1%

salamsch.com

منابع المپیاد کامپیوتر

منابع المپیاد کامپیوتر ، هرآنچه لازم است بدانید

شاید یکی از جذاب‌ترین اتفاقات علمی برای دانش‌آموزانی که به درس ریاضی و همچنین محاسبات و تکنولوژی علاقه‌مند هستند، شرکت در المپیاد کامپیوتر باشد که بیشتر از یک آزمون صرف، یک فرایند تراز اول علمی است. تنها هدف از شرکت در المپیادهای دانش‌آموزی کسب مدال کشوری یا جهانی نیست. مطالعه برای موفقیت درالمپیادها باعث کمک به تقویت پایه درسی، یادگیری مباحث کاربردی ریاضی، تمرین حل مسئله، خلاقیت ذهنی و مدیریت زمان می‌شود که تمامی این مهارت‌ها در کنکور سراسری، مسیر شغلی و حتی زندگی شخصی برای شما بسیار مفید خواهند بود. شرکت در المپیاد، تجربه حضور در کنار بهترین دانش‌آموزان در زمینه کامپیوتر و در صورت کسب مدال، مزایای تحصیلی و شغلی خوبی برای شما خواهد داشت. در ادامه این مطلب قصد داریم بعد از توضیحات کلی درباره المپیاد دانش‌آموزی کامپیوتر و مراحل مختلف آن، به معرفی منابع المپیاد کامپیوتر بپردازیم.

المپیاد کامپیوتر چیست؟

اولین المپیاد کامپیوتر در جهان

اولین المپیاد جهانی کامپیوتر در بلغارستان و سال ۱۹۸۹ یعنی ۳۲ سال پیش برگزار شد و حامی آن یونسکو است. هر سال دانش‌آموزان دبیرستانی در این مسابقه رقابتی شرکت می‌کنند تا مهارت‌های محاسباتی، ریاضیاتی و برنامه‌نویسی آن‌ها سنجیده شود و به کسانی که به حد نصاب برسند، مدال‌های طلا، نقره و برنز اهدا خواهد شد.

المپیاد کامپیوتر در ایران

اولین المپیاد کامپیوتر در سال ۱۳۶۹ در ایران برگزار شد و کشور ما در سال ۲۰۱۷ برای اولین بار میزبان المپیاد جهانی کامپیوتر بود. المپیاد کامپیوتر در ایران چهار مرحله دارد. دانش‌آموزان برگزیده مرحله سوم، وارد دوره تابستانی می‌شوند و برای شرکت در رقابت جهانی، منابع المپیاد کامپیوتر در سطح جهانی را در کنار بهترین اساتید آموزش می‌بینند. آزمون المپیاد علمی دانش آموزی توسط سازمان آموزش و پرورش دانش پژوهان انجام می‌شود که ثبت نام، صدور کارت ورود به جلسه و اعلام نتایج آن به صورت اینترنتی و از طریق سامانه ثبت نام المپیادهای علمی دانش‌آموزی انجام می‌شوند.

درباره المپیاد علوم کامپیوتر نیز می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید: المپیاد علوم کامپیوتر

شرایط شرکت در المپیاد کامپیوتر

شرایط شرکت در المپیاد کامپیوتر چه هستند؟

دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم از هر رشته‌ای می‌توانند در مرحله اول المپیاد کامپیوتر شرکت کنند، اما در صورت کسب مدال طلا، فقط دانش‌آموزان رشته ریاضی – فیزیک می‌توانند از مزایای تحصیلی برای ورود به دانشگاه استفاده کنند. حداقل نمره درس ریاضی ۱ دانش‌آموزان پایه دهم و میانگین نمرات ریاضی ۱ و ۲ شرکت‌کنندگان پایه یازدهم رشته ریاضی، شاخه فنی – حرفه‌ای و کار و دانش برای شرکت در این آزمون، ۱۵ است. اگر دانش‌آموز پایه دهم هستید و به صورت آزمایشی در المپیاد شرکت کرده‌اید، نمی‌توانید حتی در صورت قبولی، وارد دوره آموزشی تابستان و تیم ملی المپیاد کامپیوتر شوید.

مزایای المپیاد کامپیوتر

مزایای المپیاد کامپیوتر چه هستند؟

طبق مصوبه استعدادهای درخشان وزارت علوم، با موفقیت در المپیاد کامپیوتر به تفکیک مدال، از مزایای زیر بهره‌مند خواهید شد:

  • مدال طلای کشوری

⦁ عضویت در باشگاه دانش‌پژوهان جوان
⦁ بهره‌مندی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان
⦁ ادامه تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر در زیرگروه مربوطه، بدون شرکت در کنکور سراسری و پس از شرکت در آزمون‌های پیش‌دانشگاهی و اخذ دیپلم متوسطه

  • مدال نقره‌ کشوری:

⦁ عضویت در باشگاه دانش‌پژوهان جوان
⦁ بهره‌مندی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان۲۰
⦁ درصد سهمیه در زیرگروه آزمایشی مربوطه در کنکور سراسری
⦁ شرکت مستقیم در آزمون دوره تابستانی سال بعد، بدون شرکت در مراحل اول، دوم و آزمون مقدماتی برنامه‌نویسی

  • مدال برنز کشوری:

⦁ عضویت در باشگاه دانش‌پژوهان جوان
⦁ بهره‌مندی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان
⦁ ۲۰ درصد سهمیه در زیرگروه آزمایشی مربوطه در کنکور سراسری

المپیاد کامپیوتر مرحله اول

مرحله اول المپیاد کامپیوتر

هدف از این مرحله جذب علاقه‌مندان به کامپیوتر و برنامه‌نویسی و انتخاب دانش‌آموزان مستعد برای ورود به مرحله دوم است. این آزمون به صورت ۳۰ سوال ۵ گزینه‌ای برگزار می‌شود. در نهایت از هر استان ۱۰ نفر اولی که حد نصاب را کسب کرده باشند، وارد مرحله دوم می‌شوند.

مرحله دوم المپیاد کامپیوتر

این مرحله که معمولا در اردیبهشت ماه هر سال برگزار می‌شود، دو بخش کتبی (تشریحی، چند گزینه‌ای و ترکیبی از این دو) و عملی دارد که سؤوالات آن‌ها به صورت مفهومی و تحلیلی طراحی می‌شوند. برای موفقیت در این بخش باید مهارت کدنویسی نیز داشته باشید. بخش عملی دو روز طول خواهد کشید. نفرات برتر مرحله دوم المپیاد کامپیوتر (۸۰ نفر)، به مرحله سوم راه می‌یابند. ورود به باشگاه المپیاد سلام به شما کمک می‌کند تا در کنار سایر دانش‌آموزان برگزیده، در یک فضای رقابتی سالم و با نظارت اساتید کشوری، ذهن خود را هرچه بیشتر برای موفقیت در مراحل مختلف المپیاد کامپیوتر آماده کنید.

مرحله سوم المپیاد کامپیوتر

آزمون مقدماتی برنامه نویسی، مرحله سوم المپیاد کامپیوتر و شامل یک آزمون تمرینی و دو آزمونی انتخابی است. یک کامپیوتر برای کمک به حل مسائل در اختیار هر شرکت‌کننده قرار می‌گیرد و در نهایت ۳۵ نفر برای ورود به مرحله تابستانی انتخاب می‌شوند.

دوره تابستانی المپیاد کامپیوتر

در این دوره افراد منتخب از مرحله دوم، برای حضور در مسابقات جهانی آماده خواهند شد و طی این مدت به مطالعه منابع المپیاد کامپیوتر و حل سؤالات سال‌های گذشته مشغول هستند. در پایان دوره آموزشی تابستان، حداکثر به ۴۰ نفر که بالاترین نمره را در آزمون‌های این دوره کسب کرده‌اند، مدال اعطا خواهد شد که شامل ۸ مدال طلا، ۱۶ مدال نقره و حداکثر ۱۶ مدال برنز است. وقتی در دوره تابستانی موفق به کسب مدال طلا شوید، به تیم ملی المپیاد کامپیوتر راه پیدا می‌کنید و باید قبل از اعزام به المپیاد جهانی در کلاس‌های آموزشی، آزمون‌های تمرینی و دوره‌‌های آموزشی آمادگی تیم ملی شرکت کنید. در نهایت فقط ۴ نفر وارد تیم المپیاد جهانی می‌شوند. بنابراین برای موفقیت در این رقابت تنگاتنگ، باید به خوبی مهارت حل مسئله، خلاقیت، مدیریت زمان و کدنویسی خود را تقویت کرده باشید.

جزوه المپیاد کامپیوتر

منابع المپیاد کامپیوتر چه هستند؟

در بخش‌های بعدی به تفکیک هر مرحله از آزمون، منابع المپیاد کامپیوتر را معرفی کرده‌ایم.

منابع المپیاد کامپیوتر مرحله اول

منابع المپیاد کامپیوتر مرحله اول سال ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ که از طرف مرکز ملی پرورش استعداد های درخشان اعلام شده، به شرح زیر است:
⦁ کتاب ریاضی ۱ سال دهم متوسطه رشته ریاضی فیزیک، انتشارات چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران
⦁ کتاب ترکیبیات، علیرضا علیپور، انتشارات فاطمی
⦁ کتاب آشنایی با الگوریتم‌ها، یحیی تابش، انتشارات فاطمی
⦁ کتاب محافل ریاضی، انتشارات فاطمی

منابع المپیاد کامپیوتر دانش آموزی

منابع المپیاد کامپیوتر مرحله دوم

در این مرحله علاوه بر مطالعه منابع المپیاد کامپیوتر مرحله دوم، باید روی تسلط بیشتر بر منابع مرحله اول نیز همچنان کار کنید. یادگیری و کار با نرم‌افزارهای زیر نیز از ضروریات مرحله دوم این المپیاد است:
⦁ Orwell dev-c++
⦁ Emacs
⦁ Codeblocks
⦁ Gvim
⦁ NotePad++
⦁ gcc
در ادامه لیست منابع المپیاد کامپیوتر مرحله دوم را ذکر کرده‌ایم:

کتاب استراتژی‌های حل مسئله، فصل‌های ۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۸ و ۱۳
کتاب آشنایی با نظریه گراف‌ها (معروف به کتاب وست)، فصل‌های ۱ و ۲

منابع دوره تابستانی المپیاد کامپیوتر

در جدول زیر منابع المپیاد کامپیوتر که برای موفقیت در مرحله سوم و دوره تابستانی نیاز دارید را همراه با مباحث مهم و منابع پیشرفته المپیاد کامپیوتر را نام برده‌ایم.

مباحثمنابع المپیاد کامپیوترمنابع پیشرفته
اصل جمع و ضربآنالیز ترکیبی دکتر علیپور، ترکیبیات آقای ثروتی
جایگشت‌ها و ترتیبآنالیز ترکیبی دکتر علیپور، ترکیبیات آقای ثروتیتمرین سؤالات مرحله اول المپیاد کامپیوتر
جایگشت با تکرار، معادله سیاله، اصل شمول و عدم شمولآنالیز ترکیبی دکتر علیپور، الفبای المپیاد ریاضی آقای محمد آبادیتمرین سؤالات مرحله اول المپیاد کامپیوتر، ۱۰۲ مسئله ترکیبیات
رابطه بازگشتیترکیبیات دکتر علیپور (زرد فاطمی)۱۰۲ مسئله ترکیبیات
لانه کبوتر، آشنایی با گراف‌ها، استقرا، گراف (مسیرها و شمارش)آنالیز ترکیبی دکتر علیپور، ترکیبیات دکتر علیپور (زرد فاطمی)، مقدمه‌ای بر نظریه گراف، الفبای المپیاد ریاضی آقای محمدآبادیاستراتژی‌های حل مسئله، نظریه گراف (وست)، ۱۰۲ مسئله ترکیبیات
دوگانه شمردن، درخت‌ها، همبندیتورنمنت شهرها، المپیاد لنینگراد، نظریه گراف (وست)تمرین سؤالات المپیادهای کشورهای مختلف
الگوریتم‌های مقدماتی، حل مسئله، گرافنظریه گراف (وست)، سؤالات سایت Project Eulerتمرین سؤالات مسابقات برنامه‌نویسی CODEFORCES و SGU
الگوریتم‌های گراف، نظریه بازی‌ها، ناورداییترکیبیات آقای ثروتی (جلد دوم)، سؤالات مسابقات آنلاینتمرین سؤالات المپیادهای کشورهای مختلف
المپیاد کامپیوتر دهم

سایت های مفید برای المپیاد کامپیوتر

از سایت‌های زیر می‌توانید برای یادگیری بیشتر استفاده کنید:

سایت باشگاه دانش‌پژوهان جوان، آشنایی با فعالیت‌های مرکز رسمی برگزاری المپیادهای علمی ایران و آخرین اخبار المپیادها
سایت المپدیا، دانش‌نامه‌ی المپیاد کامپیوتر ایران
سایت فارسی.سی.پی، شامل مجموعه‌ای از ابزارها برای استفاده از الگوریتم‌ها و منابع المپیاد کامپیوتر زبان اصلی
سایت کاهو، پرسش و پاسخ پیرامون سؤالات و منابع المپیاد کامپیوتر
سایت المپیاد جهانی کامپیوتر، آشنایی با کمیته‌ها، آمار و ارقام، اساسنامه و سیلابس المپیاد جهانی
سایت Codeshark، آرشیو سؤالات مرحله‌ی سوم
سایت Project Euler، شامل تعداد زیادی مسائل ریاضی

در المپیاد کامپیوتر بهترین نتیجه را کسب کنید

عوامل اصلی موفقیت در هر آزمونی داشتن برنامه، استراتژی مشخص و پایبندی به آن‌ها در زمان آزمون هستند. امروزه رقابت شدیدی در المپیادها وجود دارد و خصوصا برای موفقیت در مرحله تابستانی و المپیاد جهانی به سطح دانش بالایی نیاز دارید که فقط با معرفی چند کتاب نمی‌توانید به مهارت‌های لازم دست پیدا کنید. به همین دلیل علاوه بر بهترین منابع المپیاد کامپیوتر برای حل مسائل و تمرینات مفید، در نهایت به برنامه‌ریزی دقیق نیاز دارید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهترین نتیجه برسید.
شاید اولین قدم، تقویت پایه ریاضی از دوره متوسطه اول زیر نظر مجرب‌ترین معلم‌ها، باشد. استفاده از فضای تخصصی و دوره‌های آموزشی که برای پرورش استعدادها و خلاقیت شما در نظر گرفته شده، رسیدن به هدف را هموارتر می‌کند. برای مشاهده مدال‌آوران المپیادهای جهانی از جمله المپیاد کامپیوتر که در مدارس سلام درس خوانده‌اند، می‌توانید به صفحه افتخارات المپیاد مدارس سلام مراجعه کنید.

سخن پایانی

منابعی که برای هر دوره از المپیاد کامپیوتر ذکر شد را به دقت مطالعه کنید و از حل تمرینات و سؤالات المپیادهای سال‌های قبل غافل نشوید. راه پیدا کردن به هر مرحله از المپیاد به این معنی نیست که منابع مراحل قبل را کنار بگذارید. تسلط بر منابع المپیاد کامپیوتر حتی منابع مراحل قبل، احتمال موفقیت شما را بیشتر خواهد کرد.
مطالعه و شرکت در المپیاد کامپیوتر، چه مدال بیاورید و چه نه، شما را برای شرکت در المپیاد دانشجویی و مسابقات برنامه‌نویسی آماده می‌کند. بنابراین اگر از سر و کله زدن با کامپیوتر لذت می‌برید، اگر به دنیای کدنویسی و برنامه‌نویسی علاقه دارید، اگر حل مسائل و تفکر خلاقانه را دوست دارید، المپیاد کامپیوتر بهترین فرصت برای شما و آشنایی با فضای تحصیلی و شغلی برنامه‌نویسی است. هر قدمی که برای آمادگی در المپیاد کامپیوتر برمی‌دارید، فارغ از نتیجه، شما را به یک آینده درخشان نزدیک‌تر خواهد کرد.

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

منابع المپیاد کامپیوتر ، هرآنچه لازم است بدانید

جهت دانلود این مقاله به صورت فایل کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعیه ها و اخبار مجموعه مدارس سلام شماره تماس یا ایمیلتان را وارد کنید

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید