1%

salamsch.com

نکاتی برای آموزش مهارت گوش دادن به کودکان

چگونه مهارت گوش دادن را به بچه‌ها بیاموزیم؟

مانند سایر ویژگی‌های دوره‌ی کودکی، خود کنترلی و پیروی از دستورات، مهارت‌هایی هستند که باید آموزش داده شوند و تحول پیدا کنند. در ادامه‌ی این مطلب ایده‌های ساده‌ای ذکر شده که در طول روز، هنگامی که نیاز به راهنمایی فرزندتان برای انجام کاری دارید (گوش دادن کودک)، می‌توانید از آنها کمک بگیرید.

نکاتی برای آموزش مهارت گوش دادن به کودکان

هشدارهای 5 دقیقه‌ای برای گوش دادن

تا حد امکان، 5 دقیقه پیش از فرا رسیدن زمان یک کار جدید، آن را به کودکتان اعلام کنید. برای مثال می‌توانید بگویید: «تا 5 دقیقه دیگه فرصت داری بازی کنی، بعدش نوبت مرتب کردنه!». حتی می‌توانید برای این هشدارها از یک تایمر، مثل تایمر آشپزخانه استفاده کنید و از فرزندتان بخواهید خودش آن را تنظیم کند تا در این فرایند نقش داشته باشد.

مهارت گوش دادن در بچه‌ها

آن را همچون یک آواز بخوانید

می‌توانید از شعرها و آهنگ‌ها برای جالب‌تر کردن دستورالعمل‌ها استفاده کنید! به شعرها به عنوان بازی‌هایی برای تقویت خلاقیت کودکان نیز نگاه کنید و آن‌ها را با هم بخوانید. می‌توانید از ریتم یکی از شعرهای کودکانه‌ی مورد علاقه‌ی فرزندتان استفاده کنید:

اگه واسه خوراکی خوردن آماده‌ای، به من نگاه کنن

اگه واسه خوراکی خوردن آماده‌ای، به من نگاه کن

اگه آماده‌ای و اینو میدونی

پس باید اینو تو صورتت نشون بدی!

اگه واسه خوراکی خوردن آماده‌ای، به من نگاه کن

شعر دیگری که می‌توانید از آن استفاده کنید:

این همون مدلیه که ما دستامونو میشوییم

دستامونو میشوییم

دستامونو میشوییم

این همون مدلیه که ما دستامونو میشوییم

قبل از اینکه شام بخوریم

این مدلی راه برو!

برای اینکه انجام کارهای مختلف در طول روز را برای بچه‌ها ساده‌تر کنید، سعی کنید آن را به یک بازی تبدیل کنید و از آنها بخواهید که برای انجام فعالیتی مشخص و حرکت از یک جا به جایی دیگر، مانند یک حیوان خاص راه بروند. برای مثال:

  • مثل یک خرس راه برو، مثل یک زنبور وزوز کن، یا با دست‌هات مثل یک پروانه بال بزن و برو سر میز شام!
  • وقتی می‌خواهیم از پارک بریم بیرون مثل یک هواپیما به سمت ماشین پرواز کن!
  • فکر کن داری روی یه پلی که رو مواد مذاب قرار داره راه میری، همینجوری برو تا رختخوابت!
  • دستت رو بذار رو شونه‌ی خواهر (یا برادرت) و مثل یک قطار روی یک خط حرکت کنید!
گوش دادن بچه ها

درخواست‌های دو مرحله‌ای (اول و دوم) برای گوش دادن

درخواست‌های ابتدایی و ثانویه می‌توانند نشانه‌های بصری و یا عبارت‌های ساده‌ای باشند که انجام یک کار پس از کاری دیگر را توضیح دهند. برای مثال: «من احساس میکنم تو بی‌حوصله‌ای. بیا اول کُتمون رو بپوشیم بعد بریم بیرون بازی کنیم.»

انتخاب‌های ساختاریافته

این گزینه‌های ساختارمند به کودکتان کمک می‌کند که از بین دو نتیجه‌ی دلخواه، یکی را انتخاب کند. اگر زمان مرتب کردن فرا رسیده، از او بپرسید که می‌خواهد اول لگوهایش را مرتب کند یا عروسک‌هایش را؟ یا برای مثال هنگام نشستن دور میز غذا از او بپرسید می‌خواهد ابتدای میز بشیند یا در میانه‌ی آن؟ اگر به کودکتان حق انتخاب بدهید احساس می‌کند خودش کنترل بیشتری بر انتخاب‌هایش دارد و همچنین استقلال داشتن را تمرین می‌کند.

به علت اهمیت مشارکت کودکان در کارهای خانه، بخشی از وظایف (مانند مرتب کردن اتاقش و … ) را از سنین پایین به کودکان بسپارید. انجام دادن یک کار به عنوان روتین، کودک را به سمت مستقل شدن سوق می‌دهد.

چگونه مهارت گوش دادن را به بچه‌ها بیاموزیم؟

برنامه‌ریزی کنید

تصویر جدول زمان‌بندی خود را در شروع روز از ابتدا تا انتها مرور کنید و در طول روز هنگام انجام کارهای مختلف، اگر نیاز بود مجددا به آن مراجعه کنید.

برای بچه‌های کوچکتر، خودتان را درگیر زمان‌بندی دقیق نکنید. برنامه‌ریزی داشتن بسیار مهم است، ولی نه به هر قیمتی! اجازه دهید روزتان با یک برنامه‌ی قابل پیش‌بینی جریان پیدا کند: از خواب بیدار شدن، صبحانه خوردن، زمان بازی، زمان فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده، خوردن ناهار و… . بدون قید ساعت‌های دقیق.

همچنین برای فعالیت‌های مشخصی در طول روز که انجام آنها برای کودکان دشوارتر است، یک جدول برنامه‌ریزی درست کنید. برای مثال اگر خواب شب به دردسری بزرگ تبدیل شده برایش به این صورت برنامه‌ریزی کنید: رفتن به دستشویی، پوشیدن لباس راحتی، مسواک زدن دندان‌ها، خواندن قصه، بوسیدن مامان یا بابا قبل از خواب و خوابیدن! حتما کتاب‌خوانی را نیز در برنامه خود داشته باشید چون کتابخوانی موجب رشد و شکوفایی کودکان می‌شود.

اگر بچه‌ها مقاومت می‌کنند، شما هم خیلی سخت نگیرید! یادتان باشد که باید خونسردی‌تان را حفظ کرده و به جای آنکه به جار و جنجالشان بپیوندید و کودک لجباز بار بیاورید؛ آنها را به آرامش خود دعوت کنید! در این صورت می‌توانید به سمت پرورش یک کودک قدرتمند و مستقل گام بردارید.

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

چگونه مهارت گوش دادن را به بچه‌ها بیاموزیم؟

جهت دانلود این مقاله به صورت فایل کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعیه ها و اخبار مجموعه مدارس سلام شماره تماس یا ایمیلتان را وارد کنید

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید