100%

salamsch.com

شرایط تغییر رشته در متوسطه دوم چیست؟ | مجموعه مدارس سلام

شرایط تغییر رشته در متوسطه دوم چیست؟

پایان سال نهم برای دانش‌آموزان متوسطه‌ی دوم، مقطع سرنوشت‌سازی است. دانش‌آموزان باید در پایان سال انتخاب رشته کنند. بعضی‌ها دقیقا مطابق استعدادها و خواسته‌هایشان، رشته تحصیلی‌شان را انتخاب می‌کنند ولی عده‌ای دیگر از دانش‌آموزان با شک و تردید وارد یکی از رشته‌های نظری یا فنی‌ و حرفه‌ای و… می‌شوند.

ولی واقعا تکلیف شک کنندگان چیست؟ باید با همان فرمان تا آخر بروند یا می‌توانند به تغییر رشته تحصیلی فکر کنند؟

خوشبختانه برای این عده از دانش‌آموزان شرایط تغییر رشته در دبیرستان وجود دارد. در این مقاله می‌خواهیم به‌طور کامل درباره شرایط تغییر رشته در دبیرستان برایتان توضیح دهیم. اگر سوال و ابهامی دراین‌باره دارید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تغییر رشته تحصیلی در دبیرستان به درد چه کسانی می‌خورد؟

تعدادی از دانش‌آموزان تا آخرین لحظات قبل از انتخاب رشته دبیرستان نمی‌توانند درست تصمیم بگیرند و نهایتا وارد رشته‌ای می‌شوند که علاقه‌ای بهش ندارند و احساس شکست می‌کنند.

عده‌ای دیگر از دانش‌آموزان هم با تصور خاصی وارد یک رشته می‌شوند و بعدا می‌بینند حال‌وهوای رشته‌ای که انتخاب کرده‌اند اصلا با علایق‌شان سازگار نیست و حالا به هر دری می‌زنند تا از این وضعیت خارج شوند.

راستش را بخواهید هر دوی این دسته‌ها باید به‌دنبال تغییر رشته تحصیلی باشند و شرایط آزمون تغییر رشته را بررسی کنند.

تغییر رشته تحصیلی در دبیرستان به درد چه کسانی می‌خورد؟

چه زمانی می‌توانیم برای تغییر رشته تحصیلی اقدام کنیم؟

تصمیم گیرندگان نظام آموزش و پرورش توانسته‌اند وضعیت دانش‌آموزان سردرگم را پیش‌بینی کنند و برهمین اساس امکان تغییر رشته را برایشان فراهم کرده‌اند. دانش‌آموزان در دو پایه تحصیلی امکان تغییر رشته را دارند:

 • تغییر رشته تحصیلی از پایه دهم به یازدهم
 • تغییر رشته تحصیلی از پایه یازدهم به دوازدهم

شرایط تغییر رشته تحصیلی دانش‌آموزان در پایه دهم به یازدهم چگونه است؟

فرض کنید شما به‌عنوان یک دانش‌آموز پایه دهم یک سال در رشته‌ای درس می‌خوانید و بعد از مدتی کش‌وقوس، تصمیم می‌گیرید رشته تحصیلی‌تان را تغییر دهید. چه راهی پیش پایتان وجود دارد؟

 1. بهتر است حداقل 15 روز قبل امتحان‌های خرداد یا شهریور پایه دهم تصمیم قطعی‌تان را بگیرید و برای تغییر رشته تحصیلی اقدام کنید.
 2. وارد سایت سناد شوید و فرم تغییر رشته دبیرستان شماره الف را دریافت کنید. هم شما هم والدین‌تان باید این فرم را پر و امضا کنید، رویش اثر انگشت بزنید و تحویل مشاور مدرسه بدهید.
 3. مشاور مدرسه باید در جریان این موضوع قرار بگیرد و فرم شما را تایید و امضا کند.
 4. اگر مشاور به هردلیلی در مدرسه نباشد، مدیر می‌تواند به‌جایش تصمیم بگیرد، فرم شما را تایید کند و برای آموزش و پرورش منطقه بفرستد.
 5. خوان بعدی تایید آموزش و پرورش منطقه است.
 6. اگر به‌سلامت از تمام این مرحله‌ها گذشتید، برای شرکت در امتحان‌ها معرفی می‌شوید. درادامه بهتان می‌گوییم چه درس‌هایی را باید برای تغییر رشته پایه دهم امتحان بدهید.
 7. اگر مدرسه یا واحد خودتان رشته‌ی مورد نظر شما را داشته باشد، داخل مدرسه امتحان می‌دهید. درغیر این‌صورت باید برای امتحان به مدرسه‌ای که توسط آموزش و پرورش هماهنگ می‌شود بروید.
 8. آخرین مرحله شرکت در آزمون تغییر رشته و گرفتن نمره‌ی قبولی است. بعد از این‌که نمره‌ی قبولی را گرفتید در لیست رشته‌ی جدید قرارتان می‌دهند.

تغییر رشته دبیرستان

برای تغییر رشته پایه دهم به یازدهم باید در آزمون چه درس‌هایی شرکت کنیم؟

لیست درس‌هایی را که برای آزمون تغییر رشته بهشان نیاز دارید، در جدول زیر برایتان آورده‌ایم.

رشته یا شاخه  رشته ریاضی رشته تجربی رشته ادبیات و علوم انسانی علوم و معارف اسلامی رشته‌های شاخه فنی‌حرفه‌ای رشته‌های شاخه کارودانش
نام دروس مورد آزمون برای تغییر رشته _ریاضی1

_شیمی1

_هندسه1 _فیزیک1

_ریاضی1

_شیمی1

_فیزیک1

_زیست‌شناسی1

_علوم و فنون ادبی1

_جامعه‌شناسی1

_اقتصاد

_منطق

_تاریخ1

_عربی1

_اصول و عقاید1

_علوم و معارف قرآنی1

شرکت در آزمون تمام درس‌های اختصاصی؛ دروس شایستگی‌های فنی و غیرفنی رشته موردنظر شرکت در تمام درس‌های آزمون‌های اختصاصی( قبولی در درس‌های شایستگی‌های غیرفنی) و گذراندن شایستگی فنی “استاندارد مهارت”
 • شما برای قبولی در آزمون تغییر رشته تحصیلی 2 فرصت دارید و باید در یکی از آزمون‌های خرداد یا شهریور شرکت کنید و نمره‌ی قبولی بگیرید.
 • بعضی درس‌ها بین رشته‌ی قبلی شما و رشته‌ی جدید مشترک هستند. اگر در این درس‌ها در رشته‌ی قبلی نمره‌ی قبولی گرفته‌اید دیگر نیاز نیست دوباره در آزمون شرکت کنید. مثلا درس ریاضی، شیمی و فیزیک بین دو رشته تجربی و ریاضی مشترک هستند. اگر شما در امتحان‌های خرداد مثلا رشته‌ی ریاضی در این درس‌ها نمره‌ی قبولی گرفته‌ای و حالا قصد تغییر رشته به تجربی را دارید می‌توانید فقط در آزمون زیست‌شناسی شرکت کنید.
 • بعضی درس‌ها بین دو رشته مشترک نیستند ولی محتوای شبیه به‌هم دارند. این درس‌ها برای تغییر رشته مورد قبول هستند و دیگر نیازی به آزمون نیست. برای این‌که اطلاعات بیشتری در این موارد بیاورید بهتر است یک مشاوره تغییر رشته دبیرستان داشته باشید.

تصویر جدول تطبیق درس‌های پایه دهم به یازدهم

جدول تطبیق درس‌های پایه دهم به یازدهم

شرایط تغییر رشته تحصیلی دانش‌آموزان دبیرستان از پایه یازدهم به دوازدهم چگونه است؟

تغییر رشته  از پایه یازدهم به دوازدهم فقط برای دانش‌آموزان شاخه نظری ممکن است. دانش‌آموزانی که می‌خواهند به رشته‌ها و شاخه‌های دیگر تغییر رشته بدهند باید از قوانین مربوط به آموزش از راه دور، مدارس بزرگ‌سالان و… استفاده کنند.

البته شرایط موافقت گرفتن برای شرکت در آزمون تغییر رشته برای دانش‌آموزان پایه یازدهم کمی پیچیده‌تر است و باید از این مراحل بگذرند:

 • موافقت مدیر واحد آموزشی
 • موافقت کمیسیون خاص اداره آموزش و پرورش شهرستان
 • موافقت کمیسیون خاص اداره آموزش و پرورش منطقه
 • موافقت کمیسیون خاص اداره آموزش و پرورش ناحیه محل تحصیل

ولی دانش‌آموزان شاخه‌ی نظری که می‌خواهند در پایه یازدهم تغییر رشته دهند باید در چه آزمون‌هایی شرکت کنند؟

رشته یا شاخه رشته ریاضی رشته تجربی رشته علوم انسانی رشته علوم ومعارف اسلامی
نام دروس مورد آزمون برای تغییر رشته _حسابان1

_شیمی2

_فیزیک2

_هندسه2

_ریاضی2

_شیمی2

_فیزیک2

_زیست‌شناسی2

_علوم و فنون ادبی 2

_جامعه‌شناسی2

_عربی تخصصی رشته2

_فلسفه2

_علوم و معارف قرآنی2

_اصول و عقاید2

_عربی تخصصی رشته2

_تاریخ تخصصی رشته2

جدول تطبیق دروس تغییر رشته از پایه یازدهم به دوازدهم

اگر در آزمون تغییر رشته تحصیلی نمره‌ی قبولی نگیریم باید چه کنیم؟

همان‌طور که بالاتر هم گفتیم شما می‌توانید قبل از امتحان‌های خرداد یا شهریور برای تغییر رشته تحصیلی تصمیم بگیرید و در آزمون‌های پیش‌رو شرکت کنید. اگر قصد تغییر رشته تحصیلی را دارید بهتر است قبل از امتحان‌های خرداد تصمیم قطعی‌تان را بگیرید. این‌طوری فرصت بیشتری برای مطالعه و قبولی در آزمون‌ها دارید. ازطرفی اگر در آزمون تغییر رشته خرداد ماه پذیرفته نشوید، می‌توانید برای شرکت در آزمون شهریور تلاش کنید و اینطوری شانس مجددی برای قبولی و تغییر رشته داشته باشید.

پس به نفع‌تان است قبل از آزمون‌های خرداد ماه حسابی سنگ‌هایتان را با خودتان وابکنید و تصمیم نهایی‌تان را بگیرید.

تکرار پایه تحصیلی ویژه‌ی چه دانش‌آموزانی است؟

دانش‌آموزانی که می‌خواهند در شاخه‌ی تحصیلی خودشان تغییر رشته بدهند امکان تکرار پایه تحصیلی ندارند. مثلا اگر شما بخواهید از رشته‌ی ریاضی به انسانی بروید باید در آزمون تغییر رشته شرکت کنید، حدنصاب قبولی را بگیرید و سال تحصیلی جدید در پایه‌ی جدید در رشته مورد نظرتان درس بخوانید.

ولی برای تغییر بین شاخه‌ای وضع متفاوت است. شما برای تغییر رشته‌ی بین شاخه‌ای می‌توانید از امکان تکرار پایه استفاده کنید و دوباره در رشته‌ای از یک شاخه‌ی جدید، پایه تحصیلی قبلی را تکرار کنید. فرض کنید می‌خواهید از رشته‌ی انسانی وارد یکی از شاخه‌های فنی بشوید. می‌توانید ازطریق سایت سناد درخواست تغییر رشته بدهید و در مراحل بعدی از امکان تکرار پایه استفاده کنید. این‌طوری اسم‌ و مشخصات‌تان از شاخه‌ی قبلی حذف می‌شود و به لیست همان پایه در شاخه‌ی جدید منتقل می‌شوید.

Which students need changing field

آیا امکان اخذ دیپلم مجدد وجود دارد؟

برای بعضی‌ها این سوال پیش می‌آید که آیا می‌توان دیپلم مجدد در دشته‌ای دیگر گرفت؟ چه کسانی برای دریافت دیپلم مجدد اقدام می‌کنند؟

بعضی از دانش‌آموزان به دلیل مهاجرت، ترک تحصیل قبلی و.. تصمیم می‌گیرند دیپلم جدید داشته باشند.

 • اگر فارغ‌التحصیل دوره‌های 6 ساله و 4 ساله‌‌ی متوسطه هستید و می‌خواهید دیپلم مجدد در شاخه‌ی کارودانش بگیرید، باید درس‌های مهارتی و شایستگی‌های فنی و شایستگی‌های غیرفنی را بگذارنید و به‌علاوه به فکر گذراندن دینی3، اخلاق3، قرآن3، عربی و زبان3 هم باشید و در تمام این دروس نمره‌ی قبولی به‌دست بیاورید.
 • اگر از دوره‌های سالی واحدی و ترمی واحدی فارغ‌التحصیل شده‌اید و دیپلم مجدد کارودانش و فنی‌حرفه‌ای می‌خواهید، باید تمام درس‌های سال دوازدهم رشته‌ی موردنظرتان را بگذرانید و گواهینامه‌ی دروس مهارتی یا همان شایستگی‌های فنی را هم دریافت کنید.

شرایط دریافت دیپلم غیرمتناظر در شاخه نظری چیست؟

فرقی نمی‌کند بخواهید دیپلم مجدد کدام رشته از شاخه‌ی نظری را دریافت کنید؛ شما باید تمام درس‌های سال دوازدهم رشته‌ی مورد نظرتان را امتحان بدهید و در همه‌شان نمره‌ی قبولی بگیرید. دراین‌صورت می‌توانید یک دیپلم مجدد بگیرید و برای هدف مورد نظرتان استفاده کنید. مثلا اگر بخواهید دیپلم مجدد ریاضی بگیرید باید در آزمون تمام درس‌های سال آخر رشته‌ی ریاضی شرکت کنید و ازشان سربلند بیرون بیایید.

شرایط دریافت دیپلم غیرمتناظر در شاخه نظری چیست؟

حرف آخر

حتما شنیده‌اید ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است. درواقع این ضرب‌المثل قرار است به ما یادآوری کند هیچ‌گاه برای شروع دوباره دیر نیست. پس هرجایی از مسیر درس یا زندگی که هستید از تغییر نترسید و اگر احساس کردید مسیر را اشتباه آمده‌اید، دست نگهدارید و برای شروع یک مسیر جدید آماده شوید.

در این مقاله سعی کردیم بهتان بگوییم برای تغییر رشته تحصیلی هم هیچ وقت دیر نیست و شما در پایه دهم و یازدهم می‌توانید برای تغییر رشته اقدام کنید. البته بهتر است قبل از هرچیز یک مشاوره تغییر رشته دبیرستان داشته باشید و از همان ابتدای مسیر، درست و اصولی پیش بروید. پس دلسرد نشوید و با قدرت به راه‌تان ادامه دهید.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام