قرآن کریم، در کدام آیه، رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم را به عنوان الگو و اسوه حسنه معرّفی کرده است؟

پاسخ: آیه مورد نظر، آیه ۲۱ سوره احزاب است که می فرماید:

«لَقَد کانَ لَکم فی رَسولِ اللَّهِ اسوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَن کانَ یرجوا اللَّهَ و الیومَ الأخِرَ و ذَکرَ اللَّهَ کثیراً؛

مسلماً برای شما در زندگی رسول خدا سرمشق نیکویی بود، برای آن ها که امید به رحمت خدا و روز رستاخیز دارند و خدا را بسیار یاد می کنند.»

مطالعه زندگانی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نشان می دهد که آن بزرگوار، بهترین الگو برای کسانی است که می خواهند در راه خدا گام بزنند و به سعادت برسند. آن حضرت همه صفات خوبی را که یک انسان می تواند داشته باشد درخود گردآورده اند و از این رو، برای همه انسان ها و در همه کمالات اخلاقی، اسوه حسنه اند. در آیه ۲۱ سوره احزاب، رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم اسوه حسنه معرفی شده اند، مقصود از اسوه بودن ایشان برای مسلمانان چیست؟

منظور از اسوه بودن پیامبر آن است که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در ابعاد سه گانه اعتقادات، اخلاقیات و اعمال، الگوی کامل انسان هایند. اندیشه توحیدی آن حضرت، ایمان، توکل، اخلاص، شجاعت، پاکی، صداقت، کار و کوشش، نظم و نظافت، زهد و تقوا، محبّت و مهربانی، عفو و بخشش، همت عالی، استقامت و شکیبایی، هوشیاری و درایت، توجّه به خدا، تسلّط بر حوادث، مقاومت در برابر سختی ها و…از جمله اموری هستند که همه مسلمانان باید در این امور، از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم الگو و سرمشق بگیرند. کسی که سه حوزه اعتقاد و اخلاق و عمل خود را با پیروی از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم سامان می دهد، آن حضرت را الگوی خویش ساخته و به آیه ۲۱ سوره احزاب عمل کرده است.

دومین گردهمایی معاونین فرهنگی مدارس سلام با موضوع برگزاری پنجمین دوره مسابقات فرهنگی و هنری اسوه حسنه سال ۹۶

اولین گردهمایی معاونین فرهنگی مدارس سلام با موضوع برگزاری پنجمین دوره مسابقات فرهنگی و هنری اسوه حسنه سال ۹۶

                                                                                 بسمه تعالی

مجموعه مدارس سلام با این باور که دانش آموزان ایران اسلامی می بایست در تمام ابعاد شخصیتی فرصت رشد و نمو و بالندگی داشته باشند تا با چهره ای فرهیخته ، آزاده و شجاع در جامعه بعنوان شهروند متخلق و متدین ، موثر و کار آمد ایفای نقش نمایند لذا در محیط مدارس با شناخت استعدادهای مختلف و متنوع دانش آموزان در عرصه های مختلف فرهنگی ، هنری ، پرورشی و ورزشی و ایجاد فرصت بروز و تقویت و تربیت آنها در وجود دانش آموزان گرامی ، تمام سعی و مساعی خود را بکار بسته است تا این هدف مبارک و مقدس که همانا تعالی انسانهاست را به منصه ظهور برساند.
و چه تقارن پر برکتی که مسابقات فرهنگی مدارس سلام با نام زیبای حضرت رسول اکرم (ص) ، محمد مصطفی ( ص) رحمه للعالمین ، مزین گردیده است و از سال ۱۳۹۱ با اجرای این مسابقات نام زیبا و با مسمای اسوه حسنه که یقیناً ایشان الگوی تمام و کامل برای همه انسانهاست شاهد به نمایش گذاشتن قسمتی از توانمندیهای دانش آموزان عزیزمان در عرصه های مختلف فرهنگی و هنری هستیم .و این میسر نشده است مگر با لطف خداوند متعال ، مدیریت کارآمد مدیران و معاونین و مربیان محترم فرهنگی و هنری مدارس سلام و توجه و التفات دانش آموزان سخت کوش مدارس سلام که همزمان با رشد علمی و آموزشی و کسب نتایج درخشان در صحنه های علمی کشوری و بین المللی اعم از مسابقات المپیادهای علمی وحضور پرتوان در آوردگاه ورود به دانشگاههای معتبر وکنکور سراسری در این مسابقات فرهنگی نیز خوش بدرخشند و این مسابقات مقدمه ای گشتهاست تا در سایر مسابقات فرهنگی و هنری در سطح مناطق استان و کشور نیز شاهد نتایج درخشان عزیزانمان باشیم .
در این مجال بسیار مناسب است که یاد کنیم از بنیانگزار فقید مجموعه مدارس سلام مرحوم حاج احمد حجاریان که مقدمه ورودشان به آموزش و پرروش با عنوان مربی تربیتی نشانگر دغدغه های جدی و اهتمام کم نظیر ایشان نسبت به امر تربیت دینی و چالش های فرهنگی نوجوانان و جوانان اینمرزوبوم بود و کلاسهای آموزش اصول عقاید ایشان در مدراس و مساجد شهر تهران حاکی از نگاه ارزشمند این معلم ستودنی و همیشه متبسم بود که یاد و خاطره ایشان و رهنمودهای اثر بخش ایشان همیشه راهگشای این جریان آموزشی و پرورشی در مدارس خواهد بود . در پایان از زحمات و تلاشهای خالصانه تمامی عزیزان و همکاران معاونین و مربیان محترم فرهنگی و دانش آموزان عزیزمدارس سلام در اجرای پنجمین دوره مسابقات فرهنگی و هنری اسوه حسنه بویژه دبیران اجرایی این مسابقات سرکارخانم توسلی و جناب آقای افشار و خصوصا برادر ارجمند چهره فرهنگی و ارزشمند حوزه تعلیم وتربیت جناب آقای دکتر فاضل مدیر عامل محترم مجموعه مدارس سلام کمالتشکر و قدردانی را داریم .

معاون فرهنگی مجموعه مدارس سلام
امانی

تشکیل دبیرخانه پنجمین دوره مسابقات فرهنگی و هنری اسوه حسنه مجموعه مدارس سلام
کارگروه بخش✨ کتبی✨ پنجمین دوره مسابقات فرهنگی و هنری اسوه حسنه مجموعه مدارس سلام
کارگروه بخش ✨ارسالی ✨پنجمین دوره مسابقات فرهنگی و هنری اسوه حسنه مجموعه مدارس سلام
کارگروه بخش ✨حضوری ✨پنجمین دوره مسابقات فرهنگی و هنری اسوه حسنه مجموعه مدارس سلام
فرم داوری مسابقه عکاسی اسوه حسنه سال۹۶
آئین نامه مسابقه عکاسی اسوه حسنه
بخشها و رشته های مسابقات اسوه حسنه مجموعه مدارس سلام
عکس اختتامیه مسابقات عکاسی اسوه حسنه مجموعه مدارس سلام پنج شنبه ۲۷ مهرماه سال ۹۶ در بخش پسران
عکس اختتامیه مسابقات عکاسی اسوه حسنه مجموعه مدارس سلام پنج شنبه ۲۷ مهرماه سال ۹۶ در بخش دختران

کلیپ مسابقات عکاسی پنجمین دوره اسوه حسنه مجموعه مدارس سلام

روز پنج شنبه ۲۷ مهر ماه ۹۶ بخش دختران