1%

salamsch.com

دروس رشته انسانی

دروس رشته انسانی

مهمترین دروس رشته انسانی و روش‌های مطالعه هر یک را بشناسید

رشته‌ علوم انسانی متاسفانه به عنوان یک رشته‌ی نسبتا آسان شناخته‌شده‌است، در حالی‌که نسبت به سایر رشته‌ها دروس تخصصی بیشتری دارد. اگر دانش‌آموزان رشته‌های دیگر با سه درس تخصصی روبه‌رو هستند که در هر پایه تکمیل می‌شوند؛ بچه‌های رشته‌‌ی انسانی باید در کنار درس‌هایی مثل ادبیات تخصصی و عربی تخصصی، تک‌درس‌های مهمی مثل روانشناسی و اقتصاد را هم مطالعه کنند. حالا با این اوصاف برای موفقیت در دروس رشته انسانی باید چه کار کرد؟

برای اولین قدم از همین مقاله شروع کنید. ما در این مقاله از سیر تا پیاز مهمترین دروس رشته انسانی و روش‌های مناسب برای یادگیری دروس رشته انسانی را بررسی کردیم. پس مداد نرم و دفتر برنامه‌ریزیتان را باز کنید که می‌خواهیم به سراغ روش‌های مناسب برای یادگیری دروس رشته انسانی برویم.

آشنایی با مهمترین دروس رشته انسانی و روش مطالعه آ‌ن‌ها

آشنایی با مهمترین دروس رشته علوم انسانی و روش مطالعه آ‌ن‌ها

روش مطالعه درس عربی رشته علوم انسانی

واژه‌ها و فعل‌ها را به صف کنید: مثل روز روشن است که برای درک مطلب عربی و فهمیدن جمله‌ها و عبارت‌ها باید معنای پشت واژه‌ها را متوجه بشوید. برای همین  آستین‌ها را بالا بزنید و حسابی به  دنیای کلمه‌ها، باب فعل‌های مختلف، فعل‌های استثنا و … دقت کنید و در ذهنتان جایی برایشان باز کنید. اگر فکر می‌کنید این کار از کار کردن در معدن هم سخت‌تر است. از فلش‌کارت‌ها یا کارت‌های یادآوری حافظه کمک بگیرید.

کارتان را با تعداد کلمات کمتر شروع کنید و بعد که موتورهای حافظه‌تان روشن شد؛ کم،کم به سراغ حفظ کردن لغات پیچیده‌تر بروید. برای این‌که خوب معنای واژه‌ها در ذهنتان بماند سعی کنید آن‌ها را در جمله‌های مختلف به کار ببرید. با این روش به تدریج کاربرد واژه و فعل‌ها و ساختار جملات را هم یاد می‌گیرید.

قواعد را با جان و دل بخوانید: قواعد عربی بخش پیچیده‌ی درس عربی است. اما برای ساده کردن پیچیده‌ترین مسائل هم راه حلی وجود دارد. برای یادگیری قواعد عربی رشته علوم انسانی خوب است که

قبل از حضور در کلاس نگاهی به مباحث قبل بیندازید و آماده سرکلاس حاضر شوید؛ چون سردرآوردن از قواعد و پیچیدگی‌های کلامی عربی بدون وجود یک معلم باتجربه تقریبا غیر ممکن است.

تمرین‌های مربوط به هر موضوع را همان‌روز حل کنید؛ و از نکات مهم تمرین‌ها یادداشت بردارید.

هفته‌ای یک‌بار حداقل تمرین‌ها و دروس همان هفته را با حل کردن تمرین‌های جدید، مرور کنید تا هم با نکات بیشتری آشنا شوید هم به خوبی روی یک مبحث خاص تسلط پیدا کنید.

روش مطالعه ادبیات نظام جدید رشته علوم انسانی

در میان تاریخ ادبیات و سبک‌شناسی گردش کنید: این که هر شاعر در کدام عصر زندگی می‌کرده و ویژگی‌ها و سبک‌های شعر و نثر در آن دوران چه بوده؛ از آن دانستنی‌های جذابی‌است که نه تنها زمان امتحان و کنکور به دردتان می‌خورد. بلکه در آینده می‌تواند لذت شما از خواندن متن‌های ادبی مختلف دوچندان کند.

برای مطالعه بخش‌های تاریخ ادبیات و سبک شناسی خوب است که

 • اول از همه یک‌بار تمام مطلب مربوط به آن بخش را مطالعه کنید. تا با کلیت موضوع آشنا شوید. سعی کنید مثل یک داستان تاریخی به موضوع نگاه کنید، تا سال تولد و وقایع مهمی که در متن آمده، در ذهنتان بماند.
 • ویژگی‌های شعر یا نثر را برای خودتان یادداشت کنید. حتی می‌توانید برای مقایسه شعرها یا نثرهای دیگر همان سبک را مطالعه کرده و با دیدی همه‌جانبه یک سبک خاص را بررسی کنید.
 • در نهایت نکات مهم مثل آرایه‌های ادبی به کار رفته در یک سبک، سال تولد نویسندگان و شاعران هم عصر و … را یادداشت کنید و سعی کنید در صندوقچه‌ی ادبیات ذهنتان، مطالب را بگنجانید.
روش مطالعه درس روانشناسی علوم انسانی

قرابت معنایی و آرایه‌های ادبی را روی چشمتان بگذارید:

برای این‌که معنای پشت شعرها را بهتر متوجه بشوید و بدانید جان کلام شاعر محترم چیست؟ باید

 • اول از همه لغت‌ها را خیلی خوب حفظ کنید. و بدانید این کلمه در گفتار امروزی چه معنایی دارد. سپس دست به کار شوید و یک دفتر کلمه‌ها و ترکیب‌های تازه برای خودتان بسازید و سعی کنید لغات را حفظ کنید.
 • برای تبدیل شدن به یک دانش‌آموز کاربلد در زمینه‌ی قرابت معنایی، باید حسابی تمرین کنید. بهتر است که اول از همه مفهوم شعر را درک کنید(از همان لغت‌های حفظی کمک بگیرید) و بعد با حل تمرین و بررسی مفهوم تک‌تک‌ گزینه‌های سوالات تستی، سعی کنید هم نکات جدیدی یاد بگیرید(یادتان نرود که نکات را یادداشت کنید) و هم جواب سوال را با تجزیه و تحلیل پیدا کنید. کم‌کم وقتی خوب به مفاهیم مسلط شدید می‌توانید بدون تجزیه و تحلیل و با یک نگاه جواب درست را پیدا کنید.

حالا نوبت به آرایه‌ها می‌رسد. در ابتدا  آرایه‌ها را ‌تک به تک یاد بگیرید و در شعرهای مختلف به دنبال مصداق‌هایش بگردید. بعد به تدریج و با حل تمرین‌های مختلف، نکات آرایه‌های متفاوت را به خاطر بسپارید و پس از هربار خواندن شعر یا متن آرایه‌های ادبی مربوط به آن را لیست کنید. برای پیشرفت بیشتر، از هیچ‌گونه خط‌کشی یا هایلایت کردن قافیه‌ها، مترادف‌ها و … غافل نشوید.

روش مطالعه درس اقتصاد رشته علوم انسانی

به بخش‌های مفهومی سلام کنید:. همان‌طور که می‌دانید درس اقتصاد یکی از مهمترین دروس رشته انسانی است چون حدود پانزده سوال از یک کتاب پر از مطالب ریز و درشت می‌آید. و تازه در بعضی از زیرشاخه‌ها و برای قبولی در برخی رشته‌ها مثل حسابداری ضریب بالایی هم دارد.

خب برای این‌که بتوانید اقتصاد را خوب یاد بگیرید لازم است ابتدا به مفاهیم پشت بخش‌هایی مثل مالیات، تولید ناخالص (خالص) ملی، بودجه، دهک‌های درآمدی و منحنی عرضه و تقاضا  پی‌ببرید. برای شروع

 • از حل مسئله، نوشتن نکات مربوط به هر بخش و از همه مهمتر رفع اشکال غافل نشوید.
 • خوب است که یکی دو روز بعد از خواندن هر بخش، سوالات مربوط به آن مبحث را حل کرده و بعد نکات مربوط به تمرین‌ها را یادداشت کنید.
 • آخر هفته و قبل از شروع مبحث جدید دوباره مسائل را با توجه به نکاتی که مرور کردید، حل کنید تا خوب با مسائل و شکل سوال‌ها آشنا شوید.

مطالب حفظی را با مطالب مفهومی ترکیب کنید: به هر حال بچه‌های رشته انسانی به حافظه‌ی خوب‌شان معروف هستند. پس وقتش است که سراغ بخش‌های حفظی درس اقتصاد بروید و مطالب مربوط به بخش‌های اقتصاد در تعالیم اسلامی، سیاست‌های پولی و مالی، و قسمت‌ها مربوط به توسعه و رشد را مهمان ذهنتان کنید.

روش‌های مناسب برای یادگیری دروس رشته علوم انسانی در یک نگاه

روش مطالعه درس روانشناسی علوم انسانی

اگر دوست دارید در دانشگاه در شاخه‌های علوم تربیتی یا روانشاسی و مشاوره تحصیل کنید؛ خیلی واضح و روشن است که باید درس روانشناسی، یکی را جدی بگیرید. برای موفقیت در این درس خوب است که مطالب را به دو بخش مفهومی و حفظی تقسیم کنید.

 • بخش‌هایی از این کتاب مثل مباحث مربوط به ویژگی و مشخصات اصلی رشد، اصول مهم حافظه، خطاهای ادراکی، انواع توجه و عوامل موثر بر آن، خطاهای گفتاری، واکنش در برابر ناکامی و … در دسته‌ی مطالب مفهومی قرار می‌گیرند و برای درک بهتر آن‌ها بهتر است از مثال‌ها و انواع تست‌ها کمک بگیرید.
 • اما سایر بخش‌ها دارای مطالب حفظی هستند و می‌توانید با یک خلاصه‌نویسی درست و درمان و توجه به نکات مهم هنگام تست زدن خیلی راحت مطالب مربوط به این مباحث را بیاموزید.
 • نمودارها، مطالب موجود در کادرهای درسی هم اهمیت خودشان را دارند و بهتر است که قبل از تمام شدن هر بخش نگاهی به آن‌ها بیندازید تا نکته‌ی خاصی از قطار یادگیریتان جا نماند.

روش‌های مناسب برای یادگیری دروس رشته انسانی در یک نگاه

 • یکی از روش‌های مناسب برای یادگیری دروس رشته انسانی توجه ویژه به مطالب حفظی است. اما خوب است که تمام بخش‌های حفظی را در یک روز نخوانید چون به خاطر حجم بالای مطالب ممکن است از ادامه‌ی راه ناامید شوید. برنامه‌ی مطالعه‌تان را طوری بچینید که بعد از یک مبحث مفهومی به سراغ یک بخش حفظی بروید.
 • برای حفظ کردن نکات مختلف از روش‌هایی مثل استفاده از جعبه لایتز یا فلش ‌کارت کمک بگیرید.
 • به رشته‌ی مورد علاقه‌تان در دانشگاه دقت کنید و با توجه به ضرایب درس‌ها در هر زیرشاخه، برای مطالعه‌ و نتیجه‌ی بهتر برنامه‌ریزی کنید.
 • منبع اصلی شما برای مطالعه‌ی هر درس در ابتدا فقط کتاب‌ درسی است. مباحث را با تمام جزییات از روی کتاب درسی بخوانید و برای مرور مطالب به سراغ کتاب‌های کمک درسی بروید.
 • برای موفقیت در درس جغرافیای رشته علوم انسانی از جدول‌های پراکندگی جمعیت، انواع نقشه‌ها و نمودار غافل نشوید و سعی کنید تصویرسازی ذهنی را هم چاشنی یادیگریتان کنید.
 • تصاویر در درست تاریخ مهم هستند به زیرنویس تصاویر مثل تاریخ ضرب یک سکه‌ی خاص یا زمان استفاده از اولین توپ جنگی و … دقت کنید. برای به خاطر سپردن شروع سلسله‌ها و پایانشان حتما از جدول استفاده کنید. تلاش کنید نکات مهم هر سلسله و دوره‌ی تاریخی را در یک صفحه به شکل خلاصه بنویسید تا در ماه‌ها و روزهای منتهی به کنکور بتوانید با یک مرور کوتاه، تمام درس‌ها و نکته‌ها را به خاطر بیاورید.

در آخر این که

رشته‌ی انسانی یکی از رشته‌های مهم برای ساخت یک جامعه است. از دل این رشته‌ی ظاهرا ساده، مدیران، روانشناسان، اقتصاد‌دان‌ها و حقوق‌دان‌های بزرگی متولد می‌شوند. افراد ارزشمندی که می‌توانند سرنوشت یک جامعه را تغییر بدهند.

ما در این مقاله سعی کردیم با بررسی مهمترین دروس رشته انسانی و یادآوری نکات کوچکی مثل یادداشت‌برداری، دسته‌بندی مطالب، توجه به نکات مفهومی هر درس و … شما را با روش‌های مناسب برای یادگیری دروس رشته انسانی آشنا کنیم.

شما از کدام روش‌ها برای مطالعه‌ی بهتر استفاده می‌کنید؟

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

دروس رشته انسانی

جهت دانلود این مقاله به صورت فایل کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعیه ها و اخبار مجموعه مدارس سلام شماره تماس یا ایمیلتان را وارد کنید

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید