1%

salamsch.com

بازی‌هایی برای تقویت خلاقیت در کودکان

بازی‌هایی برای تقویت خلاقیت در کودکان

خلاقیت آزادانه‌ترین شکل بیان خود است. برای کودکان هیچ چیزی به اندازه‌ی اینکه بتوانند خود را آزادانه و بدون هیچ قضاوتی ابراز کنند، رضایت بخش نیست. توانایی خلاقیت، در راستای خلق چیزی بر اساس تجربه‌ها و احساسات شخصی، می‌تواند سلامت روان کودکان را منعکس کرده و پرورش دهد. تجربه‌های کودکان در سال‌ها ابتدایی زندگی، می‌تواند خلاقیت کودکان را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

یکی از بهترین و اثرگذارترین روش‌ها در این مسیر، همراه شدن در بازی‌هایی است که به کودک اجازه می‌دهند خلاقانه چیزی را بسازد؛ در عین حال از زمانی که برای این کار سپری می‌کند نیز لذت ببرد. ما به عنوان خانواده‌ی کودک می‌توانیم با فراهم کردن بستری امن و بدون قضاوت، به راحتی این فرصت را برای کودکانمان فراهم کنیم. مشارکت در کارهای خانه را به کودکان آموزش دهید، اجازه دهید با خلاقیت کارها را پیش ببرد. در ادامه‌ی این مطلب چند بازی ساده برای افزایش خلاقیت کودکان مطرح شده. همراهمان باشید.

بیا کاردستی درست کنیم!

کاردستی درست کردن یکی از همان روش‌های موثر در افزایش خلاقیت کودکان است. کاردستی‌هایی که در این مطلب ذکر شده همگی در عین سادگی بسیار خلاقانه هستند و اغلب وسایلی که نیاز دارند، ارزان قیمت و در دسترس هستند؛ حتی شاید به راحتی در گوشه و کنار خانه هم پیدا شوند!

خط خطی کردن (DOODLE ART)

کاغذ و یک وسیله برای نقاشی کشیدن (چه مداد باشد، چه خودکار یا مدادشمعی یا هر نوشت‌افزار دیگری) تنها چیزهایی هستند که برای این سرگرمی احتیاج دارید. برای این سبک نقاشی کودکان می‌توانند به سادگی خطوطی را روی کاغذ بکشند و فضاهای خالی بین خطوط را رنگ‌آمیزی کنند. مرحله‌ی پیشرفته‌تر این بازی زمانی است که از فرزندتان بخواهید از بین همین خطوط بی‌نظم اشکال مختلفی، مثلا هیولاها و موجودات ناشناخته‌ای را پیدا کند! نکته‌ی جالب و خلاقانه در این سبک خط خطی کردن این است که هیچ‌گاه نمی‌توانید پیش‌بینی کنید در این نقاشی چه طرح یا موجودی را قرار است پیدا کنید!

خلاقیت

عروسک نمایشی برای تقویت خلاقیت

بچه‌ها در هر سنی که باشند، مجذوب عروسک‌های نمایشی می‌شوند. حرکت دادن این عروسک‌ها با دست خودشان و حرف زدن به جای آنها، برای بچه‌ها بسیار جذاب است. شما می‌توانید به همراه فرزندتان عروسک‌های نمایشی ساده‌ای همچون تصاویر زیر درست کنید.

برای این عروسک‌ها تنها به مقداری نمد، کاموا، قیچی، چشم عروسکی و چسب احتیاج دارید. این نکته را هم فراموش نکنید که برای ساخت این عروسک‌ها می‌توانید از جوراب‌های قدیمی و پارچه‌های بازیافتی نیز استفاده کنید. با استفاده از این عروسک‌ها و نمایش با آن می‌توانید کمک به ماسک پوشیدن کودکان کنید.

توانایی خلاقیت

زیورآلات مهره‌ای برای تقویت خلاقیت

همه‌ی بچه‌ها عاشق مهره‌های رنگارنگ هستند؛ دختر، پسر، کوچک، بزرگ…. فرقی نمی‌کند. اگر به بچه‌ها مقداری مهره‌ی رنگی، کاموا یا نخ و قیچی بدهید، ناخودآگاه شروع می‌کنند به رشته کردن این مهره‌ها. آنچه که برای بچه‌ها مهم است، تنوع داشتن این مهره‌های رنگی است. وقتش رسیده که مقداری از این مهره‌های رنگی و ابزار جواهرسازی را در اختیار بچه‌ها بگذارید و منتظر زیورآلات خلاقانه‌ای که می‌سازند، باشید.

خلاقیت آزادانه‌ترین شکل بیان خود است.

هیولاهای سنگی برای تقویت خلاقیت

آنچه که برای درست کردن این هیولاهای سنگی احتیاج دارید عبارت است از: چند قطعه سنگ در ابعاد مختلف، رنگ یا گواش، چشم عروسکی و چسب. اگر فکر می‌کنید حوصله‌ی ریخت و پاش‌های احتمالیِ استفاده از رنگ یا گواش را ندارید توصیه می‌کنیم از ماژیک استفاده کنید! همچنین می‌توانید مقداری نخ یا کاموا در اختیار کودکتان قرار دهید تا با کمک چسب، این هیولاها را جذاب‌تر کند. این قبیل بازی‌های در خانه برای دوران کرونا بسیار مفید است و انرژی کودک تخلیه می‌شود.

خلاقانه

گِل و خمیر بازی برای تقویت خلاقیت

فرقی نمی‌کند که خمیر بازی‌های آماده را از مغازه‌ها بخرید، یا خودتان در خانه درست کنید؛ بچه‌ها می‌توانند ساعت‌‌ها مشغول بازی کردن با آن و درست کردن شکل‌های مختلف شوند. گل، میوه، حیوانات مختلف، حتی پیتزا یا هر شکل دیگری که به ذهنتان خطور کند می‌تواند حاصل خمیربازی بچه‌ها باشد. کارهای هنری و هنر باعث تحول در کودکان می‌شود.

ممکن است فکر کنید خمیر بازی می‌تواند باعث کثیف کاری شود و یا جدا کردن خمیرهای چسبیده به لباس دردسر زیادی درست کند! اما به عنوان یک راه حل، پیشنهاد ما این است که قبل از شروع بازی، یک ملحفه‌ی قدیمی پهن کنید و از کودکتان بخواهید هنگام بازی با خمیرها روی آن بنشیند. بعد از آنکه بازی‌اش تمام شد ملحفه را با احتیاط جمع کند و تکه‌های خمیری که روی آن ریخته را قبل از آنکه به جایی بچسبند، جمع کنید. ضمن اینکه این نکته را هم در نظر داشته باشید که خمیرهای دست‌ساز خانگی راحت‌تر از دست و لباس‌ها جدا می‌شوند و دردسر کمتری برایتان درست می‌کنند؛ همچنین مواد شیمیایی ندارند و تجزیه‌پذیر هم هستند.

افزایش خلاقیت کودکان

طرز تهیه‌ی خمیربازی خانگی!

ابتدا یک پیمانه آب و چند قطره رنگ خوراکی را درون یک قابلمه بریزید و آن را روی شعله قرار دهید.

بعد از آنکه آب به جوش آمد نصف پیمانه نمک به آن اضافه کنید و آن را خوب هم بزنید تا نمک‌ها در آب حل شوند.

قابلمه را از روی شعله بردارید و یک پیمانه آرد، 1 قاشق غذاخوری روغن نباتی و 1 قاشق غذاخوری کرم تارتار به آن اضافه کنید.

ابتدا مواد را با یک قاشق چوبی مخلوط کنید و بعد از آنکه خمیر خنک شد، آن را با دست ورز دهید.

می‌توانید با همین دستور خمیرهایی در رنگ‌های مختلف درست کنید؛ یا این مقادیر را به نصف یا یک سوم تبدیل کنید تا حجم کمتری از خمیر در هر رنگ آماده کنید.

نکته: از آنجایی که رنگ به کار رفته در این خمیر رنگ خوراکی است، نباید در هنگام ورز دادن خمیر، لکه‌ی رنگ روی دستتان به جا بماند.

تقویت خلاقیت در کودکان

پیشنهاد می‌کنیم مقالات زیر را نیز مطالعه کنید.

راهکار در برابر کودک لجبار

بالا بردن اشتیاق کودک به علم آموزی

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید