1%

salamsch.com

یک پیش دبستان خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک پیش دبستان خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

فهرست مطالب

برای انتخاب یک پیش دبستان خوب به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

از اول دبستان آموزش رسمی دانش‌آموزان شروع می‌شود و کلاس اولی‌ها از همان ابتدای سال شروع به یادگیری الفبا، مفاهیم ریاضی، علوم و… می‌کنند. اما آیا بچه‌ها برای آموزش رسمی آماده هستند؟ می‌توانند چند ساعتی از روز دور از والدین‌شان در مدرسه بمانند؟ قوانین مدرسه را می‌شناسند و می‌توانند با همکلاسی‌ها، معلم و کادر مدرسه ارتباط برقرار کنند؟

واقعیت این است که بچه‌ها قبل از ورود رسمی به دبستان، نیاز به آمادگی کافی دارند و باید از قبل برای نشستن سر کلاس درس، آماده شوند.

همین موضوع باعث شده که دوره‌ی پیش دبستانی در مدارس و بعضی مراکز برگزار شود. ثبت‌نام و حضور دانش‌آموزان در مقطع پیش دبستانی اجباری نیست؛ اما به آمادگی همه‌جانبه‌ی بچه‌ها برای ورود به دبستان کمک زیادی می‌کند.

در این مقاله می‌خواهیم درمورد ویژگی‌های یک پیش دبستان خوب برایتان توضیح دهیم و هر چیزی که درمورد این دوره باید بدانید بهتان بگوییم. تا انتهای مقاله همراه‌مان باشید.

دپارتمان‌های دبستان مدارس سلام

پیش دبستانی چیست و چه تفاوتی با دبستان دارد؟

قبل از این‌که درمورد ویژگی‌های یک پیش دبستان خوب توضیح دهیم، بهتر است به تفاوت پیش دبستانی با دبستان بپردازیم. دبستان یک دوره‌ی رسمی و اجباری است و دانش‌آموزان در طول سال‌های دبستان با مباحث مختلف درسی، علمی و… آشنا می‌شوند. اما در دوره‌ی پیش دبستانی بچه‌ها قرار است فقط برای آموزش‌های مقطع دبستان آماده شوند و مهارت‌های مختلفی یاد بگیرند.

دانش‌آموزان در پیش دبستانی با مهارت‌های مختلف اجتماعی، برقراری ارتباط و… آشنا می‌شوند. به‌علاوه مباحث پایه برای یادگیری ریاضی، الفبا، علوم، مهارت‌های زندگی و… بهشان آموزش داده می‌شود.

بچه‌های پیش دبستانی یاد می‌گیرند چطور روی یک موضوع تمرکز کنند، درموردش حرف بزنند و با دوستان‌شان مشورت کنند.

بچه‌ها در دوره‌ی پیش دبستانی از طریق بازی و فعالیت‌های مختلف مثل کاردستی، تئاتر، فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی و… مهارت‌های مختلف را یاد می‌گیرند و ذوق و خلاقیت‌شان پرورش پیدا می‌کند.

 6 مزیتی که دوره‌ی پیش دبستانی برای دانش‌آموزان دارد

بعضی از والدین پیش دبستانی را چندان جدی نمی‌گیرند ولی اهمیت پیش دبستانی از چند نظر قابل توجه است:

 1. بچه‌های پیش دبستانی در این دوره جدایی از والدین را تجربه می‌کنند و می‌توانند به‌مرور و بدون فشار، بر اضطراب جدایی‌شان غلبه کنند.
 2. مهارت دوست‌یابی در پیش دبستانی بین بچه‌ها تقویت می‌شود. تک‌فرزندها و بچه‌هایی که تا پیش از این ارتباط محدودی با دیگران داشته‌اند می‌توانند در پیش دبستانی دوست پیدا کنند و با همسالان‌شان آشنا شوند.
 3. بچه‌ها در این دوره نحوه‌ی ارتباط با مربیان را تمرین می‌کنند و یاد می‌گیرند.
 4. مهدکودک‌ها محیط‌های راحتی دارند و بچه‌ها چندان با مفاهیم نظم و انضباط آشنا نمی‌شوند. اما پیش دبستانی می‌تواند محیط خوبی برای تمرین نظم و ورود به محیط رسمی مدرسه باشد.
 5. فعالیت‌های مختلف در پیش دبستانی مثل بازی‌های دسته جمعی، شعرخوانی، نقاشی، کاردستی و… باعث پرورش خلاقیت و شکوفا شدن استعدادهای بچه‌ها می‌شود.
 6. فعالیت فیزیکی و جسمانی بچه‌ها در این دوره افزایش پیدا می‌کند و همین باعث سلامتی و شادابی بیشتر بچه‌ها می‌شود.
پیش دبستانی و دبستا‌ن‌های منطقه ۴

7 ویژگی یک پیش دبستانی خوب

باید فضای مناسبی داشته باشد.

برای انتخاب پیش دبستانی خوب قبل از هر چیز باید به فضای داخلی‌اش توجه کنید:

 • محیط پیش دبستانی باید تمیز باشد.
 • به امنیت فضا توجه کنید. راه‌پله‌ها، کف حیاط و… باید کاملا ایمن‌سازی شده باشند.
 • حواس‌تان به وجود فضای کافی برای بازی بچه‌ها هم باشد.
 • کودک‌تان را همراه خوب به مرکز ببرید و نظرش را بپرسید. بچه‌ها باید از محیط پیش دبستانی خوش‌شان بیاید.
 • به تزیینات دیوارها و … توجه کنید. توجه به خلاقیت و آموزش بچه‌ها از تزیین‌های داخل مدرسه خودشان را نشان می‌دهند.
 • بهتر است فضای کلاس‌ها با تعداد بچه‌ها متناسب باشند و نور کافی هم از پنجره‌ها به بچه‌ها برسد.

بهتر است پیش دبستانی مورد نظرتان مجوز آموزش و پرورش داشته باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مرکزی انتخاب کنید که مجوز آموزش و پرورش برای برگزاری پیش دبستانی داشته باشد. بعضی مهدها و مراکز از بهزیستی مجوز دارند و نمی‌توانند خدمات رسمی پیش دبستانی ارائه کنند. محتوای دروس پیش دبستانی در این مراکز براساس سرفصل‌های دقیق آموزش و پرورش نیست.

حواس‌تان به شرایط و فعالیت‌های پیش دبستانی‌ای که انتخاب می‌کنید باشد.

قوانین پیش دبستانی از پیش مشخص هستند. بهتر است مرکز یا مدرسه‌ای انتخاب کنید که دوره‌ی پیش دبستانی را طبق آیین‌نامه‌ها برگزار می‌کنند. بنابراین هنگام مراجعه به مرکز پیش دبستانی مورد نظرتان به این موارد توجه کنید:

 • مدت زمان آموزش مطابق آیین نامه باشد.
 • کلاس‌ها در طبقه‌ی همکف برگزار شوند.
 • زنگ تفریح بچه‌های پیش دبستانی از دانش‌آموزان دیگر جدا باشد.
 • ساعت‌های کافی برای ورزش و تفریح بچه‌ها درنظر گرفته شود.
 • آموزش مستقیم وجود نداشته باشد و به‌صورت فعالیت محور و فرایند محور به بچه‌ها آموزش دهند.

در مورد مربیان و کادر آموزشی پیش دبستانی تحقیق کنید.

قبل از انتخاب مرکز مورد نظرتان با والدین بچه‌های سال‌های قبل صحبت کنید و نظرشان را در مورد کادر مدرسه، برخوردشان با بچه‌ها و… بپرسید.

به‌علاوه خودتان به مرکز سر بزنید و به رفتار تک‌تک کادر مدرسه با والدین و دانش‌آموزان توجه کنید. درمورد تحصیلات و سوابق‌شان بپرسید و از برنامه‌هایی که برای اداره‌ی مرکز و آموزش بچه‌ها دارند سوال کنید.

مرکزی انتخاب کنید که روی تقویت مهارت‌های مختلف کودکان تمرکز داشته باشند.

تا اینجا حتما به اهمیت پیش دبستانی پی برده‌اید. بهتر است بدانید هرچه مرکزی که انتخاب می‌کنید تمرکز بیشتری روی تقویت مهارت‌های مختلف دانش‌آموزان داشته باشد، کودک‌تان با آمادگی بیشتری وارد دبستان می‌شود.

البته از پیش دبستانی انتظارات زیاد و اغراق آمیز نداشته باشید. بچه‌ها قرار نیست در این دوره زبان دوم یاد بگیرند یا با درس‌های سال بعد و… آشنا شوند. همین که مهارت‌ و هنرهای پایه پیدا کنند و فعالیت‌هایی در جهت افزایش اعتماد به نفس، پرورش خلاقیت، تقویت مهارت‌های اجتماعی، بازی و تفریح و… انجام شود کافی و به‌اندازه‌ی کافی ارزشمند است.

به کتاب‌خوانی و داستان‌گویی اهمیت می‌دهد.

بهتر است فرزندتان را در مرکزی ثبت‌نام کنید داستان‌گویی و کتاب‌خوانی جزو اولویت‌هایشان باشد. به کتابخانه‌ی مرکز، تنوع کتاب‌ها، دسترسی بچه‌ها به کتاب‌ها و… توجه کنید. به‌علاوه از مربیان مرکز درمورد ساعت‌های داستان‌گویی و کیفیتش بپرسید.

پیش دبستانی خوب برنامه‌هایی برای نمایش، اردو و بازدیدهای علمی دارد.

چه چیزی بهتر از این‌که بچه‌ها در پیش دبستانی از محیط اطراف‌شان شناخت بیشتری پیدا کنند و با انواع شغل‌ها، مکان‌ها و… از نزدیک آشنا شوند. قبل از ثبت‌نام حتما درمورد اردوها و بازدیدها و برنامه‌ی مرکز در این موارد سوال کنید.

بهتر است مرکزی انتخاب کنید که برنامه‌هایی برای تئاتر و نمایش‌های هنری داشته باشد تا بچه‌ها از این طریق هم تجربه‌های جدید و بهتری به‌دست بیاورند.

پیش دبستانی مدارس سالم

چه مباحثی محتوای دروس پیش دبستانی را تشکیل می‌دهند؟

همان‌طور که گفتیم براساس قوانین پیش دبستانی در این دوره قرار است فقط بچه‌ها با برخی مباحث پایه آشنایی پیدا کنند و برای ورود به دبستان آماده شوند.

درس‌های پیش دبستانی هم بر همین اساس در 4 دسته‌ی کلی دسته‌بندی می‌شوند:

کتاب مهارت‌های زندگی

به کمک این کتاب بچه‌ها با آموزش غیرمستقیم و همراه با نقاشی، نمایش، بازی، کاردستی و… با مهارت‌های مختلف زندگی آشنا می‌شوند.

کتاب مفاهیم علوم و ریاضیات پیش دبستانی

مفاهیم ساده‌ی ریاضی مثل جمع و تفریق، چپ و راست و… به‌علاوه‌ی مباحث ساده‌ی علوم به همراه سرگرمی و خلاقیت به بچه‌ها آموزش داده می‌شوند.

کتاب حروف الفبا پیش دبستانی

بچه‌ها به کمک این کتاب با شکل و صدای حروف مختلف آشنا می‌شود. سرمشق نویسی را تمرین می‌کنند و آشنایی محدودی با نوشتن حروف پیدا می‌کنند.

کتاب‌های پیش دبستانی بهتر است طوری انتخاب شوند که بچه‌ها بهشان علاقه‌مند شوند و با ذوق و شوق مباحث و تمرین‌هایشان را همراه بازی و سرگرمی دنبال کنند.

بیماری کرونا و آموزش مجازی پیش دبستانی

بیماری کرونا و مسائلی که به دنبال داشت باعث شد آموزش مجازی پیش دبستانی اتفاق بیفتد. اینترنت و تکنولوژی‌های روز به کمک آموزش مجازی پیش دبستانی آمدند و آنقدرها که خیلی‌ها تصور می‌کردند شرایط سخت نشد.

درست است که بچه‌ها از محیط آموزشی و ارتباط نزدیک با مربیان و همکلاسی‌هایشان دور ماندند ولی به جایش بدون محدودیت زمانی و مکانی همراه با بازی‌ها و سرگرمی‌های متنوع در منزل همراه والدین تمرین و فعالیت کردند و مباحث مختلف را یاد گرفتند.

مربیان هم به‌طور مرتب روی وضعیت دانش‌آموزان نظارت داشتند و توصیه‌های متناسب با شرایط را در اختیارشان می‌گذاشتند.

پیش دبستانی مدارس سلام؛ مراکزی همه چیز تمام

در مراکز پیش دبستانی سلام به همه‌ی نیازهای جسمی، روحی و آموزشی بچه‌ها توجه شده و برایشان برنامه ریزی کرده‌اند.

بچه‌ها در پیش دبستانی مدارس سلام:

 • تغذیه‌ی سالم و طبق یک برنامه‌ی اصولی و مشخص دارند.
 • آموزش‌هایی مناسب همراه با بازی و تفریح دریافت می‌کنند.
 • با زبان انگلیسی آشنا می‌شوند.
 • در مورد کامپیوتر و فناوری‌های مدرن اطلاعات به‌دست می‌آورند.
 • برای فعالیت جسمانی و ورزش‌شان برنامه‌ی دقیق وجود دارد.
 • پژوهش و تحقیق را همراه با برنامه‌های متنوع یاد می‌گیرند.
 • فعالیت‌های مختلفی در جهت افزایش اعتماد به نفس، هماهنگی بیشتر چشم و دست، تقویت قدرت تصمیم گیری و… زیر نظر مربیان انجام می‌دهند.
 • توسط مشاوران کاربلد و متخصص با تغییرات ناگهانی این دوره کنار می‌آیند و برای افزایش رضایت درونی تلاش می‌کنند. خانواده‌ها هم می‌توانند با مشاوران مدرسه در تماس باشند و مسائل مرتبط با بچه‌ها را با آن‌ها درمیان بگذارند.

به‌طور کلی می‌توانیم بگوییم پیش دبستانی مدارس سلام روی هر جنبه‌ای از رشد، پیشرفت، بازی و شادی بچه‌ها تمرکز کرده‌اند و برای همه‌شان برنامه ریزی دارند.

در مورد دبستان مدارس سلام

در آخر این که

پیش دبستانی اجباری نیست ولی با این همه نمی‌توان از اهمیت پیش دبستانی به راحتی گذشت و تاثیرش را در پیشرفت، سازگاری و یادگیری بچه‌ها نادیده گرفت.

والدین می‌توانند بچه‌های 3 تا 6 ساله‌شان را در پیش دبستانی ثبت نام کنند. بچه‌ها در این دوره با مهارت‌های مختلف فردی و اجتماعی تاثیرگذاری آشنا می‌شوند و با آمادگی کامل به دبستان پا می‌گذارند.

والدین بهتر است قبل از ثبت نام با ویژگی‌های یک پیش دبستان خوب آشنا شوند و قوانین پیش دبستانی را هم بدانند. در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی در مورد ویژگی‌های پیش دبستانی خوب در اختیارتان بگذاریم.

در ادامه پیش دبستانی مدارس سلام را به‌طور کوتاه بهتان معرفی کردیم. بچه‌ها در این سن نیاز دارند در محیطی امن و شاد، همراه با بازی و وسایل کمک آموزشی با مهارت‌های مختلف آشنا شوند، تغذیه‌ی کافی و سالم داشته باشند و نیازهای روحی و جسمی‌شان دیده شود. در تمام مراکز پیش دبستانی مدارس سلام به تک‌تک این جنبه‌ها فکر شده و برایشان برنامه ریزی کرده‌اند.

شما هم حسابی تحقیق کنید و با در نظر گرفتن تمام شرایط و سنجیدن نیازهای خودتان و فرزندتان یکی از مراکز پیش دبستانی شهر محل زندگی‌تان را برای ثبت‌نام انتخاب کنید.

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

یک پیش دبستان خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

جهت دانلود این مقاله به صورت فایل کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعیه ها و اخبار مجموعه مدارس سلام شماره تماس یا ایمیلتان را وارد کنید

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید