1%

salamsch.com

شاخه های ریاضی فیزیک در دانشگاه، آینده شغلی رشته های ریاضی فیزیک

تنوع رشته‌های دانشگاهی، وجود رشته‌های مهندسی و بازار کار خوب اغلب شاخه های ریاضی فیزیک در دانشگاه باعث شده است که طرفداران زیادی داشته باشد. حتما سؤالات زیادی در ذهن شما درباره آینده تحصیلی رشته ریاضی فیزیک در دانشگاه و آینده شغلی این رشته‌ها وجود دارد که سعی کرده‌ایم در ادامه این مطلب شما را با کلیت این موضوعات آشنا کنیم. در ادامه درباره رشته های ریاضی فیزیک در دانشگاه صحبت کرده‌ایم.

زیرگروه های شاخه های ریاضی فیزیک

گروه ریاضی فیزیک دارای ۳ زیر گروه است که هر کدام ضرایب اختصاصی متفاوتی برای دروس شیمی، فیزیک و ریاضی در کنکور و رشته محل‌های دانشگاهی متعددی دارند.

 • رشته‌های زیرگروه یک ریاضی فیزیک: بیشترین رشته‌ها در این زیرگروه قرار دارند از مهندسی پزشکی، اقتصاد و مدیریت تا معارف اسلامی و علوم تربیتی که در جدول‌های زیر نوشته ‌شده‌اند.
دکترای پیوسته بیوتکنولوژیآمار و سنجش آموزشیآموزش ریاضیآموزش ابتداییآموزش فیزیک
دکترای پیوسته فیزیکآمارفیزیکآموزش ریاضیریاضی و کاربردها
کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشادآموزش کودکان استثناییآموزش تربیت بدنیعلوم تربیتیتربیت مروج سیاسی
امنیت بین المللامنیت نرمایمنی صنعتیپژوهشگری امنیتعلم اطلاعات و دانش‌شناسی
حفاظت اطلاعاتضد تروریسمعلوم فنی امنیتامنیت اطلاعاتامنیت اقتصادی
اقتصاداقتصاد کشاورزیحسابداریعلوم ورزشیعلوم مهندسی آب
علوم کامپیوترعلوم مهندسیفیزیک مهندسیفناوری اطلاعات و ارتباطاتعلوم قرآن و حدیث
فقه و حقوق اسلامیفقه و حقوق امامیفقه و حقوق حنفیفقه و حقوق شافعیفقه و مبانی حقوق اسلامی
فلسفه و حکمت اسلامیفلسفه و عرفان اسلامیفلسفه و کلام اسلامیمربیگری عقیدتیشیعه شناسی
تاریخ اسلامزبان و ادبیات عربیمعارف اسلامی و علوم قرآنیمعارف اسلامی و کلام  معارف اسلامی و مدیریت
معارف اسلامی معارف اسلامی – تبلیغ و ارتباطاتمعارف اسلامی و اخلاقمعارف اسلامی و ادیانمعارف اسلامی و تاریخمعارف اسلامی و علوم تربیتی
روانشناسیهتلداریگردشگریمعماری داخلیهنرهای چند رسانه‌ای

رشته‌های مهندسی این زیرگروه نیز در جدول زیر آمده‌اند:

مهندسی اپتیک و لیزرمهندسی انرژیمهندسی برقمهندسی پزشکیمهندسی عمران
مهندسی شهرسازیمهندسی معماریمهندسی مکانیکمهندسی هوا فضامهندسی کامپیوتر
مهندسی نقشه‌برداریمهندسی راه‌آهنمهندسی نساجیمهندسی صنایعمهندسی دریا
مهندسی ماشین‌آلات دریاییمهندسی مکانیک بیوسیستم (کشاورزی)مهندسی مکانیزاسیون کشاورزیمهندسی ماشین‌های صنایع غذاییمهندسی صنایع و سیستم‌های مدیریت
مهندسی مواد و متالوژیمهندسی بهره‌برداری راه‌آهنمهندسی حمل و نقل ریلیمهندسی ماشین‌های ریلیمهندسی خط و سازه‌های ریلی
مهندسی اپتیک و لیزرمهندسی ساخت و تولیدمهندسی کشتی (موتور)  

در جدول زیر نیز رشته‌های مدیریتی را مشاهده می‌کنید:

مدیریت امور بانکیمدیریت بیمه اکومدیریت کسب و کارهای کوچکمدیریت مالی
مدیریت بازرگانیمدیریت صنعتیمدیریت امور گمرکیمدیریت و بازرگانی دریایی
مدیریت بیمهمدیریت دولتیمدیریت فرهنگی هنری 

برخی از شاخه های دانشگاهی ریاضی فیزیک در سطح کاردانی پذیرش دارند:

کاردانی ارتباطات و فناوری اطلاعاتکاردانی فناوری اطلاعات و ارتباطاتکاردانی امور دولتیکاردانی امور فرهنگیماردانی امور مالی و مالیاتی
کاردانی بیمهکاردانی حسابداریکاردانی خدمات اداریکاردانی امور بانکیکاردانی آمار
کاردانی مخابراتکاردانی تکنولوژی ماشین‌های کشاورزیکاردانی فنی خط و ابنیهکاردانی معماریکاردانی معماری سنتی
کاردانی مدیریت بازرگانیکاردانی مدیریت صنعتیکاردانی علوم ورزشیکاردانی هتلداریکاردانی بهینه‌سازی مصرف انرژی
کاردانی تربیت معلم قرآن کریمکاردانی آموزش و پرورش ابتداییکاردانی تربیت مبلغ قرآن کریم  
 • رشته‌های زیرگروه دو ریاضی فیزیک
شیمی کاربردیشیمی محضمهندسی شیمیمهندسی نفتمهندسی پلیمر
مهندسی صنایع غذاییمهندسی ایمنی صنعتیمهندسی ایمنی و بازرسی فنیمهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کارمهندسی معدن
 • رشته‌های زیرگروه سه ریاضی فیزیک
کاردانی پالایش گازکاردانی شهرسازیکاردانی فنی برق
کاردانی فنی برق و تاسیساتکاردانی فنی عمرانکاردانی فنی صنایع
کاردانی فنی عملیات پتروشیمیکاردانی فنی مکانیککاردانی نقشه برداری
کاردانی فنی معدنکاردانی فنی جوشکاری 
رشته های ریاضی فیزیک در دانشگاه

شاخه های ریاضی فیزیک در دانشگاه

علی رغم اینکه اغلب افراد ریاضی فیزیک را با هدف رفتن به رشته‌های مهندسی انتخاب می‌کنند اما شاخه های ریاضی فیزیک در دانشگاه به مهندسی‌ها ختم نمی‌شوند. همانطور که در جدول‌های بخش قبلی مشاهده کردید، گرایش‌های غیر مهندسی متنوعی در این شاخه وجود دارند. مثلا اگر نمی‌خواهید لزوما برنامه‌نویس شوید یا با سخت‌افزارهای کامپیوتری کار کنید، بلکه جنبه‌های محاسباتی مرتبط با کامیپیوتر را دوست دارید، علوم کامپیوتر می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

به طور کلی بازار کار اغلب رشته های دانشگاهی ریاضی فیزیک خوب است و موفقیت در آن‌ها بیشتر به علاقه، استعداد و تلاش شما در آینده بستگی دارد.

شاخه های میان رشته ای

شاخه های میان رشته ای ریاضی فیزیک

شاید از دیدن برخی از رشته‌ها در جدول رشته های ریاضی فیزیک مانند روانشناسی، معارف و علوم فقهی تعجب کرده باشید. هرچند این رشته‌ها ارتباط مستقیمی با درس ریاضی و فیزیک ندارند، اما از آنجایی که بین رشته‌ای محسوب می‌شوند از طریق کنکور هر سه رشته ریاضی فیزیک، علوم تجربی و انسانی می‌توان آن‌ها را انتخاب کرد. حسن این مسئله این است که شاید شما با هدف رشته‌های مهندسی وارد ریاضی فیزیک شوید اما در ادامه علاقه و استعداد خود را در رشته دیگری ببینید، یا علاقه خاصی به درسی مثل شیمی یا معارف داشته باشید. اینجا جای هیچ نگرانی نیست چون مسیر شما برای انتخاب رشته باز خواهد بود.

مهندسی مواد از شاخه‌های مهندسی و بین رشته‌ای، بسیار پر کاربرد اما کمتر شناخته ‌شده است. فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی مواد می‌توانند بر اساس گرایش و تخصص خود در بخش‌های مختلف کارخانه‌ها، شرکت‌ها و ادارات دولتی مشغول به کار شوند. رشته‌هایی مانند آموزش ابتدایی، آموزش و پرورش کودکان استثنایی و آموزش تربیت بدنی نیز در لیست رشته‌های تربیت معلم هستند که در سایر گروه‌های آزمایشی هم وجود دارند و بین رشته‌ای محسوب می‌شوند.

امکان ادامه تحصیل در شاخه‌های بین رشته‌ای فقط در سطح کارشناسی نیست، بلکه در مقاطع بالاتر فارغ‌التحصیلان رشته‌هایی مانند علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر می‌توانند وارد رشته‌های مثل بیوانفورماتیک، نوروساینس و علوم شناختی شوند. روانشناسی نیز برای ورود به دو حوزه میان‌رشته‌ای نوروساینس و علوم شناختی امکان ادامه تحصیل دارد.

بهترین دانشگاه های رشته ریاضی

بهترین رشته های ریاضی فیزیک

بازار کار رشته های ریاضی فیزیک با توجه به تنوع رشته‌ها تفاوت دارد. فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پایه می‌توانند در شرکت‌های دانش بنیان، مراکز علمی و تحقیقاتی، مراکز کشاورزی، ادارات دولتی و شرکت‌های خصوی کار کنند. مشاغل مدیریتی، برنامه‌نویسی، امور تربیتی، تدریس در مدارس، کار در حوزه برق و مخابرات، حسابداری و حسابرسی، کار در حوزه گردشگری و روانشناسی که هرکدام از این رشته‌ها در مقاطع بالاتر گرایش‌های متعددی دارند و می‌توان مسیرهای جذابی را طی کرد. به طور مثال اگر وارد رشته‌های مدیریت شوید، ادامه تحصیل در رشته  MBA مقاطع بالاتر فرصت‌های فراوانی برای کار در اختیار شما می‌گذارد. امروزه بازاریابی و فروش جایگاه بالایی در تمام کسب و کارها دارد و پرطرفدار است.

فراموش نکنید که با توجه به افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان در رشته‌های مختلف، بازار کار رقابتی‌تر شده است. بنابراین برای اینکه بتوانید در یافتن شغل دلخواه خود موفق باشید، خلاقیت و به روز کردن اطلاعات خود را فراموش نکنید. هرگز با گرفتن یک مدرک به تنهایی نمی‌توان شغل یا درآمد رضایت بخش و امنیت شغلی مناسبی داشت.

از بهترین رشته های ریاضی فیزیک در مهندسی می‌توان رشته مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی IT و مهندسی صنایع را نام برد. مهندسی عمران از جمله رشته‌هایی است که در گذشته بسیار مورد توجه بود و درآمد بسیار خوبی داشت اما در سال‌های گذشته با اقبال کمتری در محیط کار روبرو بوده است. اما حتی در رشته‌هایی مثل مهندسی کامپیوتر که به نظر می‌رسد اشباع شده است، اگر خودتان را به دانش روز دنیا مجهز کنید و به دنبال یادگیری باشید، حتما جایگاه کاری خوبی کسب خواهید کرد.  به رشته مهندسی نفت هم توجه داشته باشید چرا که وزارت نفت و شرکت‌های وابسته به آن، موقعیت و درآمد خوبی برای کارکنان خود فراهم می‌کنند.

اگر از کودکی تا امروز رویای فضا را در سر داشته‌اید، بهتر است نگاهی به یکی دیگر از بهترین رشته های ریاضی فیزیک یعنی مهندسی هوا فضا داشته باشید. بازار این رشته مرتبط با صنایع دفاع مانند ساخت بالگرد، جنگنده، موشک و به طور کلی تعمیر و ساخت تجهیزات دفاعی است. همچنین می‌توانید در صنایع هوایی استخدام شوید.

مطالعه این مطلب را هم به شما توصیه می‌کنیم: بازار کار رشته ریاضی

بهترین رشته های ریاضی فیزیک

بهترین دانشگاه های ایران برای رشته های ریاضی فیزیک

انتخاب دانشگاه در شهرهای بزرگ مانند تهران، تبریز، اصفهان و مشهد، شانس شما برای بهره‌مندی از اساتید و امکانات بیشتر را بالا می‌برد. البته این به معنای ضعیف بودن سایر دانشگاه‌ها و شهرها نیست. اما در شهرهای بزرگ علاوه بر امکانات بهتر برای تحصیل و آموزش، شرایط شغلی نیز بهتر خواهند بود و طی دوران تحصیل می‌توانید با زمینه‌های کاری از نزدیک آشنا شوید و حتی کار پاره‌وقت انجام دهید. برای اینکه معیار کلی در ذهن خود داشته باشید، در جدول زیر ۱۵ دانشگاه برتر رشته‌های ریاضی فیزیک کشور را معرفی کرده‌ایم که می‌توان گفت به طور کلی برای رشته‌های مهندسی برق، مهندسی پزشکی، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک و مهندسی شیمی صدق می‌کنند.

رتبهدانشگاه
۱دانشگاه صنعتی شریف
۲دانشگاه تهران
۳دانشگاه صنعتی امیرکبیر
۴دانشگاه علم و صنعت
۵دانشگاه تربیت مدرس
۶دانشگاه صنعتی اصفهان
۷دانشگاه شیراز
۸دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
۹دانشگاه تبریز
۱۰دانشگاه شهید بهشتی
۱۱دانشگاه فردوسی مشهد
۱۲دانشگاه شهید باهنر کرمان
۱۳دانشگاه رازی
۱۴دانشگاه گیلان
۱۵دانشگاه اصفهان

از بین دانشگاه‌های دولتی، موارد زیر تا به امروز در رشته مهندسی هوا فضا از کنکور سراسری پذیرش داشته‌اند که البته این اسامی ممکن است هر سال تغییر کنند:

 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه صنعتی ارومیه
 • دانشگاه صنعتی امیرکبیر
 • دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه صنعتی مالک اشتر (محل تحصیل شاهین شهر)
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا

رشته های بدون کنکور ریاضی فیزیک در دانشگاه

در گروه‌های آزمایشی مختلف، برخی از رشته‌ها به دو صورت با کنکور و بدون کنکور پذیرش دارند. شاخه های ریاضی فیزیک بدون کنکور در مقطع کاردانی و کارشناسی، صرفا بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش دارند. این رشته‌ها را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

فیزیکآمارریاضیات و کاربردها
علوم مهندسیعلوم کامپیوترعلوم و مهندسی آب
آمار و سنجش آموزشیمهندسی انرژیمهندسی برق
مهندسی عمرانمهندسی معدنمهندسی کامپیوتر
مهندسی صنایعمهندسی ماشین‌های صنایع غذاییمهندسی مکانیک
مهندسی مکانیزاسیون کشاورزیمهندسی مکانیک بیوسیستم (کشاورزی)فیزیک مهندسی
مهندسی مواد و متالوژیمهندسی پزشکیمهندسی شیمی
مهندسی اپتیک و لیزرمهندسی ایمنی و بازرسی فنی 

سخن پایانی درباره رشته های دانشگاهی ریاضی فیزیک

شاخه‌های ریاضی فیزیک در دانشگاه بسیار متنوع و شامل رشته‌هایی که با محاسبات سر و کار دارند. رشته‌های معروفی مانند مهندسی برق و مهندسی عمران تا رشته‌هایی که با هنر در ارتباط هستند مثل مهندسی معماری، رشته‌های مدیریتی مانند مهندسی صنایع، رشته‌های مرتبط با تکنولوژی مانند مهندسی کامپیوتر و مهندسی IT، علوم محض مثل آمار، ریاضی، فیزیک و شیمی تا شاخه‌های بین رشته‌ای مانند رشته‌های مدیریت، روانشناسی، علوم تربیتی و معارف در این شاخه قرار دارند. بنابراین دست شما برای انتخاب بسیار باز خواهد بود و طی سه سال پایانی متوسطه دوم می‌توانید دقیق‌تر آینده شغلی خود را انتخاب کنید و البته شناخت شما از خودتان در درستی این انتخاب نقش مهمی دارد.

بر اساس ظرفیت پذیرش رشته‌ها در سال‌های گذشته، مشاغل و صنایع جدید در کشور و میزان دانش و مهارتی که کسب می‌کنید، آینده شغلی شما در شاخه های ریاضی فیزیک متفاوت خواهد بود. همه چیز به علاقه و رویاهای شما بستگی دارد.

خواندن این مقاله هم به شما کمک خواهد کرد: معرفی رشته‌های سال نهم و آینده شغلی که در انتظارتان است

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

شاخه های ریاضی فیزیک در دانشگاه، آینده شغلی رشته های ریاضی فیزیک

جهت دانلود این مقاله به صورت فایل کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعیه ها و اخبار مجموعه مدارس سلام شماره تماس یا ایمیلتان را وارد کنید

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید