1%

salamsch.com

مزایای مدارس کیف در مدرسه

همه‌ چیز در مورد مدارس کیف در مدرسه

همه‌ی دانش‌آموزها حداقل یک بار این جمله را شنیده‌اند که مدرسه خانه‌ی دوم شماست. فضایی که تا سال‌ها، بخش قابل‌توجهی از وقتشان را به خود اختصاص می‌دهد؛ چه در ساعت حضور در مدرسه برای تدریس و چه در ساعات بعد از آن برای انجام تکالیف.

طرح مدارس کیف در مدرسه، یکی از چهره‌های جدید مدرسه است که الگوی سنتی آن را بر هم می‌زند، روش جدیدی برای مدرسه تعریف می‌کند و معتقد است نه مدرسه خانه‌ی دوم است و نه خانه مدرسه‌ی دوم.

مدرسه، برای همه‌ی ما با سروکله زدن با تکالیف شب و آماده کردن درس‌های فردا گره خورده است؛ عصرهای پر استرس و دل کندن از بازی برای مشق نوشتن. اما در طرح کیف در مدرسه، که یکی از طرح‌های پیشنهادی برای استفاده‌ي بهینه از مدرسه و کاهش آسیب‌های آن است و در این مقاله از سلام به آن می‌پردازیم، پای تکالیف به خانه نمی‌رسد و کیف‌ها در مدرسه می‌مانند. این طرح ورود مدرسه و تکالیف آن را به خانه محدود می‌کند و می‌گوید: مدرسه مدرسه است و خانه خانه.

این مقاله را نیز مطالعه کنید: مشتاق کردن کودکان به علم آموزی و شناخت بهترین مدارس تهران

طرح  مدارس کیف در مدرسه

طرح کیف در مدرسه چیست؟

طرح کیف در مدرسه که گاهی اوقات مدرسه در مدرسه یا مدرسه بدون کیف هم صدایش می‌زنند، یکی از سیاست‌های آموزشی است که در کشورهای توسعه یافته ابتدا برای کمک به دانش‌آموزان در زمینه‌ی تحصیل و بعد برای رشد خلاقیتشان مطرح شد و به سرعت مورد استقبال قرار گرفت. در این طرح، دانش‌آموزان دیگر پای مدرسه را به خانه باز نمی‌کنند، تکالیفشان ازجمله نوشتن و خواندن را در مدرسه زیرنظر معلم و همراه همکلاسی‌ها انجام می‌دهند و در خانه زمانشان در اختیار خودشان است. مدارس کیف در مدرسه، اهداف زیر را دنبال می‌کنند:

  • کاهش آسیب‌های روش سنتی و دلزدگی دانش‌آموز از مدرسه
  • انجام تکالیف به صورت گروهی و تحت‌نظر معلم
  • یکنواخت و هماهنگ شدن روش انجام تکالیف مطابق با روش‌های روز
  • کمک به والدین شاغل و پرمشغله
  • افزایش کیفیت آموزش و اعتماد به نفس دانش‌آموزان
  • عدم حمل کیف و وسایل سنگین به خصوص برای دانش‌آموزان مقطع دبستان
  • استفاده از کتاب‌های الکترونیکی و کاهش کتاب‌های کاغذی
  • استفاده از سامانه اینترنتی و امکانات مدرسه برای انجام تکالیف

مروری بر تاریخچه مدارس کیف در مدرسه

تاریخچه‌ی مدارس کیف در مدرسه به اروپا برمی‌گردد؛ سروکله‌ی طرح دبستان‌ و دبیرستان کیف در مدرسه،‌ اولین بار با عنوان تکالیف شب، در سال ۱۹۶۷ در ایتالیا پیدا شد و هدفش کمک به دانش‌آموزان ضعیف‌تر بود. این طرح کم‌کم کامل‌تر شد و به جای دانش‌آموزان ضعیف، برای تمام دانش‌آموزان مطرح شد؛ طرحی که به دانش‌آموزان کمک می‌کند تکالیفشان را در محیطی رسمی، با نظم و زیر نظر معلم انجام دهند و در خانه اوقات فراغت داشته باشند.

در سال‌های اخیر، پای این مدارس به ایران باز شد. اول در شهر اصفهان و بعد در شهرهای مختلف، مدارس بدون کیف یا کیف در مدرسه تاسیس شدند و دانش‌آموزان زیادی را به خودشان جذب کردند؛ هدف این مدارس کاهش استرس دانش‌آموزان، کمک به والدین، استراحت کافی دانش‌آموز و افزایش خلاقیت و تمرکز او است.

این مقاله را نیز مطالعه کنید: نکاتی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان و بهترین مدارس متوسطه اول تهران

مدارس کیف در مدرسه

مزایا و معایب مدارس کیف در مدرسه چیست؟

مدارس کیف در مدرسه یا بدون کیف، چند سالی است در کشورهای پیشرفته مانند آلمان یا فنلاند که سیستم آموزشی موفق و قوی دارد، اجرا می‌شوند و به نتایج خوبی رسیده‌اند؛ استقبال‌ها از این طرح در بعضی کشورها به حدی بوده است که تبدیل به سیستم کلی مدارس شده است.

طرحی که ضعف‌های طرح سنتی را پوشش می‌دهد و مدرسه را برای دانش‌آموزان دوست‌داشتنی‌تر می‌کند. البته این طرح مانند هر طرح جدید دیگری معایبی نیز دارد که به مرور زمان شناسایی و برای رفعش تلاش می‌شود. در یک نگاه کلی، معایب و مزایای این طرح را می‌توان به صورت زیر مطرح کرد:

مزایای طرح کیف در مدرسه

یادگیری بهتر:

انجام تکالیف زیر نظر معلم و به صورت گروهی، باعث یادگیری بهتر می‌شود، چون با ایجاد امکان پرسش و پاسخ بین دانش‌آموز و معلم و دانش‌آموزها با یکدیگر، کیفیت انجام تکالیف و آموزش افزایش پیدا می‌کند.

 دانش‌آموزان می‌توانند در همان مدرسه نقاط ضعف‌شان را به کمک معلم حل کنند تا در طول زمان عمیق‌تر نشود. همچنین حضور در جمع هم‌سالان باعث افزایش اعتماد به نفس، خلاقیت، روحیه‌ی همکاری، آموزش مهارت‌های ارتباطی و تقویت مهارت حل مسئله در دانش‌آموز می‌شود.

کاهش استرس دانش‌آموز:

یکی از شایع‌ترین آسیب‌های روش سنتی مدارس، القای احساس اضطراب و استرس ناشی از تکالیف است که گاهی از مدرسه یک فضای ترسناک می‌سازد و بسیاری از دانش‌آموزان را با مشکلات روحی مواجه می‌کند.

در بعضی دانش‌آموزان استرس ناشی از مدرسه عمیق‌تر می‌شود و به مقاومت در برابر رفتن به مدرسه می‌انجامد. اما با اجرای طرح مدارس کیف در مدرسه، دانش‌آموز بعد از انجام تکالیف، مدرسه را در مدرسه می‌گذارد، به خانه برمی‌گردد و می‌تواند با خیال راحت به بقیه‌ی کارهایش برسد و مهارت‌های هنری و ورزشی کسب کند.

در واقع می‌توان گفت یکی از اصلی‌ترین اهداف این برنامه، تفکیک زندگی شخصی دانش‌آموز از مدرسه است. امروزه برای دانش‌آموزان، زندگی و مدرسه در هم تنیده شده‌اند و خانه در واقع ادامه‌ی مدرسه است؛ این مسئله می‌تواند باعث دلزدگی و آسیب‌های روحی و روانی شود که در طولانی‌مدت حتی می‌توانند تبدیل به بحران شوند.

 بنابراین این مدارس در کنار تحصیل باکیفیت، به زندگی شخصی دانش‌آموز هم توجه می‌کنند تا دوران کودکی و نوجوانی‌اش را با سلامت روان طی کند.

درگیری کمتر والدین:

روش‌های آموزشی مدام به روز می‌شوند و همراه کردن والدین با روش‌های جدید به انرژی و هزینه‌ی زیادی نیاز دارد؛ گاهی والدین به دلیل عدم آشنایی با روش‌های جدید، هم خودشان سردرگم می‌شوند و هم باعث سردرگمی و نگرانی دانش‌آموز و حتی گاهی آموزش اشتباه می‌شوند.

به‌علاوه ممکن است هر کدام از والدین روش خاص خودشان را برای کودک توضیح دهند و او در کلاس با شنیدن روش‌های معلم و همکلاسی‌ها دچار سرخوردگی شود. در این طرح خانواده تا حدود زیادی از جریان آموزش کنار می‌رود.

خانه و مدرسه از همدیگر فاصله می‌گیرند و در کار هم تداخل ایجاد نمی‌کنند؛ معلم در مدرسه تدریس‌ می‌کند و دانش‌آموزان هم تکالیف‌شان را انجام می‌دهند. بنابراین والدین پرمشغله نگرانی کمتری بابت روند آموزشی فرزندشان دارند، تنش‌ها و چالش‌های بین والدین و دانش‌آموز برای انجام تکالیف کاهش پیدا می‌کند و این مسئله باعث بهبود ارتباط بین فرزند و پدر و مادر می‌شود.

عدم حمل کیف و وسایل سنگین:

در دبستان‌ های کیف در مدرسه، دانش‌آموزان در مدرسه فضایی در اختیار دارند و می‌توانند لوازم التحریر و کتاب‌هایشان را آن‌جا قرار دهند. بنابراین لازم نیست هر روز وسایل را با خودشان حمل کنند؛ همین باعث می‌شود جلوی آسیب‌های ناشی از حمل وسایل سنگین در دانش‌آموزان گرفته شود. دانش‌آموزانی که کیف و وسایل سنگین حمل می‌کنند به آسیب‌هایی مانند خم شدن عضلات پشت و درد کمر و شانه و مشکلات طولانی‌مدت مربوط به ستون فقرات دچار می‌شوند.

نظم:

اجرای تکالیف در ساعاتی مشخص، باعث منظم شدن دانش‌آموز و آشنایی او با اصول زندگی صحیح و با برنامه‌ریزی می‌شود؛ در مدارس سنتی، گاهی والدین ساعت‌ها با دانش‌آموز سروکله می‌زنند و انجام تکالیف حتی گاهی بیشتر از زمان لازم، به طول می‌انجامند؛ اما این طرح باعث می‌شود دانش‌آموز عادت کند سر ساعت معینی تکالیفش را انجام دهد و تمرکزش نیز بیشتر می‌شود.

استقلال:

گاهی والدین با حساسیت بیش از حد روی تکالیف و نظارت دائم، باعث وابستگی دانش‌آموز می‌شوند؛ این دانش‌آموزها بدون حضور پدر و مادر تکالیفشان را انجام نمی‌دهند و عادت به کمک آن‌ها دارند.

 در مدارس بدون کیف، دانش‌آموز بدون حضور والدین و به‌تنهایی با تکالیفش مواجه می‌شود. این مسئله باعث استقلال، افزایش عزت نفس و اعتماد به نفسش می‌شود و بهتر می‌تواند در جمع‌های مختلف حضور پیدا کند.

تحقق کتاب‌های الکترونیکی:

این مدرسه زمینه‌ای است تا در راستای کاهش مصرف کاغذ و الکترونیکی شدن کتاب‌ها گام برداریم و دانش‌آموزان با جدیدترین متدهای آموزشی دنیا در مدارس هوشمند آشنا شوند.

معایب طرح کیف در مدرسه

دوری والدین از جریان تحصیل:

والدین از روند تحصیلی کودک دور می‌شوند و با توجه به توصیفی بودن نمرات،‌ به صورت دقیق روی وضعیت تحصیلی‌اش نظارت ندارند. البته اگر ارتباط مداوم بین والدین و کادر آموزشی مدرسه وجود داشته باشد این مشکلات تا حدود زیادی برطرف می‌شوند.

همچنین والدین می‌توانند ساعات کمی را در خانه، به بررسی وضعیت فرزندشان اختصاص دهند.

ساعات طولانی مدرسه:

ممکن است ساعات طولانی حضور در مدرسه برای دانش‌آموز سخت باشد؛ اما درعوض بچه‌ها بعد از برگشتن از مدرسه، تکلیف خاصی ندارند و می‌توانند با خیال راحت استراحت کنند و به سرگرمی‌های مورد علاقه‌شان بپردازند.

این مقاله را نیز مطالعه کنید: انتخاب مدرسه مناسب و مدارس هوشمند

آموزش مجازی

مدارس کیف در مدرسه در ایران به چه صورت هستند؟

در ایران، در سال‌های اخیر مدارس کیف در مدرسه به شهرهای زیادی سفر کرده‌اند و در مقطع دبستان، تکثیر شده‌اند. حالا در بیشتر شهرهای ایران چند مدرسه‌ی بدون کیف وجود دارد که با اجرای این طرح، سعی می‌کنند دانش‌آموزان را از مخاطرات آموزش سنتی دور کنند و سیستم آموزشی ایران را خانه‌تکانی کنند.

مدارس سلام با همراهی همه‌جانبه‌ی دانش‌آموز در مسیر تحصیلی و ساعات کاری مناسب، نوعی از مدارس بدون کیف هستند که در آن‌ها دانش‌آموز بخش عمده‌ی آموزش را در مدرسه، زیرنظر معلم و در کنار کادر مدرسه سپری می‌کند؛ بنابراین والدین می‌توانند با خیال راحت از روند تحصیلی دانش‌آموزان، آن‌ها را به این مدارس بسپارند.

مدارس بدون کیف سلام، با اجرای برنامه‌های متعدد و دعوت دانش آموزان به فعالیت‌های دوطرفه، باعث شکوفایی خلاقیت آن‌ها می‌شوند و زمینه را برای استراحت و سرگرمی بیشتر بچه‌ها در خانه فراهم می‌کنند.

این مقاله را نیز مطالعه کنید: بهترین دبستان‌های منطقه یک تهران و انتخاب بهترین مدارس ممنطقه 5 تهران

و در آخر این که

همان‌طور که بارها شنیده‌اید، بعد از خانواده، مدرسه مهم‌ترین نقش را در روند پرورش کودک و نوجوان دارد؛ مدرسه اولین اجتماعی است که کودک بعد از خانواده واردش می‌شود و در سنین نوجوانی نیز مهم‌ترین عرصه‌ی فعالیت است. اهمیت این فضا در زندگی شخصی و فردی افراد به حدی است که تاثیراتش می‌توانند تا پایان عمر همراهش بروند.

 مدارس کیف در مدرسه یا مدارس بدون کیف، یکی از جدیدترین رویکردهایی‌ست که در تکمیل رویکردهای پیشین، باعث می‌شود حضور مدرسه در زندگی دانش‌آموز به ساعات معینی محدود شود و تمام روزش را با انجام تکالیف یا استرس انجام تکالیف به پایان نرساند. همچنین در این نوع مدارس دانش‌آموز می‌تواند با تبادل بهتر اطلاعات با معلم و همکلاسی‌ها، از نظر تحصیلی آمادگی بهتری برای مقاطع بالاتر پیدا کند.  

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

همه‌ چیز در مورد مدارس کیف در مدرسه

جهت دانلود این مقاله به صورت فایل کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعیه ها و اخبار مجموعه مدارس سلام شماره تماس یا ایمیلتان را وارد کنید

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید