1%

salamsch.com

همه‌چیز در مورد رشته داروسازی

داروسازی یکی از انتخاب‌های پرطرفدار دانش‌آموزان رشته تجربی است؛ رشته‌ای جذاب، حساس و نیازمند به علاقه و پشتکار و پرکاربرد که تاثیر زیادی در علوم مربوط به سلامت دارد. در هر صورت پیش از انتخاب این رشته، بهتر است معرفی جامع رشته داروسازی را بخوانید، از جزئیاتی مثل رتبه لازم برای رشته داروسازی ، بازار کار، آینده شغلی و درآمدش مطمئن شوید. قدم گذاشتن بدون شناخت و علاقه، در مسیر هر رشته‌ای، حتی رشته‌های پرطرفداری مثل داروسازی، ریسک بزرگی است. معرفی جامع رشته داروسازی ، می‌تواند راهنمایی خوب برای قدم گذاشتن در این مسیر باشد. اگر دانش آموز رشته تجربی هستید، اگر رشته داروسازی یکی از انتخاب‌های‌تان است، در این مقاله از سلام همراه باشید تا زیروبم این رشته را بشناسید. 

همه چیز درمورد رشته داروسازی

رشته داروسازی چیست و چه شرایطی دارد؟

رشته داروسازی ، رشته زیرگروه دو گروه علوم تجربی، همان‌طور که از نامش پیداست، با داروها سروکار دارد. رشته‌ای حساس که کاربرد زیادی در پزشکی و حتی صنعت دارد. با این حال تولید داروها و بی‌نیازی از داروهای خارجی، تمام تعریف رشته‌‌ی داروسازی نیست؛ به‌طور کلی، رشته‌ی داروسازی هدف‌های زیر را دنبال می‌کند:

  • ارتقای سطح علمی کشور در زمینه علوم دارویی؛ تولید داروهای مختلف و بی‌نیازی از واردات دارو
  • دستاوردهای نو در سطح دنیا و امکان صادرات دارو به کشورهای دیگر
  • بررسی میزان اثرگذاری و فواید و عوارض داروهای موجود
  • کمک به صنایع بهداشتی
  • کنترل وضعیت کارخانه‌‌های تولید دارو و کنترل کیفیت داروهای تولید شده
  • همکاری با پزشک‌ها جهت ارتقای وضعیت درمان کشور
  • شرکت در پژوهش‌های مرتبط با علوم پزشکی

یکی از رایج‌ترین سوالات شما در مورد این رشته این است که رشته داروسازی چند سال است ؟ با انتخاب این رشته‌ی پرکاربرد، در صورت پذیرفته شدن وارد دوره‌ی ۵.۵ تا ۶ ساله‌ی مقطع دکتری عمومی می‌شوید. بازه دو ساله دروس علوم پایه و بازه چهار ساله دروس تخصصی. بعد از دو سال، با گذراندن دروس واحدهای درسی علوم پایه، باید در آزمون علوم پایه شرکت کنید تا مجوز گذراندن دروس تخصصی‌تر را بگیرید.

همچنین فارغ‌التحصیلان این رشته بعد از پایان دوره‌ی شش ساله باید طرح اجباری بگذارنند؛ این طرح در نقاط محروم سپری می‌شود.

شرایط ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر به چه صورت است؟

بهتر است از همین الان،‌ فرصت‌های آینده‌ی رشته‌تان را بدانید تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید؛ در این رشته، بعد از گذراندن دوره‌ی عمومی، در صورتی که می‌خواهید این مسیر را ادامه بدهید، انتخاب‌های مهیج و متنوعی پیش‌روی شماست؛ می‌توانید در آزمون دوره تخصصی شرکت کنید و در یکی از گرایش‌ها به ادامه‌ی مسیر رشته داروسازی بپردازید. گرایش‌های این رشته در مقاطع بالاتر عبارت‌اند از:

شیمی دارویی، داروسازی بالینی، داروشناسی، فارماسیوتیکس، سم شناسی، کنترل دارو، بیوتکنولوژی دارویی، نانوفناوری دارویی، اقتصاد و مدیریت دارو، فارماکوگنوزی، داروسازی هسته‌ای یا رادیوفارماسی.

شرایط ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر به چه صورت است؟

آشنایی با دروس رشته داروسازی

دروس رشته داروسازی
دروس علوم پایهدروس تخصصی
انگل‌ شناسی‌ و قارچ ‌شناسی‌، بیولوژی‌ نظری‌، فیزیک‌ نظری‌، ریاضیات‌ پایه‌ و مقدمات‌ آمار، شیمی‌ عمومی‌، شیمی‌ آلی‌، تشریح‌، اصول‌ خدمات‌ بهداشتی‌، آمار حیاتی‌، کمک‌‌های‌ اولیه‌، بیوشیمی‌، شیمی‌ تجزیه‌، کامپیوتر، فیزیولوژی، ایمونولوژی‌، میکروب ‌شناسی‌ نظری‌ و عملی‌بیوفارماسی، تغذیه‌ و رژیم‌ درمانی‌، گیاه‌ شناسی‌ دارویی‌، اشکال‌ دارویی‌، مدیریت‌ در داروسازی‌، درمان‌ شناسی‌، اطلاعات‌ دارویی‌، شیمی‌ دارویی‌، فارماکولوژی‌، مفردات‌ پزشکی‌ ،گیاه ‌شناسی‌ داروسازی، فرآورده‌ های‌ دارویی‌ بیولوژیکی‌، فیزیکال‌ فارماسی‌، روش‌ های‌ دستگاهی‌، سم ‌شناسی‌، داروسازی‌ صنعتی‌، کارآموزی‌ صنعت، مواد خوراکی‌ نظری‌‌، کنترل‌ میکروبی‌ دارویی‌، زبان‌ تخصصی‌، مقدمات‌ داروسازی‌‌، کارآموزی‌ داروخانه‌

برای موفقیت در رشته داروسازی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشیم؟

موفقیت در رشته داروسازی، مثل هر رشته‌ی دیگری در گام اول نیازمند علاقه است؛ اول از خودتان بپرسید به کار در این حوزه از علوم پزشکی و درمانی علاقه دارید یا خیر؟ در گام بعدی باید به مطالعه و پژوهش نیز علاقه‌مند باشید، داروسازی علمی در جریان است که هرروز به دستاوردهای تازه‌ای می‌رسد، برای موفقیت در این رشته باید تشنه‌ی پژوهش،‌ تفکر و کشف باشید. بنابراین اگر فردی با پشتکار هستید و مایلید علوم روز دنیا را دنبال کنید، رشته‌ی داروسازی با آغوش باز پذیرای شماست.

در گام بعدی باید روحیه‌ی همکاری بالایی داشته باشید؛ شما در این رشته با افراد مختلفی از اقشار مختلف در ارتباط هستید، با مسئولان داروخانه‌ها، با پزشک‌ها، با بیمارها، با تیم تحقیقاتی، با مدیران کارخانه‌ها و صنایع.

اگر در دوران دبیرستان به دروس شیمی، فیزیک، فیزیولوژی و ریاضی علاقه داشته‌اید، در این رشته هم می‌توانید به موفقیت برسید؛ همچنین برای اطلاع از تغییرات روز دنیا، بهتر است به زبان انگلیسی مسلط باشید.

آینده‌ی شغلی رشته داروسازی چه وضعیتی دارد؟

آینده شغلی داروسازی نسبت به سایر زیرشاخه‌های پزشکی، وضعیت بهتری دارد و روشن‌تر است. شما بعد از فارغ‌التحصیلی از این رشته‌‌ی پرکاربرد، مکان‌های متنوعی برای شروع فعالیت‌تان می‌توانید انتخاب کنید؛ کارخانه‌های داروسازی،‌ کارخانه‌های تولید لوازم آرایشی و بهداشتی، تاسیس داروخانه، بخش علوم دارویی آزمایشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، بخش سیاست‌گذاری‌های دارویی و… به‌طور کلی بازار کار رشته داروسازی متنوع و پررونق است و اکثر فارغ‌التحصیلانش مشغول به کار می‌شوند.

درآمد رشته داروسازی با توجه به مهارت، بخش کاری و سوابق متغیر است و بازه‌ی متنوعی دارد.

چطور می‌توانیم در رشته داروسازی پذیرفته شویم؟

داروسازی از رشته‌های برتر علوم تجربی است؛ رشته‌ای پرطرفدار که بازار رقابتش داغ و پرترافیک است. برای قبولی در رشته داروسازی، طبیعتا گام اول مطالعه‌ی هدفمند و مداوم است. شیمی و زیست‌شناسی بیشترین ضرایب برای قبولی در داروسازی را دارند، با این حال این به معنای کم‌اهمیت بودن دروس دیگر نیست! شما به تمام دروس رشته تجربی برای موفقیت در این مسیر نیاز دارید.

رتبه لازم برای رشته داروسازی ، با توجه به دانشگاه متفاوت است؛ بهترین روش برای اطلاع از حداقل رتبه لازم برای قبولی در رشته داروسازی، مطالعه‌‌‌ی کارنامه‌ی داوطلبان سال گذشته است. رشته داروسازی در دانشگاه روزانه، آزاد و پردیس خودگردان ارائه می‌شود.

چطور می‌توانیم در رشته داروسازی پذیرفته شویم؟

در آخر اینکه… دانشجویان داروسازی چه می‌گویند؟

اگرچه نظرات در مورد رشته داروسازی متفاوت است، با این حال اکثریت قابل توجه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی، از خواندن این رشته پشیمان نیستند؛ با این حال توصیه می‌کنند اگر به مطالعه‌ی فراوان، پژوهش و تحقیق علاقه‌مندید، وارد این مسیر شوید، و در صورت ورود و علاقه، آینده‌ی روشنی انتظارتان را می‌کشد.

و در آخر این‌که

رشته داروسازی ، به‌عنوان رشته‌ای مهم در زمینه‌ی علوم پزشکی، گزینه‌ی مدنظر بسیاری از پشت کنکوری‌هاست. رشته‌ای حساس و مهم که نقش غیرقابل‌انکاری در کیفیت درمانی کشور دارد، نقشی که می‌تواند در حد یک پزشک در درمان موثر باشد.

معرفی جامع رشته داروسازی در این مقاله، به شما کمک می‌کند با چشم باز و آگاهانه حرکت کنید، نقاط قوت و ضعف‌تان را بسنجید، علائق و دورنمای آینده‌تان را بررسی کنید و بهترین گزینه را انتخاب کنید. در کل بهتر است بدانید موفقیت در این رشته، به مجموعه‌ای از علاقه، میل به مطالعه و پژوهش، صبوری و مسئولیت‌پذیری نیاز دارد؛ اگر این مجموعه‌ را در درون خودتان پیدا کرده‌اید، برای یک مسیر سخت و در عین حال شیرین آماده شوید.

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

همه‌چیز در مورد رشته داروسازی

جهت دانلود این مقاله به صورت فایل کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعیه ها و اخبار مجموعه مدارس سلام شماره تماس یا ایمیلتان را وارد کنید

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید