17 مارس

حجت الاسلام و المسلمین ناصر رفیعی محمدی در سال ۱۳۴۴ در شهر مقدس قم در خانواده‌ای مذهبی متولد شد. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسطه را در این شهر گذرانده و در سال ۱۳۶۲ موفق به اخذ دیپلم در رشته علوم تجربی از دبیرستان صدوق شد.
در سال‌های انقلاب شکوهمند اسلامی در جنبش دانش آموزی و جلسات مذهبی سیاسی با پخش اعلامیه و شرکت در تظاهرات در حد اقتضای سن نوجوانی شرکت داشت. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با حزب جمهوری اسلامی شاخه دانش آموزی همکاری می‌نمود. در سال ۱۳۶۲ با اخذ دیپلم وارد حوزه مقدسه قم شد. طی ۵ سال دوره سطح را تا پایان کفایه به اتمام رسانده و کلیه امتحانات آن را با موفقیت گذراند و در پایه پنجم از امتحانات با کسب رتبه اول در آزمون شورای مدیریت حوزه، یک دوره بحارالانوار از حضرت امام خمینی (ره) به عنوان جایزه دریافت نمود.
دروس سطح را نزد اساتیدی چون آیات عظام وجدانی فخر، اعتمادی، پایانی، دوزدوزانی، صلواتی، راستی، کاشانی و ستوده تلمذ نمود. از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ در دروس خارج آیات عظام فاضل لنکرانی، مظاهری و صانعی شرکت داشت.
همچنین ضمن گذراندن دروس اصلی حوزه، دروس جنبی را نیز نزد اساتید متعددی خواند. به عنوان مثال فلسفه (نهایه الحکمه) را نزد استاد آیت الله صالحی مازندرانی (ره)، علوم قرآن را نزد آیت الله معرفت، شرح تجرید را نزد آیت الله استادی، تفسیر را نزد آیت الله جوادی، رجال را نزد آیت الله سبحانی تلمذ کرد.
در سال‌هایی که به دروس حوزه مشغول بود موفق به اخذ لیسانس الهیات از دانشکده باقر العلوم و فوق لیسانس از دانشگاه قم گردید و در سال ۱۳۷۳ با قبولی در آزمون دکتری در رشته علوم قرآن و حدیث در تهران مشغول تحصیل در این دوره شد. سال ۱۳۷۷ با دفاع از رساله موفق به اخذ دکتری با رتبه عالی گردید.

به چند نمونه از تألیفات استاد رفیعی اشاره می‌شود:
کتاب‌ها:
– جعل حدیث
– تفسیر علمی قرآن
– درسنامه وضع حدیث

مقاله‌ها:
– سیر تدوین تفسیر علمی
– خلود از دیدگاه قرآن
– بررسی حقوق زن در قرآن
– مبانی نقد حدیث از منظر فریقین
– پرستش در قرآن و حدیث
– نقش جعل در اسباب النزول
– مبانی تربیت از دیدگاه قرآن
– بررسی روش تفسیر روایی اهل بیت (ع)
– نقش دین در ایجاد امنیت از دیدگاه قرآن