟

حتما همیشه چیزهایی درمورد نحوه محاسبه تراز به گوش‌تان خورده است و می‌دانید معیار درست و درمانی برای نشان دادن وضعیت‌تان در کنکور است. اما واقعا تراز چیست؟ تراز در لغت به‌معنی بالانس و تعادل است و هدف از محاسبه تراز هم یکسان سازی ارزش نمره یا همان درصدها است. درواقع تراز نشان می‌دهد شما در بین کل شرکت کنندگان چه وضعیتی دارید و دقیقا کجا ایستاده‌اید.

میزان تراز با عددی بین 0 تا 10000 یا 0 تا 13000 نشان داده می‌شود. داوطلبانی که تراز بالای 5000 بگیرند جزو پنجاه درصد قوی‌تر هستند و آن‌هایی که تراز زیر 5000 به‌دست می‌آورند تقریبا از نصف شرکت کنندگان پایین‌تر هستند.

در کنکور قرار است فاصله‌ی علمی داوطلبان باهم مشخص شود و واقعا چه معیاری بهتر از تراز می‌تواند این فاصله را مشخص کند؟ دراین صورت عدالت بیشتر از هر زمان دیگری رعایت می‌شود و داوطلبان دقیقا براساس توانایی علمی‌شان باهم مقایسه می‌شوند و رتبه‌ی نهایی را کسب می‌کنند.

رتبه و تراز چه تفاوتی با هم دارند؟

خیلی از داوطلبان فکر می‌کنند نمره خام یا همان درصد می‌تواند مشخص کننده‌ی همه چیز باشد و دیگر احتیاجی به محاسبه تراز در کنکور نیست. اما واقعیت چیز دیگری است. راستش را بخواهید درصدها کمی مرموز هستند و همه چیز را آن‌طور که هست بهتان نشان نمی‌دهند. درواقع نمره‌های خام:

  • میزان سختی یا آسانی سوالات را مشخص نمی‌کند.
  • وضعیت شما را در مقایسه با بقیه‌ی شرکت کنندگان معلوم نمی‌کند.
  • ارزش واقعی پاسخ‌های شما را نیز نشان نمی‌دهند.

این یعنی ممکن است شما و دوست‌تان در کنکور سراسری به 40 درصد سوالات زیست شناسی پاسخ درست داده باشید ولی ارزش این‌ها به‌هیچ وجه باهم برابر نیست. سوالات هر درس در 3 سطح آسان، متوسط و دشوار طبقه‌بندی می‌شوند و هرچه شما به سوالات دشوارتری جواب درست داده باشید، ارزش درصد پاسخ‌هایتان هم بیشتر خواهد بود. اما همان‌طور که گفتیم ارزش واقعی این درصدها چطور مشخص می‌شوند؟ با محاسبه تراز.

 درادامه درمورد نحوه محاسبه تراز در کنکور بیشتر توضیح می‌دهیم.

نحوه محاسبه تراز در کنکور

این مقاله را نیز مطالعه کنید: برنامه ریزی برای کنکور و تغذیه مناسب برای کنکور

نمره خام یا درصد چطور حساب می‌شود؟

با چیزهایی که گفتیم حتما درمورد نحوه محاسبه تراز در کنکور کنجکاو شدید. اما قبل از این‌که بدانید تراز چطور محاسبه می‌شود باید با نحوه محاسبه درصد در کنکور سراسری و بقیه‌ی آزمون‌ها آشنا شوید. چون برای محاسبه تراز به دانستن درصد یا نمره خام احتیاج داریم.

همان‌طور که می‌دانید سوالات غلط در کنکور روی درصد تاثیر می‌گذارند و درصد را پایین می‌آورند پس برای محاسبه درصد یک درس باید هم تعداد پاسخ‌های درست را بدانید و هم جواب‌های اشتباه را مشخص کنید. درنهایت این تعداد را در فرمول زیر قرار دهید تا درصد مورد نظرتان به‌دست بیاید:

فرمول نمره خام

فرض کنید تعداد سوال‌های زبان انگلیسی 25 عدد بوده است. شما به 10 سوال پاسخ دست داده‌اید و از بد روزگار 4 پاسخ اشتباه هم داشته‌اید. دراین‌صورت نمره خام شما با کمک این فرمول، 34.6 درصد به‌دست می‌آید.

نحوه محاسبه تراز در کنکور چگونه است؟

با استفاده از فرمولی که در تیتر قبلی توضیح دادیم می‌توانید درصد یا نمره خام تک‌تک درس‌ها را حساب کنید. بعد از محاسبه درصدها نوبت به محاسبه تراز هر درس می‌رسد.

تراز هر درس با کمک این فرمول به‌دست می‌آید:

T= 2000Z+5000

اما این Z موجود در فرمول چطور حساب می‌شود؟ فرمول محاسبه مقدار Z:

X همان درصد یا نمره خام شما در یک درس است.

 X نمره میانگین کل شرکت کنندگان است.

S هم مقدار انحراف استاندارد را نشان می‌دهد.

اما مقدار میانگین و انحراف استاندارد را چگونه می‌توان حساب کرد؟

برای این‌که میانگین را به‌دست آوریم باید تعداد دقیق شرکت کنندگان در آزمون و میانگین نمره‌های خام‌شان را بدانیم. میزان دقیق این اعداد فقط دراختیار سازمان سنجش است و ما برای به‌دست آوردن‌شان اطلاعات کافی نداریم.

با این‌حال می‌توانیم از مقادیر استاندارد و تقریبی استفاده کنیم. اگر توزیع درصد افراد شرکت کننده در کنکور به‌شکل عادی و نرمال باشد، انحراف استاندارد نشان می‌دهد که نمره‌های 68.2 درصد از داوطلبان با 15±45 برابر است. این یعنی حدود هفتاد درصد شرکت کنندگان در هر یک درس درصدی بین 30 تا 60 به‌دست آورده‌اند.

فرمول محاسبه s  هم به صورت زیر است:

مقدار میانگین و انجراف استاندارد

برای نحوه محاسبه تراز در کنکور باید انحراف استاندارد را به‌دست بیاوریم. اگر اطلاع دقیق از تعداد شرکت کنندگان و میانگین نمره‌های خام داشته باشیم می‌توانیم ازطریق فرمول بالا انحراف استاندارد را حساب کنیم ولی اگر به آمار دقیق دسترسی نداریم می‌توانیم از مقدارهای تقریبی 45 به‌جای   و 15 به‌جای S استفاده کنیم.

درنهایت با قرار دادن نمره خام هر درس، میانگین نمره خام کل شرکت کنندگان در آن درس و انحراف استاندارد را در فرمول قرار می‌دهیم و مقدار Z را حساب می‌کنیم.

مقدار Z را در فرمول 2000Z+5000 قرار می‌دهیم و تراز هر درس را به این روش به‌دست می‌آوریم.

نحوه محاسبه تراز کل در کنکور به چه صورت است؟

بعد از این که تراز هر کدام از درس‌ها را جداجدا حساب کردید نوبت به نحوه محاسبه تراز کل می‌رسید. برای حساب کردن تراز کل می‌توانید از این فرمول استفاده کنید:

تراز کل

شاید تا این‌جا فکر می‌کردید پس تکلیف ضریب هر درس چه می‌شود؟ ضرایب در فرمول تراز کل اهمیت خودشان را نشان می‌دهند.

تراز هر درس را در ضریبش ضرب می‌کنید و مجموع عددهای به‌دست آمده را تقسیم بر مجموع ضرایب تمام دروس می‌کنید؛ به این‌صورت تراز کل به‌دست می‌آید.

ما در این مقاله سعی کردیم نحوه محاسبه تراز در کنکور را به ساده‌ترین شکل ممکن توضیح دهیم. بهتر است بگوییم از این روش می‌توانید برای تخمین تراز کنکور  استفاده کنید.

آیا بررسی تراز ملاک خوبی برای پیگیری مسیر پیشرفت است؟

نمره خام و درصدها می‌توانند تاحدودی وضعیت درسی شما را مشخص کنند ولی تراز از همه‌ی این‌ها با شما روراست‌تر است و راست و حسینی بهتان می‌گوید در کجای مسیر قرار دارید. اگر می‌خواهید مسیر پیشرفت یا پسرفت‌تان را بررسی کنید؛ بیشترین انرژی‌تان را روی محاسبه و بررسی تراز بگذارید. هرچه مقدار تراز به‌مرور زمان بزرگ‌تر شود نشان‌دهنده‌ی پیشرفت و وضعیت بهتر شما خواهد بود.

تکنیک‌هایی برای نحوه محاسبه تراز در کنکور

این مقاله را نیز مطالعه کنید: مدیریت زمان برای کنکور و سهمیه کنکور

درصد صفر روی تراز چه تاثیری دارد؟

هر داوطلب در هر درس در کنکور بنابه توانایی‌اش به تعدادی از سوالات جواب درست می‌دهد. پاسخ کل داوطلبان روی یک طیف حساب می‌شود و یک میانگین هم به‌دست می‌آید. حالا فرض کنید شما هم مثل بقیه‌ی شرکت کنندگان به تعدادی از این سوالات پاسخ درست می‌دهید. هرچه پاسخ‌های شما به میانگین دورتر باشد و انحراف بیشتری پیدا کند، تاثیر بیشتری روی ترازتان دارد.

اگر پاسخ‌های درست و درصدهای شما از میانگین کل بالاتر رود که خوش به‌حال‌تان است و ترازتان بالاتر می‌رود. ولی هرچه از میانگین پایین‌تر باشید روی ترازتان اثر منفی بیشتری دارد. درواقع هرچه درصد به سمت صفر یا منفی برود، با ضریب بالاتری روی تراز آن درس اثر منفی دارد. این نکته به‌خصوص باید مورد توجه کسانی قرار گیرد که به‌طور کلی قید یک درس را می‌زنند و درصدش را صفر می‌گذارند. اگر جزو این دسته هستید شاید بهتر باشد در تصمیم‌تان مقداری تجدید نظر کنید.

تراز آزمون‌های آزمایشی چطور محاسبه می‌شوند؟

خیلی‌ها قبل از کنکور برای آمادگی بیشتر در آزمون‌های آزمایشی موسسه‌های مختلف شرکت می‌کنند. هرچه این آزمون‌ها شرکت کننده‌ی بیشتری داشته باشند و از آن‌طرف سوال‌های استانداردتری طرح کنند؛ می‌توانند درصدها و در نتیجه تراز قابل اعتمادتری به‌دست دهند.

خیلی‌ها سوالات آزمون‌های آزمایشی را در منزل پاسخ می‌دهند و سپس دلشان می‌خواهد بدانند اگر در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کردند، چه ترازی به‌دست می‌آوردند؟ البته این روزها برای محاسبه تراز آزمون‌های آزمایشی نیاز به محاسبات خاصی نیست و این موسسه‌ها نرم‌افزارهایی طراحی کرده‌اند که ترازتان را محاسبه می‌کنند و در اختیارتان می‌گذارند.

رتبه 1 کنکور انسانی

در آخر این که

در این مقاله سعی کردیم تمام گفتنی‌ها درمورد نحوه محاسبه تراز در کنکور را برایتان توضیح دهیم. ازطرفی سعی کردیم اطلاعات کاملی درمورد میزان اهمیت تراز در کنکور بهتان بدهیم.

امیدواریم با تمام این توضیحات به این نتیجه رسیده باشید که به جای تمرکز روی درصد و نمره، به تراز توجه کنید. تراز معنی و مفهوم بیشتری را می‌رساند و ارزش واقعی و ذاتی درصدها را مشخص می‌کند. با دقیق شدن روی تراز بعد از مدتی حتی به این نتیجه می‌رسید که گاهی درصدهای پایین در اصل ارزش بیشتری از یک درصد بالا دارند. بنابراین اگر می‌خواهید حسابی پیشرفت کنید اولا هیچ درسی را در کنکور حذف نکنید و ثانیا تمرکزتان را روی بهبود تراز بگذارید تا به بهترین نتیجه در کنکور سراسری برسید.

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

محاسبه تراز در کنکور

جهت دانلود این مقاله به صورت فایل کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعیه ها و اخبار مجموعه مدارس سلام شماره تماس یا ایمیلتان را وارد کنید

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید