1%

salamsch.com

معرفی رشته فیزیوتراپی؛ تلفیق طب و توان‌بخشی

رشته فیزیوتراپی یکی از رشته‌های پیراپزشکی است که دانش آموزان رشته تجربی می‌توانند در دانشگاه به سراغش بروند. در این رشته برخلاف سایر رشته‌های علوم پزشکی از انواع داروهای شیمیایی استفاده نمی‌شود و متخصص فیزیوتراپی سعی می‌کند با کمک روش‌های فیزیکی مختلف به درمان و بهبود عملکرد سیستم اسکلتی، عصبی و ماهیچه‌ای بیمار کمک کند.

اما برای ورود به رشته فیزیوتراپی باید حداقل چه رتبه‌ای کسب کنیم؟ برای پیدا کردن پاسخ این سوال و همچنین سوال‌هایی مثل بازار کار رشته فیزیوتراپی چگونه است؟ یا دروس تخصصی رشته فیزیوتراپی در دانشگاه چیست؟ و کلی مطلب دیگر، همراه این مقاله‌ی سلام و معرفی رشته فیزیوتراپی باشید. برای مطالعه در مورد بازار کار رشته تجربی به مقاله شغل های رشته تجربی مراجعه کنید

قدم اول؛ معرفی رشته فیزیوتراپی

فیزیوتراپی همان‌طور که از اسمش پیداست، از ترکیب دو واژه «فیزیو» به معنای «کارکرد و فیزیک بدن» و «تراپی» به معنای «درمان» ایجادشده است.

شاخه‌های درمانی فیزیوتراپی بسیار گسترده است و یک کارشناس فیزیوتراپی ماهر می‌تواند در چندین و چند شاخه به بیماران کمک کند و در درمان بیماری‌هایی مثل آرتروزها، آرتریت، تضعیف اعصاب به خاطر ابتلا به بیماری‌هایی مثل سرخجه، سفلیس، مننژیت، انواع اختلالات جسمی حرکتی در اطفال مثل سندرم ارب یا تورب تیکولی و اختلالات ساده‌تری مثل کف پای صاف در کنار کاهش آثار جانبی انواع سکته‌ها، بیماری‌های دوران سالمندی و … کمک کند یا سرعت پیشرفت بیماری را کم کند.

کارشناس‌های فیزیوتراپی برای درمان تمام این بیماری‌ها از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. گاهی به سراغ استفاده از وسایلی مثل قرقره یا انواع وسایل بدن‌سازی می‌روند(مکانوتراپی)؛ بعضی‌اوقات از آب‌درمانی کمک می‌گیرند  البته با توجه به وخامت شرایط بیمار از روش‌هایی مثل  امواج نوری، امواج مادون‌قرمز، لیزر و… استفاده می‌کنند.

بنابراین یک فیزیوتراپ علاوه بر اینکه باید حافظه‌ای و توان یادگیری قوی برای درک و به خاطر سپردن ساختمان بدن انسان و چگونگی کارکردهای اعضا را داشته باشد، باید بتواند با صبر و حوصله با بیماران مختلفی از گروه‌های سنی متفاوت ارتباط برقرار کند و البته با پشتکار زیاد به بیمارانی که گاهی حوصله یا توان تکمیل درمان را ندارند، کمک کند.

یک فیزیوتراپ باید توان یادگیری قوی برای درک ساختمان بدن انسان و چگونگی کارکردهای اعضا را داشته باشد.

قدم دوم؛ حداقل رتبه برای قبولی در رشته فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی یکی از رشته‌های زیرگروه یک تجربی است و برای قبولی در آن باید رتبه‌ی نسبتاً خوبی کسب کنید و البته در درس‌هایی مثل شیمی، زیست و فیزیک خودی نشان بدهید.

حداقل رتبه برای ورود به این رشته و تحصیل در دانشگاه‌های تراز اولی مثل شهید بهشتی و  علوم پزشکی تهران حدود 4381 تا 10000 است. که البته با توجه به سهمیه مناطق این رتبه‌ها تا حدودی تغییر می‌کند. و البته تعدادی از دانشجویان در مرحله‌ی ظرفیت مازاد پذیرفته می‌شوند؛

نکته‌ی مهم این‌که:

گاهی رشته فیزیوتراپی با رشته طب فیزیکی به‌عنوان دو رشته یکسان معرفی می‌شوند؛ اما درواقع این‌طور نیست. پس تفاوت طب فیزیکی با فیزیوتراپی چیست؟

رشته طب فیزیکی شاخه‌ای از رشته‌های پزشکی است و برای قبولی در آن باید با کسب رتبه‌ی بالا ابتدا هفت سال درس بخوانید تا بتوانید مدرک پزشک عمومی دریافت کنید، بعدازآن هم می‌توانید در آزمون دستیاری شرکت کرده و وارد رشته طب فیزیکی بشوید.  دکتر طب فیزیکی درواقع سعی می‌کند بیماران نیازمند به جراحی را با روش‌های کم تهاجم‌تر مثل مزوتراپی و… درمان کند.

درحالی‌که مدت تحصیل در رشته فیزیوتراپی تنها چهار سال(در مقطع کارشناسی) است و برای قبولی در آن می‌توانید روی رتبه‌های چهاررقمی هم حساب کنید.

تفاوت طب فیزیکی با فیزیوتراپی چیست؟

قدم سوم؛ دروس رشته فیزیوتراپی در دانشگاه

دانشجویان رشته فیزیوتراپی در مقطع کارشناسی علاوه بر مطالعه‌ی دروس عمومی‌ای مثل ادبیات، تربیت‌بدنی، تاریخ و تمدن و… باید بتوانند 47 واحد دروس پایه، 44واحد دروس تخصصی و 24 واحد کارآموزی را با موفقیت بگذرانند.

دروس پایه رشته‌ی فیزیولوژی شامل استخوان‌شناسی، بافت شاسی، آناتومی، ژنتیک، روانشناسی عمومی معلولین، روان‌پزشکی، فیزیک برای فیزیوتراپی، آناتومی اعصاب، نورولوژی، فیزیولوژی، رشد روانی-حرکتی در کودکان و اطفال، کمک‌های اولیه، رادیولوژی، جراحی عمومی، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های تنفسی و عروق، بیماری‌های داخلی و روماتولوژی است.

دروس تخصصی رشته فیزیولوژی کمی پیچیده‌تر است و دانشجویان با درس‌هایی مثل الکترو‌تراپی، آشنایی با طب فیزیکی و اصول توان‌بخشی، اندازه‌گیری و ارزشیابی دستگاه عضلانی و اسکلتی، بیوشیمی و داروشناسی، تشریح، بیومکانیک و کینزیولوژی، درمان‌های دستی، وسایل کمکی و اندام‌های مصنوعی، درمان مبتنی بر شواهد، اخلاق حرفه‌ای،  فیزیوتراپی اعصاب، فیزیوتراپی بیماری‌های قلبی، فیزیوتراپی بیماری‌های تنفسی و… سروکار دارند.

در دوره‌ی کارآموزی رشته فیزیوتراپی هم دانشجویان باید در بخش‌های مختلف درمانی ازجمله بخش اطفال، سالمندان، ارتوپدی و بیماری‌های مستقل به مشاهده بیماری‌ها و بعد ارائه و تمرین درمان بپردازند. دانشجویان همچنین باید در درمان بیماری‌های ناشی از سوختگی، قلب و عروق، بیماری‌های تنفسی و اعصاب مشارکت کرده و دوره‌های کارآموزی را بگذرانند.  

بعد از اتمام دوره‌ی کارشناسی دانشجویان می‌توانند در مقطع ارشد و در طی دو سال دریکی از گرایش‌های فیزیوتراپی ورزشی یا فیزیوتراپی ادامه تحصیل بدهند.

خوب است بدانید که امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری و در گرایش‌های آناتومی، تشریح و فیزیوتراپی و فیزیولوژی برای دانشجویان فیزیوتراپی هم فراهم است.

البته اگر به این شغل علاقه دارید اطلاعاتی هم راجع به رشته اعضای مصنوعی کسب کنید برای شناخت این رشته مقاله رشته اعضای مصنوعی را مطاله کنید

دروس رشته فیزیوتراپی در دانشگاه

قدم چهارم؛ موقعیت شغلی و درآمد رشته فیزیوتراپی

دانشجویان فیزیوتراپی بعد از پایان دوره تحصیلی می‌توانند در مراکز توان‌بخشی، بیمارستان‌ها و یا کلینیک‌ها مشغول به کار شوند. همچنین می‌توانند به‌صورت خصوصی کلینیک یا مطب خودشان را دایر کنند و یا به‌عنوان فیزیوتراپ خصوصی راهی خانه‌ی بیماران کم‌توان‌تر شوند.

درآمد رشته فیزیوتراپی هم مثل بسیاری از شغل‌ها و رشته‌ها به سطح تحصیلات، تجربه و منطقه و محل کار بستگی دارد. بااین‌وجود با توجه به بالا رفتن سن جمعیت کشور و افزایش سالمندان، افزایش توجه خانواده‌ها به نقص‌های جزئی اسکلتی کودکان و اطفال و تلاش برای رفع آن‌ها بازار رشته فیزیوتراپی هنوز اشباع‌نشده است و فارغ‌التحصیل این رشته می‌توانند آینده‌ی مالی نسبتاً مناسبی داشته باشند.

دانشجویانی که تا مقطع دکتری به تحصیل ادامه دهند هم می‌توانند به‌عنوان کادر آموزشی در مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌ها استخدام شوند.

همچنین اگر در گرایش فیزیوتراپی ورزشی در مقطع کارشناسی ارشد درستان را ادامه بدهید می‌توانید به‌عنوان کارشناس فیزیوتراپی ویژه ورزشکاران کارتان را ادامه بدهید که در صورت تجربه‌ی کافی درآمد خوبی نصیبتان می‌کند.

ضمن این‌که امکان ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در خارج از کشور هم فراهم است و فارغ‌التحصیلان می‌توانند برای کار راهی کشورهای دیگر شوند.

در آخر اینکه

در این مطلب از هوش و درک بالا  همچنین توانایی همدلی با بیماران به‌عنوان ویژگی‌های اصلی یک فیزیوتراپ گفتیم. البته همان‌طور که اشاره شد توانایی‌های روحی و ذهنی صرفاً کافی نیست و برای تبدیل‌شدن قبل از هر چیز باید بتوانید با افزایش مهارت در دروس زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک حداقل رتبه برای ورود به رشته فیزیوتراپی را به دست آورید.

همچنین به بررسی تفاوت رشته طب فیزیکی به‌عنوان یکی از شاخه‌های پزشکی و فیزیوتراپی پرداختیم و درنهایت در رابطه با دروس رشته فیزیوتراپی و آینده‌ی شغلی این رشته صحبت کردیم.

حالا کافی است چشمانتان را ببندید تا تصویری روشن از خودتان به‌عنوان یک کارشناس فیزیوتراپی داشته باشید، تصویرتان در آینده را دوست دارید؟ خب برای رسیدن به آن باید از همین امروز آستین‌ها را بالا بزنید و برای تست و کنکور یا یک انتخاب رشته‌ی صحیح آماده شوید.

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

معرفی رشته فیزیوتراپی؛ تلفیق طب و توان‌بخشی

جهت دانلود این مقاله به صورت فایل کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعیه ها و اخبار مجموعه مدارس سلام شماره تماس یا ایمیلتان را وارد کنید

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید