1%

salamsch.com

روش های مناسب برنامه ریزی تحصیلی

بهترین روش درس خواندن و برنامه ریزی تحصیلی کدام است؟

قدیم‌ترها برنامه‌ریزی برای درس خواندن چندان معنایی نداشت و کسانی که برای موفقیت تحصیلی تلاش می‌کردند بی‌وقفه درس می‌خواندند بی‌آنکه به برنامه ریزی تحصیلی و میزان بازدهی‌شان توجه داشته باشند!

اما زمان گذشت و تحقیقات علمی پرده از راز مهمی برداشت! اینکه برنامه‌ریزی درسی یکی از مهم‌ترین روش های موفقیت در تحصیل است! درست است که کار نیکو کردن از پر کردن است اما این پر کردن باید طبق اصول و برنامه‌ی خاصی پیش برود!

خب اگر به‌دنبال مشاوره تحصیلی هستید و می‌خواهید با بهترین روش های درس خواندن و اصول برنامه‌ریزی آشنا شوید، پس این مقاله برای شماست! چون قرار است از عوامل موثر در موفقیت تحصیلی بگوییم و روش‌های مناسب برنامه‌ریزی و درس خواندن را با شما در میان بگذاریم. پس تا پایان همراه ما باشید تا هیچ نکته‌ای را از دست ندهید.

بهترین روش درس خواندن و برنامه ریزی تحصیلی کدام است؟

چگونه در تحصیل موفق باشیم؟

پیش از هر صحبتی درباره‌ی روش های درس خواندن و برنامه ریزی تحصیلی ، خوب است عوامل موثر در موفقیت تحصیلی را با هم مرور کنیم تا بدانید برای موفق شدن به چه نکاتی باید توجه داشته باشید و در طول تحصیل چه روشی را پیش بگیرید.

اهدافتان را دقیقاً مشخص کنید

به ابر بالای سرتان نگاه کنید! منظوررمان همان فکری است که همیشه همراهتان است و شما را رها نمی‌کند! ممکن است این فکر، قبولی در یک امتحان کلاسی باشد یا کسب نمرات عالی در امتحانات نهایی.

از آنجا که اهداف به دو دسته‌ی کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شوند، برای همین هم ممکن است بیش از یک ابر بالای سرتان باشد! خب برای اینکه در میان این همه توده‌ی ابری سردرگم نشوید، یک کاغذ بردارید، دو ستون بکشید و اهداف بلندمدت و کوتاه مدتتان را مشخص کنید. همین کار ساده راه برنامه ریزی تحصیلی را برایتان ساده و روشن می‌کند.

زمان را مدیریت کنید

یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در تحصیل، توانایی تنظیم و مدیریت زمان است. حواستان باشد که به برنامه کلاسی‌تان و برنامه‌ریزی خودتان پایبند باشید. در مدرسه به موقع سر کلاس حاضر شوید و در خانه هم طبق برنامه‌ای که برای خودتان مشخص کرده‌اید درس بخوانید. از سر بی‌حوصلگی زمان درس خواندن را عقب نیاندازید تا به مشکل کمبود وقت برنخورید!

تقلب را فراموش کنید

نمی‌خواهیم با حرف‌های تکراری مثل «تقلب کار بدی است» سرتان را درد بیاوریم! چون همه می‌دانیم که تقلب کردن هیچ توجیهی جز تنبلی و درس نخواندن ندارد!

تقلب ممکن است یک موفقیت کوتاه‌مدت را نصیبتان کند اما شما را به تنبلی عادت می‌دهد و آهسته آهسته شما را از موفقیت‌های بزرگ دور می‌کند. چون تا به حال هیچ آدم موفقی دیده نشده که با تقلب به موفقیت‌های چشم‌گیر رسیده باشد!

خودتان را با هیچ ‌کس مقایسه نکنید

در طول تحصیل به موفقیت در شرایط خودتان فکر کنید. هیچ وقت توانایی و شرایطتان را با دیگران مقایسه نکنید. درگیر کردن فکرتان درباره‌ی عملکرد و موفقیت‌های دیگران فقط به خودتان آسیب می‌زند. پس به توانایی‌هایتان ایمان داشته باشید و سعی کنید از برنامه‌یتان جا نمانید.

روی پیشرفت تدریجی تمرکز کنید

سعی کنید مرحله به مرحله پیش بروید، برای مثال اگر معدلتان 16 است نباید از همان ابتدا برای معدل 19 خیز بردارید! چون احتمال این موفقیت در کوتاه‌مدت کم است و عدم موفقیت باعث سرشکستگی و ناامیدی‌تان خواهد شد.

پس بهتر است اول از همه تلاش کنید که به معدل 17 برسید سپس برای 18 و 19 تلاش کنید. این موفقیت‌های تدریجی انگیزه‌تان را برای درس خواندن، بیشتر و بیشتر می‌کند.

دوز هیجاناتتان را بالا ببرید

سعی کنید در هر درس مطلبی را پیدا کنید که برایتان هیجان‌انگیز است. این کار باعث می‌شود علاقه‌تان به درس خواندن بیشتر شود. اگر موضوعی پیدا کردید که برایتان جذاب است، سعی کنید خارج از کلاس هم مطالعات اضافه‌تری درباره‌ی آن موضوع داشته باشید.

شاید ندانید اما این کار انگیزه‌تان را برای درس خواندن بالا می‌برد؛ جوری که از نتایج کار شگفت‌زده خواهید شد.

برنامه ریزی تحصیلی

مشارکت در کلاس را فراموش نکنید

سر کلاس فعال باشید، بادقت به درس گوش دهید، یادداشت‌برداری کنید، سوال بپرسید، به سوالات معلم جواب بدهید و در فعالیت‌های گروهی شرکت کنید. شما هر چه قدر مشارکت بیشتری در کلاس داشته باشید به همان اندازه میزان یادگیری‌تان بالاتر می‌رود و رابطه‌تان با معلمتان هم بهتر می‌شود.

به خودتان باور داشته باشید

خودتان و توانایی‌هایتان را دست‌کم نگیرید. وقتی هدف معقولی را مشخص می‌کنید باور داشته باشید که با تلاش، به آن دست پیدا می‌کنید. ممکن است اوایل کار در مورد دستیابی به اهدافتان نگرانی‌هایی داشته باشید اما به‌مرور با به‌دست آوردن موفقیت‌های کوچک، باورتان تقویت می‌شود و می‌توانید به‌راحتی نگرانی‌ها را از خود دور کنید.

روش های مناسب برنامه ریزی تحصیلی

اگر به دنبال مشاوره تحصیلی هستید تا با بهترین روش های موفقیت در برنامه ریزی تحصیلی آشنا شوید، باید بگوییم به قسمت خوبی رسیده‌اید. در ادامه به شما خواهیم گفت که چه‌طور به بهترین روش برنامه‌ریزی کنید.

برای برنامه ریزی تحصیلی از موارد مطالعاتی‌تان یک چک ‌لیست تهیه کنید

باید بدانید که پشت هر برنامه‌ریزی موفقی یک چک‌لیست (To Do list) دقیق ایستاده است! شاید به‌نظرتان عجیب باشد اما همین کار ساده شما را حسابی جلو می‌اندازد. می‌پرسید دقیقاً کدام کار؟ خب یک کاغذ بردارید و فهرستی از موضوعات و درس‌هایی را که قرار است مطالعه کنید، بنویسید.

روی کاغذ آوردن کارهایی که توی ذهنتان سرگردان‌اند به شما کمک می‌کند آرامش ذهنی پیدا کنید و بهتر به کارهایتان برسید.

برای برنامه ریزی تحصیلی بر اساس اولویت‌هایتان پیش بروید

بعد از لیست کردن کارهای ضروری نوبت به اولویت‌بندی کارها می‌رسد. از خودتان بپرسید کدام درس را باید بخوانید و یا کدام فعالیت درسی را باید انجام دهید. بعد به‌ترتیب اولویت و اهمیت مرتبشان کنید.

یک روش جالب برای اولویت‌بندیِ بهترِ کارها این است که:

 • بر اساس مدت زمان لازم برای رسیدگی به کار یا درس موردنظر از 1 تا  5 به آن نمره بدهید. هر چه نمره به 5 نزدیک‌تر باشد یعنی آن کار به مدت زمان بیشتری احتیاج دارد و درنتیجه مهم‌تر است و باید در اولویت قرار بگیرد.
 • ضریب سختی درس را مشخص کنید (اولویت با آن درسی است که برایتان سخت‌تر است.)

توجه به این دو نکته اولویت‌بندی را برایتان ساده‌تر می‌کند.

بهترین روش درس خواندن و برنامه ریزی تحصیلی

برای مدیریت بهتر زمان یک جدول طراحی کنید

یک جدول تنظیم کنید تا به وسیله‌ی آن بتوانید زمان مطالعه‌ی روزانه و هفتگی هر درس را مشخص کنید. به این ترتیب یک برنامه‌ی روتین خواهید داشت که شما را به مطالعه کردن عادت می‌دهد.

برای برنامه ریزی تحصیلی به اندازه‌ی مناسب درس بخوانید

برای هر کدام از خانه‌هایِ جدولِ برنامه‌ریزی‌تان، زمانی در حدود 35 تا 40 دقیقه در نظر بگیرید. در این صورت درس خواندن نه‌تنها برایتان خسته‌کننده نمی‌شود بلکه جذاب‌تر هم خواهد شد.

چون مدت‌زمان طولانی تر از 45 دقیقه یا یک ساعت معمولاً راندمان ذهنی دانش‌آموزان را کاهش می‌دهد.

برای برنامه ریزی تحصیلی به فعالیت‌های غیر درسی هم بها بدهید

در جدولتان خانه‌هایی را برای کارهای غیردرسی هم در نظر بگیرید. فراموش نکنید که شما با ایجاد تعادل بین فعالیت‌های درسی و غیردرسی به یک انسان موفق تبدیل خواهید شد. پس وقت‌هایی را برای اتفاقات و قرار ملاقات‌های مهم (مثل تولد یکی از عزیزانتان، ویزیت پزشک، انجام مراسم مذهبی و…) کنار بگذارید. برای ورزش و خواب هم به اندازه‌ی کافی وقت بگذارید.

برنامه ریزی تحصیلی‌تان را ارزیابی کنید

یک برنامه ریزی تحصیلی خوب، برنامه‌ای است که قابل ارزیابی باشد. بنابراین هر هفته و یا هر ماه عملکردتان را با توجه به برنامه‌ای که در نظر داشته‎اید بررسی و ارزیابی کنید.

شما با پاسخ دادن به سوالات زیر می‌توانید عملکردتان را بررسی کنید.

 1. چند ساعت در هفته مطالعه کرده‌اید؟ آیا به ایده‌آلتان نزدیک شده‌اید؟
 2. چند ساعت در هفته را به تفریح اختصاص داده‌اید؟
 3. چند ساعت در هفته را با خانواده و دوستانتان سپری کرده‌اید؟

در نهایت ببینید برای ذخیره‌ی زمان بیشتر کدام فعالیت‌های غیرضروری را می‌توانید حذف کنید.

برای برنامه ریزی تحصیلی سبک مطالعه‌تان را بشناسید

حتماً خودتان می‌دانید که تندخوان هستید یا کندخوان و یا حافظه‌ی شنیداری بهتری دارید یا حافظه‌ی تصویری‌تان قوی‌تر است!

اگر حافظه شنیداری‌تان خوب است می‌توانید در زمان‌های مُرده با گوش کردن به پادکست‌های درسی، از وقتتان استفاده کنید. اگر حافظه تصویری‌تان بهتر است پس اوقاتی را به دیدن فیلم‌های آموزشی و خواندن فلش کارت اختصاص دهید.

این مقاله را نیز بخوانید: تندخوانی برای کنکور

منابع مربوط به مبحث سیالات و ترمودینامیک

خودتان را ملزم به اجرای برنامه‌تان کنید.

گفتن ندارد چون حتماً خودتان می‌دانید که برنامه‌ریزی بدون عمل کردن به آن هیچ فایده‌ای برایتان نخواهد داشت. اگر عمل کردن به یک برنامه‌ی مشخص برایتان سخت است، می‌توانید وقت‌های تفریح و استراحت را به‌عنوان پاداش برای خودتان در نظر بگیرید.

روش‌های مناسب درس خواندن کدام است؟

درس خواندن فقط کتاب به‌دست گرفتن و یک‌سره خواندن نیست، بلکه مثل هر کار دیگری اصول و روش خودش را دارد و نیازمند یادگیری مهارت‌هایی است. در این قسمت روش‌های مناسب درس خواندن را با هم مرور می‌کنیم.

از جمله مهارت‌هایی که به صحیح درس خواندن کمک می‌کند عبارت‌اند از:

 1. مهارت گوش دادن: گوش دادن با شنیدن فرق دارد. شما زمانی درس را یاد می‌گیرید که با دقت به معلم گوش دهید. از مهم‌ترین دلایل ضعف درسی بسیاری از دانش‌آموزان این است که مهارت گوش دادن را در خود تقویت نمی‌کنند.
 2. مهارت یادداشت‌برداری: شاید فکر کنید یادداشت برداری همان جزوه‌نویسی است اما این‌طور نیست. یادداشت‌برداری یعنی گزینشی نوشتن! یادداشت برداری درواقع انتخاب و ثبت نکته‌های مهم و کلیدی در هنگام درس خواندن است.
 3. مهارت خلاصه‌نویسی: شما وقتی بتوانید درسی را به زبان خودتان بیان کنید یعنی آن درس را به خوبی یاد گرفته‌اید؛ خلاصه‌نویسی یعنی همین! شما در هنگام خلاصه‌نویسی نکات اصلی درس را به زبان خودتان می‌نویسید و ارتباط میان نکات اصلی را نشان می‌دهید.

یکی از بهترین روش های درس خواندن روش پس ختام است در ادامه اصول این روش را با شما در میان می‌گذاریم.

 1. پ مثل پیش‌خوانی: شما قبل از اینکه درس خواندن را شروع کنید بهتر است فصل مورد نظر را یک بار با سرعت و روزنامه‌وار از نظر بگذرانید تا یک برداشت کلی از موضوعات و مفاهیم آن فصل به‌دست آورید. با این کار با موضوع کلی به‌صورت مقدماتی آشنا می‌شوید.
 2. س مثل سوال کردن: بعد از مرور کلی مطالب، سعی کنید از خودتان سوالاتی در مورد مطالب درسی بپرسید. پرسیدن سوال ممکن است وقتتان را بگیرد اما اگر فوایدش را بدانید حتماً این کار را انجام خواهید داد. از جمله فواید این کار می‌توان به افزایش تمرکز حواس، افزایش دقت و سرعت عمل و همین‌طور بالا بردن میزان جذابیت مطالب درسی اشاره کرد.
 3. خ مثل خواندن: شاید فکر کنید در مرحله‌ی خواندن وقت آن است که خط به خط جزوه یا کتابتان را بخوانید و به حافظه بسپارید، اما باید بدانید که این‌طور نیست! شما قرار است در این مرحله مطالب را درک و از اطلاعات مهم کتاب یادداشت‌برداری کنید.
 4. ت مثل تفکر: تفکر یعنی در هنگام خواندن مطالب فکر کنید، برای خودتان مثال بزنید و از مطالبی که خوانده‌اید در ذهنتان تصویرسازی کنید.
 5. ا مثل از حفظ گفتن: بعد از خواندن و تفکر نوبت به حفظ کردن مطالب می‌رسد. شما در این مرحله باید مطالب را به زبان خودتان بیان و از حفظ تکرار کنید. از حفظ گفتن مطالب به شما کمک می‌کند تا قسمت‌هایی را که هنوز یاد نگرفته‌اید روانه‌ی ذهنتان کنید.
 6. م مثل مرور کردن: بعد از پشت سر گذاشتن تمام مراحل و خواندن و حفظ کردن مطالب درسی نوبت به مرور کردن مطالب می‌رسد. مرور کردن، مطالب را به حافظه‌ی بلندمدتتان هدایت می‌کند و باعث می‌شود مطالبی را که خوانده‌اید فراموش نکنید.
ی تقویت توجه و تمرکز در کودکان

مهم‌ترین انواع روش های درس خواندن

در این قسمت قرار است روش‌های دیگری را که به شما کمک می‌کند بهتر درس بخوانید با شما در میان بگذاریم.

 • خواندن به همراه نوشتن: مطالعه یک فرآیند پویاست و برای اینکه بهتر از پس آن بربیایید خوب است از حواس‌های مختلفتان استفاده کنید. یعنی می‌توانید با چشمانتان مطالب را دنبال کنید، گاهی مطالب مهم را با صدای باند بخوانید تا با شنیدن، مطالب را بهتر درک کنید.

در کنار این کارها فرموش نکنید که مطالب مهم را هم یادداشت کنید. به این ترتیب با مطالب درگیر می‌شوید و به‌طور فعال وهمه جانبه با مطالب ارتباط برقرار خواهید کرد.

 • حاشیه‌نویسی: شما در حین درس خواندن علاوه بر خط کشیدن زیر نکات مهم می‌توانید در حاشیه‌ی کتاب یادداشت‌هایی را هم بنویسید. این یادداشت‌ها در هنگام مرور مطالب کمک زیادی به شما می‌کند.
 • کلیدبرداری (نکته‌برداری): شما برای درک بهتر مطالب می‌توانید نکات مهم را به‌صورت کلمات کلیدی را یادداشت کنید. کلمه‌ی کلیدی کوتاه‌ترین، بهترین و پرمعنی‌ترین کلمه‌ای است که با یک نگاه شما را به مفهوم اصلی مطلب می‌رساند. با این کار مرور مطالب هم برایتان ساده‌تر خواهد شد.
 • خلاصه‌نویسی: برای انجام بهتر خلاصه‌نویسی شما باید مطلب را بخوانید و درکیات خودتان را به‌طور جداگانه یادداشت کنید. این روش نسبت به روش‌های قبلی کمک‌کننده‌تر است. چون برای انجام آن نیاز است که اول مطلب به‌طور کامل درک شود.
 • استفاده از طرح شبکه‌ای: یکی از بهترین روش های درس خواندن استفاده از طرح شبکه‌ای است. در این روش بعد از خواندن مطالب، درک خودتان را به زبان محاوره (نه کتابی) می‌نویسید و به شکل کلیدی یادداشت می‌کنید. در نهایت کلمات کلیدی را سازمان‌دهی و نکات اصلی و فرعی را مشخص می‌کنید. به این ترتیب یک طرح شبکه‌ای به وجود می‌آید که به شما کمک می‌کند تا در هنگام مرور مطالب به‌راحتی نکات مهم و فرعی را بخوانید و به ذهن بسپارید.

حرف آخر اینکه

در این مقاله سعی داشتیم از برنامه ریزی تحصیلی بگوییم و انواع روش های درس خواندن را بررسی کنیم. شما با استفاده از نکات این مقاله می‌توانید با دید بهتری به سراغ کتاب‌های درسی‌تان بروید و درس‌هایتان را به شیوه‌ی بهتری بخوانید. پس بهتر است وقت را از دست ندهید و هر چه زودتر لحظات درس خواندن را مفیدتر و در عین حال جذاب‌تر و شیرین‌تر کنید.

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید