1%

salamsch.com

همه‌چیز در مورد رشته دندانپزشکی

دندانپزشکی یکی از مشهورترین رشته‌های علوم تجربی است که طرفداران بسیاری دارد و در مسیرش ترافیک سنگینی برپاست. دندانپزشکی، زیرگروه یک گروه علوم تجربی، با سلامت دهان و دندان سروکار دارد. برای انتخاب این رشته، باید از زیروبمش خبر داشته باشید. معرفی رشته دندانپزشکی می‌تواند کمک‌تان کند پیش از ورود به این مسیر نه‌چندان هموار ولی زیبا برای علاقه‌مندان، آگاهی کاملی داشته باشید.

در این مقاله از سلام، می‌توانید هر آن‌چه لازم است در مورد آینده شغلی رشته دندانپزشکی و تمام ویژگی‌هایش بدانید. بنابراین اگر رشته‌ی دندانپزشکی یکی از گزینه‌های‌تان است، اگر برای انتخابش تردید دارید، خواندن این مقاله می‌تواند راه را برای‌تان روشن کند.

رشته دندانپزشکی چیست و چه شرایطی دارد؟

رشته‌ی دندانپزشکی، یکی از رشته‌های زیرگروه یک گروه علوم تجربی است. رشته‌ای در مورد سلامت دهان و دندان که نه‌تنها با درمان سروکار دارد، بلکه نیاز به ذوق و قریحه‌ و زیباشناسی نیز دارد. رشته‌ی دندانپزشکی از نگاهی یک رشته‌ی هنری نیز هست، چرا‌که با زیبایی چهره سروکار دارد.

یکی از شایع‌ترین سوال‌ها در مورد این رشته این است که رشته‌ی دندانپزشکی چند سال است ؟ رشته‌ی دندانپزشکی از دو دوره‌ی دو و چهار ساله تشکیل شده است؛ یعنی در مجموع شما یک مسیر شش ساله در پیش دارید. دو سال اول، مخصوص دروس علوم پایه است؛ بعد از گذراندن این دوره، وارد دوره‌ی چهارساله‌ی دروس تخصصی می‌شوید.

شما در طول دوره‌ی تحصیلی شش ساله‌تان، دو آزمون مهم بر سر راه دارید؛ بعد از گذراندن دروس علوم پایه دندانپزشکی ، باید در آزمون جامع علوم پایه شرکت کنید تا مجوز حضور در دوره‌ی تخصصی را دریافت کنید؛ همچنین قبل از دوره‌ی کارورزی هم آزمونی به نام پیش کارورزی پیش‌رو دارید؛ باید حداقل نصف نمره را دریافت کنید تا بتوانید وارد دوره‌ی کارورزی شوید.

آشنایی با دروس رشته دندانپزشکی

دروس رشته دندانپزشکی
دروس پایهدروس تخصصی
فیزیک پزشکی، بیوشیمی، بافت‌شناسی انسانی، جنین‌شناسی، تشریح، ژنتیک انسانی، میکروب‌شناسی، ایمنی شناسی، فیزیولوژی روان‌شناسی عمومی آسیب‌شناسی عمومیکالبدشناسی و مورفولوژی دندان، زبان خارجی اختصاصی، جنین و بافت‌شناسی فک و دهان، آسیب‌شناسی دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، بیماری‌های دهان و تشخیص، بیولوژی دهان، پریودنتولوژی، دندان‌پزشکی ترمیمی (پروتز متحرک پارسیل، پروتز ثابت، پروتز کامل)، جراحی دهان و فک و صورت، دندان‌پزشکی کودکان، رادیولوژی دهان، گوش و حلق و بینی، نظام پزشکی و طب قانونی، بهداشت عمومی و اکولوژی، بهداشت محیط زیست، دندان‌پزشکی مجتمعی، بیماری‌های روانی، بیماری‌های درونی، فارماکولوژی، بهداشت دهان و تغذیه، دندان‌پزشکی پیش‌گیری مواد دندانی و پایان‌نامه (رساله)‌

مسیر دندانپزشکی در مقاطع بالاتر

دانشجویان دندانپزشکی بعد از گذراندن دوره‌ی عمومی، می‌توانند در آزمون تخصص شرکت کنند. آزمون تخصص گرایش‌های متنوعی دارد که هر کس با توجه به مهارت‌ و علاقه‌اش یکی از این گرایش‌ها را انتخاب می‌کند؛ گرایش‌هایی مثل ارتودنتیکس، اندودنتیکس، پریودنتیکس، دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی، جراحی فک و دهان و صورت، دندانپزشکی کودکان و پروتزهای دندانی.

آینده شغلی دندانپزشکی به چه صورت است؟

در سال‌های جدید، استقبال دانشجویان و افزایش ظرفیت‌ها، بازار کار رشته‌ی دندانپزشکی را نیز دچار مشکل اشباع کرد. بنابراین برای ایجاد امنیت شغلی و تضمین آینده شغلی رشته دندانپزشکی ، به خصوص در کلان‌شهرها، نیاز به پشتکار و مهارت زیادی دارید. همچنین افزایش آگاهی‌ها در مورد بهداشت دهان و دندان، سرانه‌ی مراجعه به دندان‌پزشک را تا حدودی محدود کرده است؛ با این‌حال معجون مهارت، علاقه، پشتکار و صبر می‌تواند آینده‌ی روشن و درخشانی را برای شما رقم بزند. یک دندانپزشک بعد از گذراندن دوره‌ی شش ساله، می‌تواند در زمینه‌های زیر مشغول به کار شود:

  • درمان و ویزیت بیمار در مراکز درمانی دولتی مثل بیمارستان‌ها و درمانگاه
  • درمان و ویزیت بیمار در مطب خصوصی به صورت فردی یا با همکاری افراد دیگر
  • شرکت در پروژه‌های پژوهشی مربوط به سلامت دهان و دندان
  • استخدام در مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌ها و تدریس در رشته‌ی دندانپزشکی

درآمد رشته دندانپزشکی به چه صورت است؟

دندانپزشکی همیشه به‌عنوان رشته‌ای پردرآمد شناخته می‌شود. البته درآمد دندانپزشکی نسبت به سابقه و مهارت شما و هم‌چنین فضای شغلی‌تان متفاوت است؛ طبیعی است که دندانپزشک‌های مراکز دولتی نسبت به همکارانشان در بخش خصوصی درآمد کمتری دارند. با این حال درآمد دندانپزشکی نسبت به سایر رشته‌ها از وضعیت مطلوب‌تری برخوردار است؛ البته مسیر رسیدن به آن نیز بی دست‌انداز نیست.

درآمد رشته دندانپزشکی به چه صورت است؟

برای موفقیت در مسیر پزشکی به چه توانایی‌هایی نیاز داریم؟

موفقیت در مسیر دندانپزشکی، مثل هر مسیر دیگری در گام اول نیاز به علاقه دارد. در ادامه، باید در دروس زیست‌شناسی و شیمی مطالعه‌ی خوبی داشته باشید، از ذوق و خلاقیت هنری بی‌بهره نباشید، قدرت دست‌های‌تان قابل قبول باشد و بدانید با مسیر چندان همواری روبه‌رو نیستید.

دندانپزشکی، همان‌طور که گفتیم علاوه بر درمان، با زیبایی نیز ارتباط تنگاتنگی دارد، بنابراین درک زیباشناسی و توانایی ظریف کار کردن، از ملزومات موفقیت یک دندانپزشک است.

چه‌طور در رشته دندانپزشکی پذیرفته شویم؟

همان‌طور که گفتیم، مسیر رسیدن به رشته‌ دندانپزشکی ، مسیر پرترافیکی است. برای موفق شدن در این رقابت نفس‌گیر، در گام اول باید یک برنامه‌ی اصولی داشته باشید؛ برنامه‌ای که با توجه به ضریب‌های هر درس، برای‌تان ساعت مطالعاتی تعیین کرده باشد. باید در اجرای برنامه‌تان ثابت‌قدم باشید و حرفه‌ای عمل کنید. مرور سوالات سال‌های قبل در ماه‌های پایانی می‌تواند گام بزرگی برای قبولی در رشته دندانپزشکی باشد.

اگر می‌خواهید بدانید رتبه لازم برای دندانپزشکی چند است؟ به کارنامه‌ی داوطلبان کنکور سال قبل مراجعه کنید. وضعیت قبولی در این رشته، هر سال با توجه به میزان ظرفیت دانشگاه‌ها متفاوت است.

دندانپزشکی از نگاه دانشجویان دندانپزشکی

قطعاً یکی از بهترین‌ راه‌های شناخت هر مسیری، پرس‌وجو از کسانی‌ست که قبلاً پا در این مسیر گذاشته‌اند. دیدگاه دانشجویان دندانپزشکی از این رشته، می‌تواند راهنمای بزرگی برای شما باشد. بررسی نظرات در مورد رشته دندانپزشکی نشان می‌دهد مزیت این رشته نسبت به سایر رشته‌های علوم تجربی، زود به نتیجه رسیدن است. شما بعد از پایان دوره‌ی شش ساله که ممکن است تا شش‌ونیم سال نیز طول بکشد، می‌توانید مشغول به کار شوید. همچنین از مزیت‌های رشته دندانپزشکی این است که برای رسیدن به درآمد ایده‌آل، لزومی ندارد حتماً درس‌تان را تا تخصص ادامه دهید؛ هر چند طبیعتاً تخصص باعث افزایش مهارت‌ها و وضعیت‌ شغلی‌تان می‌شود، اما در دندانپزشکی، برخلاف رشته‌ی پزشکی، فاصله‌ی بین دوره‌ی عمومی و تخصص زیاد نیست.

همچنین برای موفقیت در مسیر دندانپزشکی، باید مهارت بالایی در کار عملی داشته باشید؛ یک دندانپزشک بر خلاف یک پزشک چندان با نسخه‌نویسی سروکار ندارد و باید توانایی کارهای عملی را داشته باشد.

از مزایای رشته‌ی دندانپزشکی این است که خطر جدی بیمار را تهدید نمی‌کند؛ همچنین با شیفت شب نیز مواجه نخواهید شد، دروس تئوری نیز نسبت به رشته‌های پزشکی و داروسازی سبک‌تر هستند؛ با این وجود باید خودتان را برای کارهای عملی آماده کنید.

دندانپزشکی از نگاه دانشجویان دندانپزشکی

و در آخر این‌که

پا گذاشتن در مسیرهای ناشناخته ریسک است؛ از جایی‌که رشته‌ی تحصیلی در تمام ابعاد زندگی‌تان تاثیر دارد، توصیه می‌کنیم در این مورد ریسک نکنید. دندانپزشکی جز رشته‌های جذاب و موجه علوم تجربی است؛ رشته‌ای که داوطلبان زیادی دارد. معرفی رشته دندانپزشکی می‌تواند به شما نشان دهد که آیا این رشته برای‌تان مناسب است یا خیر. با این حال توصیه می‌کنیم پیش از گرفتن تصمیم تا حد ممکن تحقیق کنید، معایب و مزایای رشته را بسنجید و آگاهانه تصمیم بگیرید. در این مقاله از سلام تا حدودی با این رشته‌ی جذاب آشنا شدید، اما می‌توانید با صحبت با دانشجویان رشته دندانپزشکی ، ابهام‌های‌تان را برطرف کنید.

Share on whatsapp
Share on telegram
مقالات و نشریه‌های مجموعه مدارس سلام

همه‌چیز در مورد رشته دندانپزشکی

جهت دانلود این مقاله به صورت فایل کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعیه ها و اخبار مجموعه مدارس سلام شماره تماس یا ایمیلتان را وارد کنید

لطفا شماره موبایل خود را وارد نمائید