به گزارش روز پنجشنبه ایرنا،مدیر برگزاری این مسابقات با بیان اینکه ششمین دوره مسابقات ملی سلام کاپ تحت پوشش آموزش و پرورش برگزار می شود،گفت:مسابقات ملی سلام کاپ در دو مرحله تئوری و عملی برگزار می شود. مرحله تئوری روز 21 بهمن ماه برگزار شده و مرحله عملی آن امروز در بخش دختران و فردا در بخش پسران برگزار خواهد شد.
مهدی شاه‌حسینی، با بیان این‌که در این دوره از رقابت‌ها هزار شرکت‌کننده دختر و هزار و 200 شرکت‌کننده پسر از استان های اصفهان، تهران، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان شرقی و سمنان به رقابت با یکدیگر می‌پردازند، افزود: این مسابقات در 6 لیگِ رباتیک، هوافضا، سازه ماکارونی، ماشین‌های شیمیایی، برنامه‌نویسی و پروژه‌های پژوهشی و 28 رشته ربات‌های مسیر یاب، امدادگر الف و ب ، جنگجو، فوتبالیست و گلایدر، هاورکرافت، راکت آبی، سازه راندمانی، سازه فشاری و هدفمند، مکانیک، الکترونیک، هنر و عکاسی، معماری، شیمی، ادبیات، کامپیوتر و ریاضی، برنامه نویسی، ماشین های شیمیایی، علوم انسانی، فیزیک، اخترفیزیک، زیست و مکاترونیک برگزار می‌شود.
وی درباره بخش تئوری مسابقات پژوهشی سلام‌کاپ گفت: بخش تئوری 40 درصد از امتیاز نهایی هر تیم را شامل می‌شود و در این بخش تسلط دانش آموزان بر سازوکارهای علمی موجود در دست سازه‌هایشان مورد بررسی قرار می گیرد.
شاه حسینی تصریح کرد: همچنین در بخش پروژه‌های پژوهشی که شامل تحقیقات،‌ مقالات و اختراعات در حوزه‌های فنی و مهندسی، علوم پایه، زیست‌پزشکی، هنر، معماری، ادبیات و علوم انسانی است، داوری نهایی صورت گرفته و آثار برتر فردا مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.
به گفته شاه‌حسینی، امروز شرکت‌کنندگان دختر در دانشگاه شهید رجایی به رقابت می‌پردازند و فردا دانش آموزان پسر در مسابقات شرکت می‌کنند.
وی افزود: هدف از برگزاری این مسابقات، ارائه دستاوردهای پژوهشی دانش‌آموزان است و این مسابقات از نظر کمیت رشته‌ها در کنار مسابقات تبیان جامع‌ترین رقابت دانش‌آموزی در کشور محسوب می شود.
مدیر ششمین دوره مسابقات ملی سلام‌کاپ یادآور شد: بخش عملی این مسابقات تا فردا در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ادامه خواهد داشت.