۳۱ اردیبهشت

برگزاری همایش توانمندسازی و نواندیشی مجموعه مدارس سلام – اردیبهشت ۱۳۹۶

ابوترابی‌فرد در جمع فرهنگیان مجموعه مدارس سلام مطرح کرد
ارتقای صلاحیت‌های علمی و رفتاری مد نظر مجموعه‌های آموزشی باشد
نایب رئیس اول مجلس نهم گفت: اگر مجموعه‌های آموزشی ما به طور خاص و همه‌ دستگاه‌ها و نهادهای مسئول به طور عام، رسالت و مسئولیت خود در ارتقای صلاحیت‌های علمی و رفتاری خلاصه کنند به مسئولیت انسانی و حیاتی خود عمل کرده‌‌اند.

 

حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی‌فرد در همایش ملی توانمندسازی و نواندیشی در نظام تعلیم و تربیت در جمع فرهنگیان و معلمان که در دانشگاه الزهرا برگزار شد، اظهار داشت: رسالت انبیای اللهی تربیت انسان صالح است. خداوند متعال انبیا و کتب اسمانی را به یاری عقل بشر و کمک اسنان برای دستیابی به صلاحیت و مقامی که شایسته اوست در اختیار ما قرار داده است.

وی با بیان اینکه درباره‌ی نقش علم و معرفت در تعالی جوامع افزود: انسان‌ها به میزان بهره‌ای که از وحی می‌برند به صلاحیت برتر و والاتری نایل می‌شوند و این صلاحیت در دو حوزه‌ی تفکر و اندیشه و عمل و رفتار تجلی پیدا می‌کند. دستیابی به صلاحیت علمی و عقلانی و معرفتی، می‌تواند بستری برای دستیابی به صلاحیت عملی و رفتاری فراهم کند.

نایب رئیس اول مجلس نهم تصریح کرد: انسان‌ها به میزان مرتبه‌ی صلاحیت خود از دنیا و آخرت بهره می‌برند. انسان‌ها و نیز جوامعی که از مراتب بالاتر صلاحیت برخوردارند، در این دنیا بهره‌ی بیشتری خواهند برد و در آخرت نیز مقام و منزلتی بالاتری خواهند داشت.

وی اضافه کرد: اگر مجموعه‌های آموزشی ما به طور خاص و همه‌ی دستگاه‌ها و نهادهای مسئول به طور عام، رسالت و مسئولیت خود در ارتقای صلاحیت‌های علمی و رفتاری خلاصه کنند به مسئولیت انسانی و وحیانی خود عمل کرده‌اند و هر مجموعه به میزانی که در این مسیر گام برمی‌دارد موفق است.

ابوترابی‌فر افزود: نکته‌ی مهمی که گاهی مورد غفلت قرار می‌گیرد این است که ما برای این هدف چه باید انجام دهیم. کدام راه را بپیماییم که کسانی که در حوزه‌ی تحت مدیریت ما حضور پیدا می‌کنند، با صلاحیت بالاتر و بهتری مجموعه را ترک کنند.

وی با بیان اینکه خوشا به حال کسانی که آنچه علم دارند در عمل‌شان تجلی پیدا می‌کند و معرفت او مسیر حرکت او را مشخص می‌کند، نه هوی و هوس و امیال و شهوات او، افزود: توافق کامل بین باطن آراسته به نور معرفت و علم و ظاهر حکایت از انسانی می‌کند که در سلام است. اگر سلام در یک انسان و یک مجموعه و در یک جامعه تحقق پیدا کند، اعتدال و نظم کامل میان تمام اجزا برقرار خواهد شد.

نایب رئیس اول مجلس نهم ادامه داد: برترین و عالی‌ترین راه برای رسیدن به این مرتبه‌ی عالی انسانی این است که سلوک ما مبتنی بر علم و معرفت باشد. اولا تلاش کنیم در همه‌ی حوزه‌های مربوط به حیات فردی، خانوادگی، اجتماعی، و مدیریتی خود به مرتبه‌ی بالاتری از علم و معرفت دست پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: آیت‌الله بهجت که در قله‌ی سلام قرار داشت و این مدارج عالیه را طی کرده بود چنین توصیه فرموده‌اند: «به آن چه علم دارید عمل کند و آن جا که علم ندارید توقف نمایید.» عالی‌ترین مرتبه‌ی سلوک عرفانی ثمره‌ی همین سلوک مبتنی بر علم است. و چنین انسان صالحی است که خداوند وعده داده که او وارث زمین است. زمین میراث انسان‌های آراسته به علم و معرفت و عمل برآمده از آن است.

دکتر فاضل مدیر عامل مجموعه مدارس سلام نیز در این همایش اظهار داشت: مجموعه مدارس سلام به عنوان گسترده‌ترین شبکه‌ی آموزش و پرورش نخبگان علمی و فرهنگی کشور و به عنوان یکی از موفق‌ترین مجتمع‌های آموزشی و فرهنگی توانسته است طی پنج سال و گذشته در در مرکز مطالعات مجموعه‌ی مدارس سلام، با تکیه بر اسناد بالادستی، در پیاده‌سازی سند تحول بنیادین راهکارهای عملیاتی و اجرایی آن در تمام بخش‌های واحدهای آموزشی اقدام نماید. در این خصوص تربیت انسانی موحد، مومن، متعهد، تلاش‌گر و پرسش‌گر و نیز قانون‌مدار و فعال در مسئولیت‌های اجتماعی از جمله اهداف این مجتمع فرهنگی و آموزشی قرار گرفت.

او در ادامه افزود: اکنون توانسته‌ایم با مهندسی فرهنگی در تولید مدل عملیاتی و اجرایی مدرسه‌داری گام‌های موثری در نظام تعلیمی و تربیتی مدارس سلام انجام دهیم تا با توجه به سبک زندگی مطلوب و متکی به آموزه‌های دینی، شاخص‌های بومی و نیازهای حضور موفق در عرصه‌های جهانی به رسالت خود عمل نماییم. در این راستا به طور مستمر و سالانه دروه‌های آموزش مدیران، معلمان و عوامل اجرایی مدارس برگزار می‌گردد و مبتنی بر فرمایش مقام معظم رهبری تلاش این است که اجرای سند تحول بنیادین در تمام اجزا و مسئولیت‌های متولی تعلیم و تربیت مدارس سلام جاری گردد.

به گزارش تسنیم؛ همایش ملی توانمندسازی و نواندیشی در نظام تعلیم و تربیت در راستای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، با همکاری مجموعه مدارس سلام، انجمن مدیریت منابع انسانی، انجمن بهره وری ایران، و باشگاه معلم در مرکز همایش‌های دانشگاه الزهرا برگزار شد.

در این همایش پیش از سخنان حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد، کارگاه‌های تخصصی توسط استادانی همچون محسن ابراهیمی مقدم(شبکه های اجتماعی)، شهروز فرجاد(آزمون سازی و آزمون پذیری)، یداله سعیدنیا(آینده پژوهی و مدارس فردا)، دکتر علیرضا عراقی نیا (شاخص‌های رشد فرهنگی)، علی بدرقه (آموزش و سرمایه‌ی انسانی)، محمد نیرو (یادگیری مشارکتی)، بیتا فقیه آرام (یادگیری اثربخش)، شیرزاد (رهبری مبتنی بر علم عصب‌شناسی)، سعیدنیا (آینده‌پژوهی و مدارس فردا)، نادری (کارآفرینی در نظام تعلیم و تربیت)، عبداللهی (ارزشیابی سریع و ارزشیابی مشارکتی)، حیدری (منزلت اجتماعی) و… برای معلمان برگزار شد.